Прапор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Способи вивішування прапорів

Прапор або стяг — полотнище правильної геометричної (найчастіше, прямокутної) форми, підвішене на жердині або щоглі. В загальному прапор має символічне значення. Найчастіше використовується як символ держави.

Історія походження та розвитку прапора[1][ред.ред. код]

Доісторичні часи[ред.ред. код]

Походження сучасного прапора бере витоки з далеких доісторичних часів. Колись в давнину, люди проживали досить малими групами, часто переміщуючись з місця на місце у пошуку здобичі. А для полювання на великих тварин об'єднувались у більші когорти. З часом, оцінивши переваги від об'єднаного полювання та відчувши інші вигоди від спільного проживання, вони почали об'єднуватись у більші групи. А для справедливого розв'язання суперечок, що часто виникали між ними, з поміж себе вибирали ватажка. Такий лідер також повинен був розумно управляти всією групою.

Спочатку прототип першого прапора відігравав роль «символу влади»[ред.ред. код]

Цікавим є те, що прототип першого прапора виступав як один із символів влади такого ватажка. Для того, щоб відрізнятись від решти, та в знак довіреної йому влади, цей лідер носив спеціальний головний убір та тримав довгу обдекоровану палицю —жезл. На вістрі цього жезлу містився його родовий символ . Такий жезл — символ влади ватажка вважають прототипом сучасного прапора. Коли виникала необхідність зібратись всім разом, чи при появі загальної небезпеки, такий жезл виконував ще й іншу функцію. Видимий здалеку, він вказував на місце збору. А під час бою з ворогом, вістря такого прото-прапора вказувало на напрямок атаки.

Вексілоїд (vexilloid) — доісторичний прототип першого прапора[ред.ред. код]

Цей доісторичний прототип прапора, відомий як vexilloid. Термін вексілологія (vexillology, вивчення та збір відомостей про прапор) походить від латинського слова vexillum — прапор + logy (-логія) — наука, вчення, слово, мова. Вексилологія — це наука про історію, символізм та використання прапорів. Векселоїд, перший прототип прапора — це довга жердина, що зверху закінчувалась різьбленим елементом — родовим символом ватажка. Зазвичай це були зображення тварин. Пізніше до векселоїдів почали додавали полотнище тканини, радше як елемент декорації. В такий спосіб вони починали набирати вигляду сучасного прапора.

Стародавній Китай[ред.ред. код]

В часи Древнього Китаю (виникнення шовкових тканин) прапор отримав такий зовнішній вигляд, яким ми його знаємо сьогодні.

Продовження історії розвитку прапора відбулось в часи Стародавнього Китаю, коли там винайшли технологію виготовлення шовку. Ця міцна та легка тканина була ідеальною для використання в прапорах, які мали такий самий вигляд, що й сьогодні. І на відміну від векселоїдів, що використовувались раніше, такий прапор набагато зручніше було носити з собою. До того ж, полотнище такого прапора було більш видиме з великої відстані. То ж відтоді, для різних сигнальних функцій почали використовувати прапор — шматок шовкової тканини, прикріпленої до жердини. Із стародавнього Китаю таке використання прапора поширилось спочатку до прикордонних країн, Монголії, Японії, Індії, Персії, Південно-східньої Азії, Стародавньої Греції, потім перейшло до Римської Імперії і в кінці кінців до Європи.

Прапор за часів Персидської імперії[ред.ред. код]

В Перській імперії, за часів династії Ахеменідів (559–330 р. до н. е.), як прапор використовувався легендарний королівський стандарт Derafsh Kaviani (стандарт королів). Пізніше за часів правління династії Сасанідів (з 224 по 651 рік) штандарт мав інший вигляд. Він також виступав як символ держави Сасанідів — Ērānšāhr («Королівство Іран»). Тому можна вважати, що це був перший національний прапор Ірану.

Прапор за часів Римської імперії[ред.ред. код]

В Римській імперії легіони також мали свої символи. Спочатку штандартами Римських Легіонів не були прапори, а вирізьблені символи. Для прикладу, символом десятого легіону Цезаря Августа був орел. Це зображення орла було прикріплене до жердини, яку прапороносець тримав під час битви. Натомість війська Дакії в якості штандарта мали дракона з гнучким хвостом, що колихався на вітрі. Римляни запозичили це і пізніше всі римські легіони мали такі штандарти, які розвіювались на вітрі. На малюнку вказано легендарний римський штандарт із надписом SPQR(Senātus Populus que Rōmānus), що означало «сенат та громадяни Риму».

Застосування прапорів у середні віки[ред.ред. код]

В середні віки прапори використовувались для різноманітного призначення та часто виступали в якості символів для численних знатних родів, виробничих гільдій, різноманітних міст, релігійних утворень тощо. Прапори також використовувались військами для ідентифікації на полі бою та подавання тактичних команд. Прапор рідко символізував окремих лідерів: в Європі, прапори — це символи цілих монархій та князівств; в Японії — самураїв; В Китаї — всю армію імператора.

Мореплавство[ред.ред. код]

Розвиток мореплавання — виникнення різноманітних сигнальних систем із застосуванням прапорів

З розвитком мореплавання прапор став звичним явищем для мореплавців. Пізніше була встановлена вимога щоб на кораблі висів прапор, що вказував на національну приналежність судна. Це стало юридичною нормою. В ті часи прапор також служив основним засобом спілкування між кораблями. Внаслідок цього, виникли різноманітні системи сигналів з використанням прапорів. В процесі свого розвитку прапори, що використовувались на кораблях еволюціонували в кінці кінців на військово-морські та національні прапори, що існують сьогодні.

Військові прапори[ред.ред. код]

Коли європейських лицарів витіснили централізовані армії, прапори перетворились в засіб ідентифікації не лише національної приналежності військових, але й були символами окремих військових формувань. Національний прапор та прапор військового підрозділу став потужним джерелом виховання почуття патріотизму та підняття військового духу. Військові прапори перетворились в об'єкти захоплення та захисту. То ж, прапори військових підрозділів почали несли в собі підвищену особисту небезпеку для тих, хто їх носив. Через це під час Першої Світової Війни військові прапори забрали з поля битви. З тих пір прапори військових підрозділів використовують лише під час церемоній.

Методи виготовлення прапорів[ред.ред. код]

Існує три варіанти виготовлення прапорів. Ці методи залежать від складності самого прапора, а також зображення, якщо таке міститься на прапорі.

Отже методи виготовлення прапорів:

  1. Метод зшивання тканин. Більшість державних прапорів можна виготовити зшиваючи кольорові тканини. Цей метод виготовлення підходить для тих прапорів, які мають декілька кольорів та не мають додаткового зображення. Наприклад, це прапор України, Польщі, Росії тощо.
  2. Метод двостороннього термо-сублімаційного друку на прапорній тканині. Використовується якщо прапор містить складні елементи зображення. Наприклад прапор Великобританії, США тощо.
  3. Комбінований метод: поєднання елементів прапора, виготовлених методом термо-сублімаційного друку з використанням кольорових тканин. Такими прикладами є прапор Канади, Молдови, тощо[1].

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  1. а б «Лакор - Прапори і знамена». Архів оригіналу за 2013-06-23. Процитовано 2011-03-12. 


Flag template.svg Це незавершена стаття про прапори або знамена.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.