Премія Шведського центрального банку з економічних наук на честь Альфреда Нобеля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нобелівська премія M:

Присуджується за За надзвичайні досягнення в економіці
Засновник(и) Банк Швеції
Країна  Швеція
Вручення Швеція Швеція
Рік заснування 1969
Поточний лауреат Фундація Нобеля
nobelprize.org
CMNS: Премія Шведського центрального банку з економічних наук на честь Альфреда Нобеля у Вікісховищі

Пре́мія Шве́дського центра́льного ба́нку з економічних нау́к на честь А́льфреда Но́беля (швед. Sveriges Riksbanks pris i ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels minne), більш знана під неофіційною назвою як Но́белівська пре́мія з еконо́міки[1] — премія за видатний внесок у розвиток економічних наук, що є найпрестижнішою нагородою в цій галузі. Економіка не згадується у заповіті Альфреда Нобеля, тому ця нагорода до власне Нобелівських премій не відноситься.


Премія імені Нобеля з економіки присуджується щорічно Шведською королівською академією наук, її лауреат обирається відповідно до критеріїв вибору лауреатів премій в інших галузях. Вперше премію було присуджено 1969 року економістам із Норвегії та Нідерландів Раґнару Фрішу та Яну Тінбергену[2].

Лауреати[ред. | ред. код]

За весь час свого існування Нобелівська премія з економіки присуджувалась 44 рази, а її лауреатами ставала 71 особа.

Підтримка лауреатами Нобелівської премії України[ред. | ред. код]

Близько двохсот лауреатів Нобелівської премії у галузях фізики, хімії, медицини, економіки, миру та літератури підписалися під розміщеним 2 березня 2022 року відкритим листом на підтримку українського народу та вільної незалежної української держави перед обличчям російської агресії. «Подібно до того, як нацистська Німеччина напала на Польщу у 1939 році (використовуючи подібні трюки та фальшиві провокації) та на Радянський Союз у 1941, уряд Російської Федерації під проводом президента Путіна розпочав необґрунтовану військову агресію – ніщо інше як війну – проти сусідньої держави, України. Усі разом ми засуджуємо ці військові дії та заперечення президентом Путіним самої легітимності існування України», – зазначають автори звернення, підкреслюючи, що «тут ми ретельно добираємо слова, оскільки не віримо, що російський народ грає свою роль у цій агресії». «Ми об'єдналися навколо цього звернення, щоб закликати російський уряд припинити вторгнення до України та вивести свої війська з України», – наголошується в листі лауреатів Нобелівської премії.

Звернення завершується словами: «Ми поважаємо спокій та силу українців. Ми з вами. Наші серця линуть до родин та друзів усіх, українців та росіян, хто вже загинув чи поранений. Хай прийде мир до нашого прекрасного світу». Серед видатних діячів науки, які підписали звернення – лауреати Нобелівської премії з економіки Джордж Акерлоф, Ангус Дітон, Пітер Даймонд, Роберт Енгл, Деніел Канеман, Фінн Кідланд, Роджер Маєрсон, Деніел Макфадден, Роберт Кархарт Мертон, Ерік Мескін, Пол Мілгром, Крістофер Піссарідес, Елвін Рот, Вернон Сміт, Джозеф Стігліц, Юджин Фама, Едмунд Фелпс, Олівер Харт, Джеймс Хекман, Бенгт Хольмстрем, Роберт Шиллер.[3]

Лауреати Премії з Товариства Мон-Пелерін[ред. | ред. код]

Вісім членів Товариства Мон-Пелерін, Фрідріх Хайєк, Мілтон Фрідман, Джордж Стіглер, Моріс Алле, Джеймс М. Бьюкенен, Рональд Коуз, Гері Беккер [4] та Вернон Сміт отримали Нобелівську премію в галузі економічних наук. Греем Макстон та Йорген Рандерс зазначають, що не дивно, що так багато членів MPS отримали Нобелівську премію в галузі економічних наук, оскільки Товариство Мон-Пелерін допомогло створити цю нагороду, зокрема, для легітимації економічного мислення на вільному ринку.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Сільвія Назар Частина 5. Найцінніше // Блискучий розум. — Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2018. — С. 561. — ISBN 978-617-12-4219-7.
  2. Нобелівська премія з економіки 1969 року(англ.)
  3. Нобелівські лауреати виступили на підтримку України // Економіст (Ukrainian journal "Economist"), 2022, №4, С.26.
  4. Contemporary Authors, New Revision Series. Gale. 2004. Архів оригіналу за 29 березня 2015. Процитовано 25 травня 2013. 

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]