Правша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Правша (дéсна) — людина, яка правою рукою володіє краще, ніж лівою. Правша робить більшість заходів, які вимагають високої точності рухів правою рукою.

привітання потисненням правих рук

Це явище пов'язане з сильнішим розвитком лівої півкулі головного мозку, бо хоча мозок людини складається з двох півкуль, та працюють вони неоднаково.

Різні дослідження показують, що від 70% до 90% [1][2] від світового населення, є правшами. Дуже маленький відсоток від населення може однаково добре використовувати обидві руки; людина з такою здатністю є амбідекстром.

Немає головної теорії, яка пояснювала б чому правшів більше, ніж лівшів. Відомо, що явище домінантності одного боку виступає також у тварин, причому у деяких родів (наприклад білі ведмеді) в більшості перемагає лівий бік. Нейрологічними, моторними навичками правої сторони тіла управляє ліва півкуля мозку, таким чином дослідники вважають, що поясненням можуть бути розбіжності між двома півкулями мозку. Наприклад, недавні дослідження виявили, що правші використовують праву сторону мозку, щоби зосередитися на всьому образі, а ліву — щоб зосередитися на деталях в межах образу. Таких різниць спостерігається і багато більше, проте вони ясно не пояснюють причину їх виникнення.


Явище домінантності правого чи лівого боку стосується також ніг, очей та вух. Причому перевага використання може бути інша для кожного органу, тобто, наприклад, правша може краще бити м'яч лівою ногою. Явище домінантності цього боку часто передається генетично.

Як дізнатися чи ти правша?[ред. | ред. код]

  1. Якщо зручніше тобі писати і малювати правою рукою — ти правша.
  2. Якщо після переплетіння пальців рук верхнім пальцем буде правий, то ти правша.
  3. Якщо ти, коли аплодуєш, плескаєш правою рукою по нерухомій лівій — ти правша

Таких тестів набагато більше. Питання здається дуже простим, проте існують особи, які наприклад пишуть правою рукою, а малюють лівою. Це залежить від того, що саме робиться і чи мозок має думати абстрактно, чи конкретно.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Holder, M. K. (1997). Why are more people right-handed?. Sciam.com. Scientific American Inc. Архів оригіналу за 2013-07-08. Процитовано 2008-04-14. 
  2. Psychology for A-level second edition, сторінка 309