Прапор Бретані

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Прапор Бретані, Gwenn-ha-du
Прапор Бретані, Gwenn-ha-du
Використання
FIAV 100100.svg FIAV normal.svg
Пропорції 2:3
Затверджений 1923
Кольори
Чорний
Білий
Приналежність Бретань

Commons-logo.svg Прапор Бретані, Gwenn-ha-du у Вікісховищі

Прапор Бретані, відомий під бретонскою назвою Гвен-а-дю (брет. Gwenn-ha-du — біло-чорний) — прапор французького регіону Бретань, який використовується також в департаменті Атлантична Луара, та який відноситься до історичної області Бретань, але з 1941 року входить в регіон Країна Луари. Зокрема, цей прапор майорить над Замком бретонських герцогів в стародавній столиці Бретані — Нанті, який знаходиться тепер в департаменті Атлантична Луара.

Зараз певного офіційного статусу бретонський прапор, як і прапори інших регіонів Франції, не має, але фактично може з'являтися і на державних установах на зразок мерій, і на приватних будинках і кораблях. Офіційного відношення довжини до ширини також не встановлено.

Історичний вимпел середньовічної Бретані (15 ст)

Прапор використовує традиційні кольори Бретані — білий і чорний — і геральдичний символ регіону — горностай. Історично бретонські герцоги використовували вимпел з чорним хрестом (Kroaz Du). Сучасний дизайн прапора запропонований в 1923 році архітектором і діячем національного руху Морваном Маршалем (1900—1963), горизонтальні смужки і прямокутна вільна частина введені ним за зразком прапора Греції і США. Чергування чорних і білих смужок навіяно також гербом Ренна. Число смужок — дев'ять — символізує дев'ять традиційних провінцій (фр. pays) та єпархій Бретані. П'ять чорних смужок означають провінції/єпархії, де говорять французькою чи є ґалломовними: Доль, Нант, Ренн, Сен-Мало, Сен-Бріє; чотири білі символізують бретономовні (bretonnants) субрегіони Трегор, Леон, Корнуай і Ванн (з пояснення самого Маршаля в 1937 році). 11 хвостів горностая нагадують про герцогства Бретані.

Вперше Gwenn-ha-du виставлено у 1925 році на виставці Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes у Парижі. У 1920-1930-і роки прапор Gwenn-ha-Du вживався в основному націоналістичними автономними угрупованнями, згодом деякий час асоціювався паризькою владою з колабораціонізмом, яким заплямували себе аж ніяк не всі лідери націоналістів. Зокрема, діячі бретонського опору теж використовували цей прапор. З 1960-х років чорно-білий прапор знову став популярний в широких колах населення.

Посилання[ред.ред. код]