Правозахисний центр «Вясна»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Правозахисний центр «Вясна»
Дата заснування 1997
Ключові особи Олесь Біляцький
Офіційний сайт spring96.org

Правозахисний центр "Вясна" (біл. Праваабарончы цэнтр «Вясна») — білоруський правозахисний центр.

Історія[ред. | ред. код]

1997 року правозахисний центр "Вясна" було зареєстровано як Мінську міську організацію (під назвою "Вясна-96"; назва пов'язана з протестами 1996-97 років). 1999 року — як республіканське правозахисне громадське об'єднання.

У жовтні 2003 року центр було ліквідовано рішенням Верховного суду Республіки Білорусь. Причиною для ліквідації стала участь членів організації в спостереженні за президентськими виборами 2001 року.

6 березня 2004 року центр "Вясна" було прийнято в Міжнародну федерацію прав людини[en].

24 червня 2007 року Комітет з прав людини ООН визнав, що, ліквідувавши правозахисний центр "Весна", білоруська влада порушила пункт 1 статті 22 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права. Однак в самому Мінську це рішення проігнорували[1], висловивши думку, що міркування КПЛ ООН є лише рекомендаційними[2].

Спроби зареєструвати "Вясну" знову не увінчалися успіхом[3]. КПЛ ООН визнав усі три відмови в реєстрації як порушення Білоруссю ст.22 Міжнародного Пакту про громадянські і політичні права. Після третьої відмови в реєстрації члени Ради організації заявили про припинення подальших спроб реєстраціїі продовження діяльності без державної реєстрації.

У 2011 році Генеральна прокуратура Білорусі за підписом Генерального прокурора Григорія Василевича винесла голові "Вясни" Олесю Біляцькому попередження про неприпустимість здійснення діяльності від імені незареєстрованої організації і про можливе притягнення до кримінальної відповідальності за ст. 193.1 КК Білорусі в разі продовження такої діяльності. Постанову було оскаржено, але залишено в силі районним судом в червні 2011 року[4]. Комісар Ради Європи з прав людини Томас Гаммарберґ згадав у своїй заяві про переслідування правозахисників у Білорусі та обшук в приміщеннях "Вясни"[5]. Того ж року організація отримала символічну премію Свободи від Атлантичної ради США[6].

Восени 2020 року організація та Олесь Біляцький стали лауреатами премії «За правильний спосіб життя».[7]

Література[ред. | ред. код]

  • Ioffe, Grigory; Silitski, Vitali (2018). Historical Dictionary of Belarus (Historical Dictionaries of Europe) (en) (вид. Third Edition). Lanham: Rowman & Littlefield. с. 334. ISBN 978-1538117057. 

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]