Пригоди капітана Врунгеля (мультфільм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пригоди капітана Врунгеля
рос. Приключения капитана Врунгеля
Тип мультсеріалу мальована анімація
Жанр пригоди
Режисер Давид Черкаський
Звукооператор Віктор Груздєв
Студія Київнаукфільм
Країна УРСР УРСР
Телеканал ЦТ СРСР
Тривалість ~10 хв.
Мова російська
Кількість сезонів 1
Кількість серій 13
Прем'єра 24 березня 1980
Закінчення 29 березня 1980
УкрТелеканал 1+1, ТЕТ, ПлюсПлюс, Бігуді, Інтер, НТН, К1, К2, Zoom, Піксель TV, Enter-фільм, Новий канал, ICTV, СТБ, ТРК Україна, КРТ, Воля Cine+, Воля Cine+ Kids
Дубляж немає
IMDb ID 0219263

Пригоди капітана Врунгеля (рос. Приключения капитана Врунгеля) — мультсеріал об'єднання художньої мультиплікації студії «Київнаукфільм», що складається з 13 серій. Режисер — Давид Черкаський. Мультфільм створено за сюжетом повісті «Пригоди капітана Врунгеля»[ru] Андрія Некрасова[ru] (1937).

1976 року були створені перші три серії, з 4 по 6 серії — 1977 року, 7-9 серії — 1978, нарешті, фінальні (з 10 по 13 серії) — 1979 року.

Сюжет[ред.ред. код]

Старий морський вовк капітан Врунгель приймає запрошення взяти участь у міжнародній вітрильній регаті. Однак у порту відправлення на борт його яхти «Біда» потрапляє викрадена з музею статуя Венери, на яку полюють не тільки правоохоронні органи в особі агента Нуль-нуль-ікс, але й безжалісні гангстери Джуліко Бандитто та Де ля Воро Гангстеритто, що працюють на загадкового Шефа.

1 серія[ред.ред. код]

Колишньому морського капітана Христофору Боніфатійовичу Врунгелю пропонують брати участь в міжнародній парусній регаті для однощоглових яхт навколо світу, влаштованої закордонним яхт-клубом. Він погоджується і з допомогою свого помічника і учня Лома будує яхту під назвою «Перемога» («Победа»). Однак перед початком від'їзду дві перші літери відпадають, і яхта отримує назву «Біда» («Беда»). Пізніше під час відплиття Врунгель і Лом потрапляють в прилив.

2 серія[ред.ред. код]

Під час відпливу Врунгель і Лом застряють у фіорді, а пізніше, коли рівень моря прийшов до норми, замість того щоб набрати на березі запасів питної води, вони рятують білок з палаючого лісу. Після прибуття до місця старту регати Врунгель намагається здати білок в зоопарк, але без документів це йому не вдається. Тим часом в Королівському музеї мистецтв міста, де проводиться регата, сторож Фукс за дорученням Арчібальда Денді, спікера яхт-клубу і одночасно шефа гангстерів, викрадає статую Венери. Справа про цей злочин розслідує Агент Нуль-Нуль-Ікс. Незважаючи на закриття кордонів, регату дозволяють.

3 серія[ред.ред. код]

Фукс отримує завдання — пронести футляр від контрабаса, в якому заховано Венеру, на яхту «Чорної каракатиці», капітан і команда якої зв'язана з гангстерами. При урочистому відкритті регати з'ясовується, що екіпаж «Біди» неповний, і потрібен третій чоловік. Лом призводить Фукса, який опинився поблизу. Після старту регати Врунгель виявляє, що Фукс нічого не розуміє в мореплавстві, і береться вчити його. Шеф гангстерів доручає двом підлеглим, Джуліко Бандітто і Де ля Воро Гангстерітто, перехопити статую, яка опинилася у Фукса.

4 серія[ред.ред. код]

Яхта «Біда» вирвалася в лідери, але її повертає в порт митна поліція, попереджена директором зоопарку про «незаконне провезення білок». Врунгель демонструє використання білок як ходових машин. Два гангстера стежать за яхтою, і їх переслідує Агент Нуль-Нуль-Ікс. «Біда» йде в плавання. За нею на вертольоті кидаються гангстери, а за шасі вертольота чіпляється Агент Нуль-Нуль-Ікс.

5 серія[ред.ред. код]

«Біда» потрапляє в мертвий штиль. Гангстери з вертольота спускають трап і намагаються вихопити у Фукса футляр зі статуєю. Агент Нуль-Нуль-Ікс під дулом пістолета велить вести вертоліт. Лом вистачає Фукса за ноги, і «Біда» стрімко обганяє інші яхти. Поблизу оголошують військові маневри, і все яхти, крім «Біди», звертають убік. При перших залпах ескадри Гангстерітто випускає футляр і повертається в кабіну, де вони разом з Бандітто пов'язують і скидають Агента Нуль-Нуль-Ікс в океан, але той продовжує переслідування.

Капітан Врунгель прив'язує вантаж до щогли, і яхта перевертається, ставши схожою на підводний човен. Ескадра відходить, а «Біда» продовжує плавання, захопивши лідерство в перегонах.

6 серія[ред.ред. код]

Команда «Біди» робить зупинку в Єгипті для поповнення запасів провізії і огляду місцевих визначних пам'яток. При відвідуванні піраміди Хеопса Бандітто і Гангстерітто планують ще раз перехопити футляр з Венерою, яку Фукс за телефонною вказівкою шефа гангстерів бере з собою в екскурсію. Гангстерам вдається позбутися Агента, замурувавши його в гробниці. При відвідуванні командою Врунгеля ринку вони продають їм яйця крокодилів, видаючи їх за страусині.

7 серія[ред.ред. код]

Гангстери здійснюють невдалу спробу пробратися вночі на «Біду». Хворий Фукс в маячні нагріває яйця, з яких вилуплюються крокодили. Їх викидають за борт, і Врунгель приймає у Лома переекзаменування, що лишалась незакінченою ще до початку регати.

8 серія[ред.ред. код]

При перетині екватора Врунгель влаштовує свято Нептуна. Бандітто попливає з підводного човна і прикидається потопаючим, тож команда «Біди» рятує його. Бандітто просить висадити його на острові, де екіпаж потрапляє в засідку і виявляється в кам'яному мішку, а гангстери отримують футляр з Венерою.

9 серія[ред.ред. код]

На острів прибуває Агент Нуль-Нуль-Ікс, який пробирається в замок гангстерів і заарештовує їх, але гангстери звільняються. Екіпаж «Біди» будує пліт з дощок, що лежали в кам'яному мішку. Врунгель відкриває кран з водою, і команда рятується. По дорозі до яхти Лом вривається в замок і вистачає футляр зі статуєю. «Біда» потрапляє в район Антарктиди, і Врунгель тримає курс на айсберг, щоб там запастися водою. Фукс стріляє з рушниці і потрапляє в летить судно гангстерів. Воно летить вниз і падає на верхівку айсберга, який перевертається, і протилежний кінець, піднявшись з води, піднімає «Біду» вгору. Врунгель вирішує йти до екватора.

10 серія[ред.ред. код]

Джуліко Бандітто і Де ля Воро Гангстерітто за допомогою льодорубів піднімаються до яхти, але пройшовши екватор, «Біда» зривається з айсберга. Екіпаж «Біди» лікує хворого кашалота, який чхає, чому яхта злітає в повітря і, в черговий раз обігнавши інші яхти, падає на вулканічний острів. Там Бандітто і Гангстерітто роблять баню на основі старого розбитого корабля, щоб закоптити екіпаж «Біди» і знов викрасти Венеру.

11 серія[ред.ред. код]

Заманивши екіпаж «Біди» до лазні, гангстери піддають жару, але острів вибухає, і захоплений раніше футляр знову вислизає з їхніх рук. «Біда» і Лом зникають. Врунгель і Фукс з футляром продовжують плавання на дверях лазні. Фукс зізнається капітану Врунгеля в своєму злочині. Незабаром вони потрапляють на Гавайські острови, де їх приймають за аборигенів, пропонуючи виступити на концерті в місцевому театрі. Під час поїздки Врунгель і Фукс заїжджають на пошту, щоб відправити вміст футляру назад до музею. Гангстери в пошуках «Біди» також виявляються на Гаваях, де вступають в сутичку з Агентом Нуль-Нуль-Ікс.

12 серія[ред.ред. код]

Під час виступу Врунгеля і Фукса бандити проникають за лаштунки, але крадуть футляр зі звичайним контрабасом. Врунгель і Фукс раптово дізнаються, що «Біда» з ломом виявлені на старті заключного етапу гонок і затримані. На частину гонорару вони купують один квиток на літак. У довгому пальто вони проходять на борт. Під час польоту Фукс зауважує «Біду». Врунгель, що знаходиться під пальто, закурює, тютюновий дим включає пожежну сигналізацію, і крісло з Фуксом і Врунгелем катапультируется в районі яхти. Гангстери приходять до шефа з, як їм здавалося, Венерою.

13 серія[ред.ред. код]

Врунгель, Лом і Фукс починають фінальну частину плавання. Щоб наздогнати яхти, екіпаж «Біди» використовує залпи пляшок з шампанським як реактивний двигун, і яхта фінішує першою. При врученні призу в яхт-клубі спікер Арчибальд Денді спробував уявити команду «Біди» як викрадачів Венери. Врунгель викриває його як шефа гангстерів, пред'явивши поштову квитанцію і показавши, що в футлярі тепер нічого немає.

Ролі озвучують[ред.ред. код]

Відзнаки[ред.ред. код]

 • Всесоюзний кінофестиваль телефільмів в Єревані: приз;
 • Міжнародний кінофестиваль телевізійних фільмів в Чехословаччині: приз.

Музика і пісні[ред.ред. код]

Музику до цього фільму написав Георгій Фіртіч. У фільмі звучали пісні:

 1. Пісня Врунгеля. Зиновій Гердт.
 2. Як ви яхту назвете. Зиновій Гердт.
 3. Нуль-Нуль-Ікс (00X). Георгій Кислюк.
 4. Пісня Фукса. Георгій Кишко.
 5. Велика регата. Євген Паперний та Олександр Бурмістров.
 6. Навчання Фукса. Зіновій Гердт і Георгій Кишко.
 7. Бандито, Ганстеріто. Євген Паперний та Олександр Бурмістров.
 8. Іспит Лома. Зіновій Гердт і Євген Паперний
 9. Пісня Нептуна. Зіновій Гердт.
 10. Мани, мани, мани, мани. Семен Фарада і Олександр Бурмістров.
 11. Баня. Зіновій Гердт, Євген Паперний та Георгій Кишко.
 12. Гавайські частівки. Зіновій Гердт і Георгій Кишко.
 13. Потрібен відпочинок вітрила. Зіновій Гердт, Євген Паперний та Георгій Кишко.

Музика і пісні з фільму випускалися фірмою «Мелодія» на платівках, бобінах і аудіокасетах «Свема».

Музична казка[ред.ред. код]

У 1985 році за мотивами однойменної повісті та мультфільму фірмою «Мелодія» випущено музичну казку «Пригоди капітана Врунгеля» на пластинках і аудіокасетах «Свема». На відміну від повісті і фільму, казка вкорочена — проте, деякі музичні номери розширені, в порівнянні з їх мультиплікаційними версіями. З огляду на час виходу платівок (на піку антиалкогольної кампанії Горбачова, пляшки з шампанським в сюжеті були замінені на пляшки з лимонадом).

Ролі озвучували[ред.ред. код]

 • Капітан Врунгель — Зіновій Гердт
 • Лом, Спікер — Євген Паперний
 • Фукс, Гангстер — Георгій Кишко
 • Кореспонденти — Андрій Поддубінський, Матвій Марголес
 • Гангстер — Віктор Іваненко
 • Лорд — президент яхт-клубу — Андрій Дмитрук
 • Директор Пляжу — Михайло Драновський

Над радіовиставою працювали[ред.ред. код]

 • Автори сценарію: Ефім Чеповецький, Давид Черкаський
 • Композитор: Георгій Фіртич
 • Текст пісень: Ефим Чеповецький
 • Вокальна група і джаз-ансамбль Київського театра естради, Диригент: Олександр Шаповал
 • Режисер: Матвій Марголес (Ганапольський)[1][2]
 • Художник: Радна Сахалтуєв
 • Звукорежисер: Михайло Дідик
 • Редактор: Валерія Лазуто

Також їх пісні випускалися окремо. У 1990-ті роки аудіоказку випущено на аудіокасетах і компакт-дисках іншими фірмами, наприклад — «Твик Лирек» з 1995 року.

Відео[ред.ред. код]

У 1980-і роки «Відеопрограма Держкіно СРСР» почала випускати цей мультфільм на відеокасетах. З 1990 року мультфільм випущений в СРСР і в Росії на відеокасетах кінооб'єднання «Крупний план», з 1995-1999 роках — спільно з компанією «Видеомир», і на компакт-дисках Video CD спільно з компанією «Лізард». Також в середині 1990-х років мультфільм випущений в VHS-збірнику «Кращі радянські мультфільми» Studio PRO Video разом з мультфільмом «Кошеня з вулиці Лизюкова».

Примітки[ред.ред. код]

 1. Биография Матвея Ганапольского / Ганапольский начал трудиться над постановками аудиоспектаклей для детей «Следствие ведут Колобки» и «Приключения капитана Врунгеля». В 1991 году фирма грамзаписи «Мелодия» выпустила три пластинки «Следствие ведут Колобки», Ганапольский принял участие и в озвучивании, его голосом говорит Колобок
 2. Ганапольский: биография / озвучивает детские пластинки, в том числе серию знаменитых историй «Следствие ведут Колобки» и веселую сказку «Приключения капитана Врунгеля»

Посилання[ред.ред. код]