Прапорщик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Погон прапорщика Збройних сил України

Сухопутні війська ЗСУ
Повітряні сили ЗСУ
Погон прапорщика армії НДР

Пра́порщик (від пра́пор) — військове звання молодшого командного (унтер-офіцерського) складу в армії багатьох країн.

Близький еквівалент званню «прапорщик» — молодше офіцерське звання «енсайн» (від англ. ensign — прапор; трапляється також варіант транслітерації «енсін»), що існує (або існувало) у ряді країн.

Історія[ред.ред. код]

У російській армії за указом царя Олексія Михайловича в 1649 році вперше прапорщиками стали називатися прапороносці, що призначалися із числа наймужніших, фізично міцних, перевірених у боях воїнів. Петро І, створюючи регулярну армію, в 1712 році ввів військове звання прапорщика як перший (молодший) чин офіцерського складу в піхоті і кавалерії. В 1811 воно введене і в артилерії. В 1884 чин прапорщика був залишений в армії тільки для воєнного часу, з 1886 року встановлений для молодших офіцерів запасу. В чині прапорщика залишив військову службу всесвітньо відомий анархіст Бакунін Михайло Олександрович (1814-1876).

До 1917 року звання прапорщика присвоювалося особам, що закінчили прискорений курс військових училищ або шкіл прапорщиків, та здали екзамени за певною програмою. У воєнний час допускалося присвоєння звання прапорщика за бойові заслуги (без іспиту) унтер-офіцерам, що мали вищу або середню освіту. Звичайно прапорщики призначалися командирами взводів і на відповідні їм посади.

У збройних силах СРСР звання прапорщика і мічмана введено з 1 січня 1972 року. Прапорщики й мічмани являли собою окрему категорію військовослужбовців. За своїм службовим становищем, обов'язками і правами вони займають місце, близьке до молодших офіцерів, є їхніми найближчими помічниками й начальниками для солдатів (матросів) і сержантів (старшин) однієї з ними частини.

У збройних силах Росії звання прапорщика було скасоване у 2009 році. Начальник Генерального Штабу Збройних Сил Росії Микола Макаров у грудні 2009 року заявив про ліквідацію інституту прапорщиків, який на початок року становив 142000 осіб.[1]

27 лютого 2013 року на розширеної колегії Міністерства оборони Російської Федерації С. Шойгу було заявлено про повернення інституту прапорщиків і мічманів в Збройні Сили Росії.[2]

Військове звання прапорщика надається, як правило, після закінчення відповідних шкіл. Прапорщики носять погони і нарукавні знаки розрізнення встановленого зразка.

В Збройних силах України військові звання прапорщик та старший прапорщик, відносяться до військових звань сержантського і старшинського складу.

Галерея знаків розрізнення Прапорщик і Мічман[ред.ред. код]

Збройні сили України Військово-морських сил України Міліція України (до 2016)
Emblem of the Ukrainian Armed Forces.svg Star. Praporshchyk.png Praporshchyk.png Starshyi michman ukraine-navy 07.gif Praporschik ukraine-army 06.gif Rank insignia of militsiya of Ukraine 06-2.svg Rank insignia of militsiya of Ukraine 06-1.svg
Старший прапорщик
Прапорщик
Старший мічман
Мічман
(Військово-медична
служба)
Старший прапорщик
Прапорщик

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Советская военная энциклопедия. М., 1978.

Посилання[ред.ред. код]