Преторій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Схема римського табору. Преторій позначено червоним

Прето́рій або прето́ріум (лат. praetorium) — місце в римському таборі, де перебував полководець (консул або претор). У Римській імперії цим терміном називали штаб імператорської гвардії, адміністративну будівлю, центральну площу.

В епоху Полібія (середина II ст. до н. е.) Це був квадрат, сторона якого дорівнювала 200 футів; він позначався при плануванні білим значком (vexillum). Перед преторієм знаходилась головна площа (forum або principium). Пізніше преторієм стали називати резиденції правителів римських провінцій, у них розташовувалася резиденція префекта столиці (praefectus iure dicundo), приміщення провінційної адміністрації, суд, іноді казарми і в'язниці.

В Новому Завіті[ред. | ред. код]

У Євангелії преторієм називається місце, куди Ісуса Христа відвели після суду Пилата: «Вояки ж повели його до середини двору, цебто в преторій», або місце, де Пилат допитував Ісуса. Єрусалимська преторія була тимчасовою резиденцією римських намісників у Юдеї протягом їхнього перебування в Єрусалимі з приводу щорічного свята Пасхи. Її точне місце розташування невідомо[1]. Постійною резиденцією римських намісників служив палац у Кесарії Палестинській, побудований Іродом Великим. Саме про нього мовиться в книзі Діянь Апостолів, де розповідається, що апостол Павло був взятий під варту в «Іродовому преторії». У Посланні до Филип'ян апостол Павло також згадує, що «бо в усій преторії та всім іншим стали відомі кайдани мої за Христа». Залежно від того, звідки писав Павло, його слова могли стосуватися казарм преторіанських військ у Римі, Ефесі або Кесарії, але не виключено, що йдеться про Палатинський палац імператора.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Деревенский, 2014, с. 101—117: «Три будівлі є найбільш ймовірними кандидатами: 1) палац Хасмонеїв напроти західної стіни Храму; 2) палац Ірода Великого в західній частині Старого міста („фортеця Давида“); 3) фортеця Антонія біля північно-західного кута Храмового комплексу».

Джерела[ред. | ред. код]