Предслав

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Предслав
Svatopluk I.jpg
Святополк I і його діти (молодший - Предслав)
Народився невідомо
Помер після 910 року
Братислава
Місце проживання Preslava civitas
Титул 1-й князь Братиславський і Словацький
Попередник Святополк I (як князь Моравії)
Наступник невідомо (можливо, угорська окупація)
Рід Моймировичі
Батько Святополк I
Мати Святожизна
Родичі Моймировичі
Брати, сестри Святополк II і Моймир II
У шлюбі з невідомо
Діти невідомо

Предслав або Преслав (згадується близько 900 року) — передбачуваний третій син Святополка I (князя Великої Моравії) та Святожизни з чеського роду Пржемисловичів, володар області в районі сучасної Братислави.

Біографія[ред. | ред. код]

На підставі наявного на одному із стародавніх Євангелій тексту «Святополк, Святожизна, Предслав» («лат. Szentiepulc, Szeuntezizna, Predeslaus»), деякі історики роблять висновок, що його батьком був великоморавський князь Святополк, а матір'ю - Святожизна.

Пізніші історичні джерела про Предслава нічого не повідомляють. Побічно про нього згадує Костянтин VII Багрянородний у своїй праці «Про управління імперією», де говорить про сварки між трьома, а не двома, синами Святополка I після смерті батька.

Князь Святополк I помер у 894 . На смертному одрі він закликав своїх синів, щоб вони протистояли франкам і робили рішучі зусилля для підтримки політичної влади Великої Моравії. Хоча легенда про три гілки Святополкових розповідає про трьох його синів і наступників, з історичних джерел, як відомо, тільки два. По-перше, Моймир II , після смерті батька став князем Великої Моравії. Другий син, Святополк II , отримав в спадок Нітранське князівство. Незабаром після 894 року його діти почали сваритися, і це призвело до розпаду Великої Моравії .

Деякі історики вважають, що місто Братислава назване саме на честь Пре (д) слава — « Preslava civitas », згодом у німецькій мові це перейшло в« Pressburg », а у словацькому — в« Prešporok ».