Приазовський державний технічний університет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 47°05′37″ пн. ш. 37°32′29″ сх. д. / 47.09361° пн. ш. 37.54139° сх. д. / 47.09361; 37.54139

Приазовський державний технічний університет
Вул. Італійська (Апатова), 115.jpg
Основні дані
Засновано 1929 рік
Адреса Маріуполь, вулиця Університетська, 7
Вебсторінка pstu.edu
Мапа

Приазовський державний технічний університет (Маріуполь, Донецька область, Україна) — вищий навчальний заклад, який готує професійні кадри для промислових підприємств півдня Донбасу. Один з найстаріших і найбільших вищих навчальних закладів у південно-східній частині України, освітній, науковий і культурний центр Приазов'я.

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Приазовський державний технічний університет має 42 кафедри, 9 факультетів, 2 філіали, інститут підвищення кваліфікації та інші підрозділи.

У 1999—2000 навчальному році в університеті навчалися 9,4 тисяч студентів денної та заочної форм навчання.

Серед викладачів — 196 кандидатів та 40 докторів наук, а також 15 академіків та членів-кореспондентів галузевих академій наук України та інших країн.

У ПДТУ створена унікальна інженерна школа підготовки кадрів і формуванням наукових шкіл, що охоплюють базові галузі: металургію, машинобудування, енергетику, транспорт, промислове і цивільне будівництво, економічні і гуманітарні науки.

Історія[ред. | ред. код]

3-й корпус

Приазовський державний технічний університет відкритий у 1929 році на базі вечірнього робочого металургійного технікуму як Маріупольський металургійний інститут, у 1994 році був перетворений на університет.

На той час тут навчали фахівців без відриву від виробництва за такими спеціальностями: сталеплавильне і прокатне виробництво, механіки-конструктори, інженери-теплотехніки, інженери-термісти.

У 1939 р. було відкрито денне відділення за спеціальностями: сталеплавильне і прокатне виробництво, металознавство і термообробка чорних і кольорових металів.

До 1941 р. було підготовлено 377 інженерів.

У роки німецько-радянської війни інститут не працював, свою діяльність він відновив у грудні 1943 року.

На початку 1960-х років в інституті працювали 160 викладачів, 52 з яких мали вчену ступінь.

У середині 1980-х років Приазовський державний технічний університет активно розвивався, кількість викладачів становила вже 360 чоловік, з них 192 — докторів і кандидатів наук. Випуск фахівців усіх форм навчання протягом 20 років збільшився з 394 осіб до 1141 щорічно.

Від 9 червня 1990 року навчальний заклад отримав вищий — IV рівень акредитації — Рішення Державної акредитаційної комісії Міністерства освіти України .

У 1993 році Міністерство освіти та науки України прийняло ухвалу № 956 від 25.11.1993 р. про надання Маріупольському металургійному інституту статусу Приазовського державного технічного університету.

Ректори[ред. | ред. код]

 • Черноусов Костянтин Васильович (1930—1933 рр.)
 • Красильников Віктор Павлович (1931—1933 рр.)
 • Алмашин Дмитро Євдокимович (1933—1935 рр.)
 • Гиршович Михайло Михайлович (1935—1938 рр.)
 • Вдовенко Іван Миколайович (1937—1938 рр., 1943—1944 рр.)
 • Озеров Михайло Якович (1938—1941 рр.)
 • Смирнов Тимофій Михайлович (1944—1951 рр.)
 • Калошин Микола Олександрович (1951—1969 рр.)
 • Капустін Євген Олександрович (1969—1981 рр.)
 • Жежеленко Ігор Володимирович (1981—2003 рр.)
 • Волошин В'ячеслав Степанович (2003 до теперішнього часу)

Персоналії[ред. | ред. код]

Сьогодення ВНЗ[ред. | ред. код]

«Портрет ВНЗ»: Сьогодні до складу ПДТУ входять: 5 інститутів, 4 технікуми, транспортний коледж, автошкола, відділення дистанційного навчання і екстернату, ліцей, 10 факультетів, що об'єднують 42 кафедри, на яких працюють 511 викладачів, у тому числі 39 докторів наук, професорів і 216 кандидатів наук, доцентів. В університеті навчається близько 16 тис. студентів та учнів. Підготовка бакалаврів, спеціалістів і магістрів здійснюється за 16 освітніми напрямами і 45 спеціальностями. За останні 10 років дипломи університету отримали понад 40 тисяч випускників, у тому числі 700 іноземних громадян з країн Європи, Азії, Африки і Латинської Америки.
Міжнародна співпраця:

ПДТУ активно співпрацює з 25 вищими навчальними закладами Німеччини, Польщі, Італії, Австрії, Угорщини, Греції, Китаю, Єгипту, Туреччини, Іспанії, Російської Федерації, є учасником міжнародного проекту Tempus, а також бере участь у міжнародній програмі Перспективи електронної Європи, що здійснюється за ініціативи Парламентської Асамблеї Ради Європи. Наукові співробітники університету є учасниками міжнародних наукових проектів: Інтерпорт — Маріуполь (спільно з консорціумом Євроімпреза, Італія), Ремонтні технології на основі металополімерних матеріалів (за участю Мішкольцького державного технічного університету, Угорщина), Нанофізика поверхні в низькотемпературній плазмі (спільно з Афінським державним технічним університетом, Греція) і успішно працюють в рамках програми Research in Progress (Наука заради прогресу), координованої Бірмінгемським університетом (Велика Британія).

Друковані видання ВНЗ:

Приазовський державний технічний університет видає три збірки наукових праць:

 • Вісник Приазовського державного технічного університету Серія: економічні науки
 • Вісник Приазовського державного технічного університету Серія: технічні науки
 • Захист металургійних машин від поломок, включених до переліку ВАК України для публікації результатів дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук.
 • Теоретичні та практичні аспекти економіки та інтелектуальної власності, включений до переліку ВАК України для публікації результатів дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук у сфері економічних наук. Включений до Міжнародної науково — метричної бази Index Copernicus (Польща)

Крім того, спільно з Донецьким національним технічним університетом (ДонНТУ), Асоціацією механіків АссоМ (м. Донецьк) і Технопарком ДонНТУ УНІТЕХ з 2005 року видається науково-технічний і виробничий журнал Металургійні процеси і устаткування.

Корпуси та кампуси[ред. | ред. код]

Перший корпус — адміністративний. Побудований у 1910 році за проектом архітектора М. Нільсона як єпархіальне училище. Навчальні корпуси: перший, третій, п'ятий, дев'ятий та технічний ліцей утворюють закритий кампус — студентське містечко. В цілому до університету входить 12навчальних корпусів, що розташовані в історичній частині міста — вулицях Грецька, Університетська, гуртожитки та їдальня розташовані на вулиці Апатова.

Інститути та факультети[ред. | ред. код]

До університету входять інститути: інститут підвищення кваліфікації, навчально-науковий інститут механіки і транспорту, навчально-науковий інститут металургії і зварювання, навчально-науковий інститут економіки і менеджменту. Університет має факультети: гуманітарний, інженерно-педагогічний, факультет інформаційних технологій, інженерної та мовної підготовки, металургійний, механіко-машинобудівний, зварювальний, факультет транспортних технологій, економічний, енергетичний.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Календар знаменних і пам'ятних дат Донецької області. 2010 рік [Текст] / Донец. обл. універс. наук. б-ка ім. Н. К. Крупської; уклад. І. В. Гайдишева; ред. О. В. Рязанцева, Т. С. Литвин; наук. ред. О. В. Башун, Н. П. Авдєєнко; відп. за вип. Л. О. Новакова. — Донецьк: Сх. вид. дім, 2009. — 98 с.
 • Alma mater металургів Маріуполя [Текст] // ХІ Міжнародний Академічний рейтинг Золота Фортуна. — К., 2004. — С. 169.
 • Волошин, В. С. ПГТУ — в первой десятке лучших университетов Украины [Текст] / В. С. Волошин // Приазов. рабочий. — 2007. — 26 дек.
 • Волошин, В. С. Прорыв приазовского гостехуниверситета на рынок труда и высшего образования Испании [Текст]: [эксклюзив. интервью ректора ПГТУ В. Волошина / записал И. Семусев] // Приазов. рабочий. — 2007. — 30 авг.
 • Ивашко, А. На базе кафедры украиноведения ПГТУ — конкурс декламаторов польской литературы [Текст]: [второй регионал. конкурс декламаторов польск. поэзии и прозы] / А. Ивашко // Приазов. рабочий. — 2007. — 28 нояб.
 • Коваль, Т. ПГТУ — Лидер национального образования [Текст]: [пресс-конференция ректора ПГТУ В. Волошина] / Т. Коваль // Приазов. рабочий. — 2008. — 6 мая.
 • Маликов, В. В. Приазовський державний технічний університет (ПДТУ м. Маріуполь) [Текст] / В. В. Маликов // Весь Мариуполь. — Мариуполь, 2003. — С. 293—295.
 • Усова, Т. Технический университет расширяет сферу международного сотрудничества [Текст] / Т. Усова // Азов. машиностроитель. — 2007. — 24 июля.