Праця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пра́ця (пол. praca < чеськ. práce)[1] — цілеспрямована діяльність людей зі створення матеріальних і духовних благ, необхідних для задоволення потреб кожного індивіда і суспільства в цілому.

Сутність терміну[ред. | ред. код]

Праця — одна з найважливіших здатностей людини, бо лише людина свідомо ставить перед собою мету створення знарядь праці, тобто відповідні речі, за допомогою яких вона впливає на предмети природи.

Праця — доцільна діяльність людини, спрямована на збереження, видозміну, пристосування середовища проживання для задоволення своїх потреб, на виробництво товарів і послуг. Праця як процес адаптації людини до зовнішнього середовища характеризувався розвитком і вдосконаленням поділу праці, його знарядь і засобів.

Час протягом якого людина працює називається робочим днем. Під робочою силою розуміється сукупність фізичних та розумових зусиль, духовних і психологічних якостей, які необхідні для процесу праці.

Прикладні дисципліни, що вивчають працю: фізіологія праці, психологія праці, організація праці, охорона праці та інше.

Праця як економічний ресурс[ред. | ред. код]

В економічній теорії праця (точніше, здібності до праці) - це економічний ресурс, який використовується у процесі виробництва благ.

Власником ресурсу "праця" виступають домогосподарства.

Праця продається власниками (домогосподарствами) на ринку праці. Праця купується фірмами для використання у виробництві благ. Отже, на ринку праці домогосподарства формують пропозицію праці, фірми - попит на працю. Ціною праці на ринку праці є заробітна плата. При використанні у виробничому процесі фірмами праця стає фактором виробництва.

Найпростіша виробнича функція зв’язує обсяг використаної праці з випуском продукту: Q = f (L).

Інтровертна та екстравертна праця[ред. | ред. код]

Згідно Людвіга фон Мізеса (австрійська школа економіки) працю можна розглядати двох видів - інтровертну і екстравертну.

Інтровертна праця - реалізація внутрішніх позовів людини до створення музики, картин й т.п.

Екстравертна праця - виконання роботи заради подальшого обміну на ринку.

Категорії праці[ред. | ред. код]

група праці Вид діяльності витрати енергії
I Переважно розумова праця (наукові працівники, студенти, оператори ЕОМ. Контролери, педагоги, диспетчери, працівники обліку, секретарі та інші.) 1800 — 2450 до ккал
II Легка праця (водії транспорту, працівники конвеєрів, вагувальниці, пакувальниці, швейники, працівники радіоелектронної промисловості, афономи, медсестри, санітарки, працівники зв'язку, сфери обслуговування, продавці промтоварів та подібне) 2100 — 2800 ккал
III Середня тяжкість праці (слюсарі, наладчики, настроювачі, верстатники, буровики, водії екскаваторів, бульдозерів, вугільних комбайнів, автобусів, лікарі — хірурги, текстильники, взуттьовики, залізничники, продавці продтоварів, металурги — доменщики, працівники хімзаводів, працівники громадського харчування та інші) 2500 — 3300 ккал
IV Важка фізична праця (будівельники, помічники буровиків, прохідники, бавовноробів, сільгосппрацівники, механізатори, доярки, овочівники, деревообробники, металурги, ливарники та подібне) 2850 — 3850 ккал
V Особливо важка фізична праця (механізатори і сільгосппрацівники посівних й збиральних періодів, гірники, вальники лісу, бетонярі, каменярі, землекопи, вантажники немеханізованої праці, оленярі та інше) 3750 — 4200 ккал

Право на працю[ред. | ред. код]

Прáво на прáцю  — це природне і об'єктивне право людини, яке виявляє її особисті можливості, такі як здібності до праці. Право на працю в Україні гарантоване статтею 43 Конституції України.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Виноградова М.И. Краткая характеристика основных форм трудовой деятельности// Руководство по физиологии труда. – М.: Медицина, 1983, C. 13–20.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 4 : Н — П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — С. 557. — ISBN 966-00-0590-3.