Прапор Малайзії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прапор Малайзії
Прапор Малайзії
Використання
Пропорції 1:2
Затверджений 26 травня 1950 (оригінальна 11-променева зірка й 11 смуг)
16 вересня 1963 (сучасна 14-променева зірка й 14 смуг)
Дизайн Чотирнадцять горизонтальних смуг, що чергуються червоним і білим; у кантоні жовтий півмісяць і чотирнадцятипроменева зірка на синьому полі
Кольори
Приналежність Малайзія

CMNS: Прапор Малайзії у Вікісховищі

Національний прапор Малайзії являє собою полотнище з сімома червоними і сімома білими горизонтальними смугами. У лівому верхньому кутку розташований кантон темно-синього кольору. У кантоні розміщені: півмісяць і 14-променева зірка жовтого кольору. Прийнятий в 1963 р. Тринадцять червоних і білих смуг символізують тринадцять штатів Малайзії, чотирнадцята смуга символізує федеральний центр. Темно-синій кантон означає єднання народу країни. Півмісяць — символ ісламу, державної релігії Малайзії. Зірка з чотирнадцятьма променями — символ тринадцяти провінцій і федерального центру, таким чином промені і смуги дублюють один одного. Жовтий колір цих символів — символ влади короля Малайзії. У 1997 р. отримав офіційну назву «Джалур Геміланг» («Славний смугастий»).

Дизайн[ред. | ред. код]

Дизайн прапору
Дизайн прапору

Історія[ред. | ред. код]

Пропорції: 1:2. Прапор Малайї використовувався з 1950 по 1963 рік.

Вибір[ред. | ред. код]

Сучасний прапор Малайзії заснований на прапорі Малайської Федерації. У 1949 році, через рік після створення Федерації, Федеральна законодавча рада оголосила конкурс на створення нового державного прапора. На конкурс подали 373 роботи, три з яких були представлені громадськості в опитуванні, проведеному The Malay Mail.[1]

Перший прапор мав кільце з 11 білих зірок на блакитному тлі з двома червоними малайськими Крисами (кинджалами) посередині. Другий був таким же, як і перший, але з двома концентричними кільцями з 5 і 6 зірок. Третій мав 11 синьо-білих смуг і червоне поле в лівому верхньому куті з білим півмісяцем і п'ятипроменевою зіркою. Цей останній дизайн було обрано переможцем.

У грудні 1949 року Федеральна законодавча рада вирішила внести зміни в дизайн-переможець. За пропозицією політика Onn Jaafar, червоний і синій кольори помінялися місцями, кольори півмісяця і зірки були змінені з білого на жовтий, а до зірки додано ще шість променів.[2][3] Остаточний варіант малайського прапора затвердив Георг VI 19 травня 1950 р., він вперше був піднятий перед резиденцією Султана Селангора 26 травня 1950 року.[4] 31 серпня 1957 року він був піднятий після отримання незалежності в Площі Незалежності замість прапора Великої Британії.

Символізм[ред. | ред. код]

Коли прапор було завершено для офіційного використання, значення дизайну було надано таким чином:[5]

 • Червоний, білий і синій – представляють Малайзію як країну, що належить до Співдружності націй.
 • Півмісяць і зірка – символізують іслам як офіційну релігію для Федерації, оскільки жовтий колір символізує суверенітет малайських правителів і їхню роль як лідера віри в складових державах. Сама одинадцятипроменева зірка символізує «єдність і співпрацю» зазначених держав-членів.

Дизайнер[ред. | ред. код]

Мохамед після отримання Діамантової ювілейної медалі Султана Ібрагіма в 1955.
Flag of Johor
Прапор Джохора

Малайський прапор був розроблений Мохамедом Хамза, 29-річним архітектором, який працював у Департаменті громадських робіт Малайзії (JKR) в Джохор-Бару, Джохор. Він брав участь у конкурсі з дизайну національного прапора з двома проєктами, які він виконав за два тижні. Перший був зеленим прапором із блакитним «крисом» посередині, оточений 15 білими зірками. Другий, який став одним із трьох фіналістів, був натхненний прапором Джохора, але з п'ятьма білими смугами, доданими до синього поля.[3]

Мохамед Хамза помер незадовго до свого 75-річчя 13 лютого 1993 року в Джалан Стуланг Бару, Kampung Melayu Majidee, Джохор.[6]

Модифікації[ред. | ред. код]

Малайзійський прапор майорить над туристичним офісом Малайзії на Трафальгар-сквер, Лондон. Прапор Уганди видно збоку Uganda House.

Після утворення Малайзії 16 вересня 1963 року дизайн малайського прапора був змінений, щоб відобразити та вшанувати нові штати у федерації.

До існуючого прапора було додано три додаткові смуги, а зірка отримала 14 променів, щоб відобразити федерацію початкових 11 штатів Малайї плюс Сабах, Саравак та Сінгапур; дизайн залишився незмінним навіть після виключення Сінгапуру з федерації через два роки. Коли столиця Куала-Лумпур була перетворена у Федеральну Територію 1 лютого 1974 року, додаткова смуга та промінь на зірці були призначені для представлення цього нового доповнення до федерації. Зрештою, з додаванням двох інших федеральних територій, Лабуан в 1984 і Путраджая в 2001, чотирнадцяті смуга і промінь на зірці стали асоціюватися з федеральним устроєм загалом.

В 1997, коли малазійцям запропонували дати назву прапору, прем’єр-міністр Мохамад Махатхір вибрав назву Джалур Геміланг (Славний смугастий), щоб передбачити рух країни до постійного зростання та успіху.

Знак поваги[ред. | ред. код]

Під час святкування Національного дня всіх заохочують вивішувати на Джалур Геміланг на своїх будинках, офісних будівлях, магазинах і корпоративних приміщеннях.

 • Якщо прапор прикріплений вдома, його потрібно піднімати в бік дороги.
 • Якщо прапор розміщено в групі прапорів із державними та приватними прапорами, прапор Малайзії має бути піднятий між двома прапорами, а його древко — вище, ніж інші.

Історичні прапори[ред. | ред. код]

Інші прапори[ред. | ред. код]

Урядові судна використовують Джалур Геміланг як державний прапор. Нижче наведено таблицю інших прапорів, які використовуються в Малайзії з національним прапором всередині.

Flag Type Description Flag ratio
Civil ensign. Цивільний прапор Цивільний прапор Малайзії, який використовується цивільними суднами, має червоне тло з Джалур Геміланг у синьо-фібраційному кантуванні. 1:2
Government ensign Синій прапор уряду Малайзії Прапор, який використовується урядом Малайзії, має темно-синє тло з Джалур Геміланг у кантуванні. 1:2
MMEA blue ensign. Синій прапор Малайзійського морського правоохоронного агентства Прапор, який використовує Малайзійське морське правоохоронне агентство має темно-синє тло з Джалур Геміланг у кантоні та логотипом агентства в правому нижньому куту. 1:2
Army ensign. Армійський прапор Прапор використовується Малазійською армією має червоне тло з Джалур Геміланг у кантоні та армійською емблемою в правому нижньому куту. 1:2
Air Force ensign. Прапор ВПС Прапор використовується Королівськиї повітряних силах Малайзії має блідо-блакитне тло з Джалур Геміланг у кантоні та Зірку Федерації (14-променева зірка) у правому нижньому куту. 1:2
Naval ensign. Військово-морський прапор Прапор використовується Королівськими морськими силами Малайзії має біле тло з Jalur Gemilang у червоному кантоні та емблему, що складається з якоря та двох перехрещених традиційних крисів (кинджалів) в куту. Кораблі Королівського ВМС Малайзії використовують цей прапор як морський прапор. 1:2

Зірка Федерації (Bintang Persekutuan)[ред. | ред. код]

Концепція Зірки Федерації схожа на Зорю Співдружності Австралії в тому, що вона символізує єдність штатів у Малайзійській федерації та її федеральний уряд, показуючи 14 променів, які представляють 13 штатів федерації та федеральні території. Вона також використовується на круглому знаку Королівських ВПС Малайзії, прапорі Малайзійської китайської асоціації (MCA) flag (zh) і колишньому логотиі Об’єднаної малайської банківської корпорації (UMBC).

Національний революційний фронт Патані, в Південному Таїланді, сепаратистське угруповання Тайських малайців , причетне до Конфлікту в Південному Таїланді, спочатку прийняв прапор незалежності, який включав півмісяць і 15-променеву варіацію Федеральної зірки на своєму прапорі, щоб символізувати більш тісний зв'язок найпівденніших провінцій Таїланду з малайською мовою та з мусульманським населенням Малайзії, ніж з Таїландом.


Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Sonia Ramachandran. Golden Merdeka Memories: National flag chosen by people in one of country's first public polls. New Straits Times. 18 August 2006.
 2. Federal Flag. The Straits Times. 6 березня 1950. с. 5. , via The History and Design Chronology of Jalur Gemilang. Malaysia Design Archive. 2012. с. 16. Процитовано 25 травня 2018. 
 3. а б Alan Teh Leam Seng (20 вересня 2021). Birth of the flag that unites us. New Straits Times. Процитовано 3 вересня 2022. 
 4. Federation Flag Hoisted at Istana. The Malay Mail. 27 травня 1950. 
 5. Muhamad Razif Nasruddin; Zarul Nazli bin Zulkhurnain (2012). The History and Design Chronology of Jalur Gemilang. Malaysia Design Archive. Make Condition Design. с. 23. 
 6. Sejarah Bendera Malaysia. Malay Text. 29 серпня 2009. Архів оригіналу за 14 липня 2010. Процитовано 8 квітня 2010. 

Література[ред. | ред. код]

 • Все про світ. Країни. Прапори. Герби: енциклопедичний довідник / [відповідальний за випуск М. Ілляш]. — К. : Школа, 2001. — 622 с. ISBN 966-7657-79-5.

Посилання[ред. | ред. код]