Почесні громадяни Чернігова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Історія[ред. | ред. код]

Звання почесний громадянин бере свою історію з часів Катерини ІІ. Почесне громадянство надавалося іменитим особам зі стану міських обивателів. Пізніше звання іменитих громадян було скасовано для купецтва і збережено лише для вчених і художників.

Аби позбавитися такої несправедливості, міністр фінансів Є. Ф. Кранкін у 1827 р. розпочав клопотання про встановлення почесного громадянства. 10 квітня 1832 р. було ухвалено закон про введення звання Почесних громадян для купців, міщан і духовенства. Поступово звання Почесного громадянина стало спадковим для всіх цих станів, в тому числі і для дітей дворян.

Архівні та літературні джерела засвідчують, що у другій половині ХІХ – на початку ХХ століть Почесними громадянами Чернігова було сорок осіб. На жаль, не всі імена цих гідних людей сьогодні відомі. Однак деяких з них можна назвати. Це підприємець-меценат, гласний Чернігівської міської думи В. П. Гутман; володар пивзаводу на правому березі Стрижня І. П. Орловський; Г. К. Остапенко, що спорудив оригінальний комплекс з трьох будинків на Хлібопекарській вулиці №№8, 10, 12 (вони і зараз служать чернігівцям); О. А. Тищинський – земський діяч, гласний Чернігівської міської думи трьох скликань, один із засновників ОУНБ ім. В. Г. Короленка.

Звання Почесного громадянина було скасовано декретом Всеросійського Центрального Виконавчого Комітету 24 листопада 1917 р.

На початку 60-х рр. ХХ ст. прийшло розуміння того, що варто його відновити, задля пам’яті прийдешніх поколінь.

31 жовтня 1967 р. виконком Чернігівської міської Ради депутатів трудящих встановив звання «Почесний громадянин Чернігова» для учасників Другої світової війни, передовиків виробництва, науковців та інших людей, якщо їхня праця знайде визнання всіх мешканців міста. Першими Почесними громадянами стали: Герой Радянського Союзу, командир 76-ї Чернігівської гвардійської стрілецької дивізії О. В. Кирсанов; двічі Герой Радянського Союзу О. Ф. Федоров; командир Чернігівського партизанського з’єднання ім. М. М. Попудренка Ф. І. Коротков.

12 квітня 1976 р. звання Почесного громадянина Чернігова присвоєно двічі Герою Радянського Союзу, льотчику-космонавту, випускникові Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків П. І. Климуку.

25 серпня 1983 р. цим званням відзначені двічі Герой Радянського Союзу, бойовий льотчик, учасник визвольних боїв на території Чернігівщини О. Г. Молодчий та Герой Радянського Союзу, маршал авіації, командувач 16-ї Повітряної армії, учасник визвольних боїв за Чернігів, уродженець Коропа С. Г. Руденко.

17 грудня 1986 р. звання Почесного громадянина Чернігова присвоєно всесвітньо відомому вченому-археологу, академіку, керівникові та учасникові археологічних експедицій на території Чернігова Б. О. Рибакову та Герою Радянського Союзу, льотчику 16-ї Повітряної армії, учаснику визволення Чернігова від німецько-фашистських загарбників В. А. Башкірову.

У наступні роки традиція присвоєння звання Почесного громадянина міста відійшла у небуття. Відродження відбулося у 2005 р., коли цим званням було відзначено Г. О. Кузнєцова.

У вересні 2008 р. Почесними громадянами Чернігова стали Єпископ Чернігівський і Новгород-Сіверський Амвросій; заслужений діяч мистецтв України, керівник камерного хору ім. Д. Бортнянського Л. М. Боднарук; народний художник України В. В. Ємець та заслужений тренер України, майстер спорту міжнародного класу, тренер ДЮСШ «Атлет» О. В. Риков.

Кожний з цих людей вніс свою лепту у збереження, розвиток та уславлення Чернігова своєю фізичною, розумовою і моральною працею, що робить їх благородними і шанованими громадянами міста.

15 червня 2016 р., виконавчий комітет міської ради затвердив нове Положення про присвоєння звання «Почесний громадянин міста Чернігова». Новий документ розроблявся з метою більшого впорядкування та регламентації присвоєння цього почесного звання. У Положенні визначено, що звання «Почесний громадянин міста Чернігова» є найвищою відзнакою територіальної громади нашого міста і присвоюється громадянам України та інших держав, які своєю професійною та громадською діяльністю зробили вагомий внесок у його розвиток, що сприяло піднесенню авторитету Чернігова як на державному, так і на міжнародному рівні.

Право присвоєння звання «Почесний громадянин міста Чернігова» належить виключно Чернігівській міській раді. Звання присвоюється лише один раз за життя і є довічним.

Підставами для присвоєння звання «Почесний громадянин міста Чернігова» є:

 • видатні заслуги в галузі науки, техніки, культури, мистецтва, фізичної культури та спорту, виховання та освіти, охорони здоров’я, охорони навколишнього середовища та забезпечення екологічної безпеки, зміцнення миру та міжнародного співробітництва, розвитку економіки та виробництва, містобудування та архітектури, охорони правопорядку та громадської безпеки, укріплення демократії та захисту прав людини і громадянина та в інших галузях;
 • особиста мужність та героїзм, проявлені під час виконання службового та громадянського обов’язку на благо міста Чернігова та України;
 • творча діяльність, що сприяє розвитку міста Чернігова, просуванню його позитивного іміджу в Україні та за кордоном.
 • вагомий внесок у соціально-економічний розвиток міста, спрямований на відновлення та/або розвиток виробництва, в разі, якщо сума інвестицій перевищує 5 млн Є;
 • здійснення меценатської діяльності в м. Чернігові, спрямованої на розвиток освіти, культури, мистецтва, спорту, охорони культурної спадщини, науки і наукових досліджень, розвитку інфраструктури міста без мети отримання прибутку або іншої вигоди, якщо розмір особистої майнової допомоги перевищує 2 млн Є.

Церемонія вручення відзнак Почесного громадянина міста Чернігова відбуватиметься щорічно під час святкування Дня міста Чернігова. Почесного громадянина міста Чернігова та одноіменний нагрудний знак. Визначений новий порядок висування кандидатур на звання «Почесний громадянин міста Чернігова», а саме, таке право належить:

 • Чернігівському міському голові;
 • депутатським фракціям та групам Чернігівської міської ради;
 • трудовим колективам підприємств, установ, організацій міста Чернігова, їх профспілковим комітетам, зборам громадян (за умов підтвердження легітимності зборів колективів, громадян);
 • юридичним особам, що знаходяться за межами України.

Як і було в попередньому Положенні, самовисування на звання «Почесний громадянин міста Чернігова» не розглядаються.

У новій редакції Положення створюється комісія з питань присвоєння звання «Почесний громадянин міста Чернігова», яка розглядає пропозиції про присвоєння звання «Почесний громадянин міста Чернігова» у межах квоти по одній кандидатурі з кожної галузі, але не більше трьох кандидатур загалом на рік. Головою комісії є Чернігівський міський голова, а її склад затверджується виконавчим комітетом Чернігівської міської ради.

Змінена фінансова частина забезпечення видатків, а саме: особам, які удостоєні звання "Почесний громадянин міста Чернігова" надається одноразова грошова винагорода у розмірі десяти мінімальних заробітних плат, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України» станом на 1 січня року, в якому присвоєно звання. Виплати здійснюються за рахунок коштів міського бюджету в межах видатків, затверджених рішенням міської ради про міський бюджет на відповідний період.

При присвоєнні звання «Почесний громадянин міста Чернігова» посмертно грошова виплата вручається найближчому за ступенем родства члену сім’і. Звання «Почесний громадянин міста Чернігова» не може бути надане тим громадянам, які раніше скоїли карні злочини, були засуджені і судимість яких не погашена.

Почесні громадяни м. Чернігів[ред. | ред. код]

П. І. Б. Рід занять, звання та нагороди Рік присвоєння

1

Двічі Герой Радянського Союзу, командир чернігівського та чернігівсько-волинського партизанських з'єднань.

1967

2

Командир чернігівського партизанського з'єднання імені Попудренка.

1967

3

Герой Радянського Союзу, командир 76-ї чернігівської гвардійської стрілецької дивізії.

1967

4

Космонавт СРСР, двічі Герой Радянського Союзу (1973, 1975), льотчик-космонавт СРСР (№ 26), генерал-полковник авіації.

1967

5

Двічі Герой Радянського Союзу, генерал-лейтенант авіації, уславлений льотчик-ас.

1985

6

Герой Радянського союзу, маршал Авіації, командуючий 16-ю повітряною армією.

1985

7

Радянський та російський археолог і історик, академік РАН (1991; академік АН СРСР з 1958), Герой Соціалістичної Праці (1978). Основні праці з археології, історії, культури слов'ян і Стародавньої Русі.

1986

8

Герой Радянського Союзу, льотчик 16-ї повітряної армії.

1986

9

Краєзнавець, член Ради Чернігівської міської організації ветеранів.

2005

10

Митрополіт Чернігівський і Новгород-Сіверський.

2008

11

Хормейстер, музикант та педагог, заслужений діяч мистецтв України.

2008

12

Народний художник України.

2008

13

Заслужений працівник культури і спорту України, заслужений тренер СРСР та України, тренер Олімпійської чемпіонки з важкої атлетики Скакун Наталії.

2008

14

Художник, член Національної спілки художників України з 1960 року. Заслужений художник України з 1996 року, народний художник України з 2009 року.

2015

15

Чернігівський міський голова (1992—2001)

2015

16

Засновник, художній керівник та головний диригент академічного симфонічного оркестру «Філармонія»

2016

17

Директор Чернігівського обласного центру медико-соціальної реабілітації дітей-інвалідів

2017

18

Художній керівник Чернігівського міського молодіжного народного театру «Ілюмінатор»

2017

Джерела[ред. | ред. код]

 • Почесні громадяни Чернігова. — Ніжин, 2004
 • Герои Советского Союза. — Т.2. — М., 1988
 • Світловська Л. Почесні громадяни : відновлення традиції у другій половині ХХ ст.: (за матеріалами Чернігів. іст. музею ім. В.В. Тарновського) //Скарбниця української культури. – Чернігів, 2005. – Вип. 6. – С. 33-44.
 • Дев'ятим Почесним громадянином Чернігова став Герард Кузнєцов (прес-служба міської ради) // Чернігівські відомості. — 2005. — 14 вересня
 • Зростає когорта Почесних громадян міста Чернігова // Чернігівська міська рада, 12 вересня 2008
 • Сорокін В. Почесний громадянин Чернігова // Солдати перемоги. — Чернігів, 1995. — С. 23 — 25
 • 50 років тому (1967) виконком Чернігівської міської ради встановив звання "Почесний громадянин Чернігова" // Знаменні і пам'ятні дати по Чернігівській області на 2017 рік / Черніг. обл. універс. наук. б-ка ім. В. Г. Короленка ; [уклад. : Л. В. Студьонова, І. Я. Каганова, О. В. Дорохова]. - Чернігів, 2016. - С. 80-83.

Посилання[ред. | ред. код]