Пригоди капітана Врунгеля (мультфільм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пригоди капітана Врунгеля
рос. Приключения капитана Врунгеля
Тип мультсеріалу мальована анімація
Жанр пригоди
Режисер Давид Черкаський
Звукооператор Віктор Груздєв
Студія Київнаукфільм
Країна УРСР УРСР
Телеканал ЦТ СРСР
Тривалість ~10 хв.
Мова російська
Кількість сезонів 1
Кількість серій 13
Прем'єра 1976
Закінчення 1979
Дубляж немає
IMDb ID 0219263

«Пригоди капітана Врунгеля» (рос. Приключения капитана Врунгеля) — мультсеріал об'єднання художньої мультиплікації студії «Київнаукфільм», що складається з 13 серій. Режисер — Давид Черкаський. Мультфільм створено за сюжетом повісті «Пригоди капітана Врунгеля»[ru] Андрія Некрасова[ru] (1937).

1976 року були створені перші три серії, з 4 по 6 серії — 1977 року, 7-9 серії — 1978, нарешті, фінальні (з 10 по 13 серії) — 1979 року.

Станом на 2018 рік виробник мультфільму Укранімафільм не створив україномовного дубляжу цього анімаційного телесеріалу.

Сюжет[ред. | ред. код]

Старий морський вовк капітан Врунгель приймає запрошення взяти участь у міжнародній вітрильній регаті. Однак у порту відправлення на борт його яхти «Біда» потрапляє викрадена з музею статуя Венери, на яку полюють не тільки правоохоронні органи в особі агента Нуль-нуль-ікс, але й безжалісні гангстери Джуліко Бандитто та Де ля Воро Гангстеритто, що працюють на загадкового Шефа.

1 серія[ред. | ред. код]

Колишньому морського капітана Христофору Боніфатійовичу Врунгелю пропонують брати участь в міжнародній парусній регаті для однощоглових яхт навколо світу, влаштованої закордонним яхт-клубом. Він погоджується і з допомогою свого помічника і учня Лома будує яхту під назвою «Перемога» («Победа»). Однак перед початком від'їзду дві перші літери відпадають, і яхта отримує назву «Біда» («Беда»). Пізніше під час відплиття Врунгель і Лом потрапляють в приплив.

2 серія[ред. | ред. код]

Під час відпливу Врунгель і Лом застряють у фіорді, а пізніше, коли рівень моря прийшов до норми, замість того щоб набрати на березі запасів питної води, вони рятують білок з палаючого лісу. Після прибуття до місця старту регати Врунгель намагається здати білок в зоопарк, але без документів це йому не вдається. Тим часом в Королівському музеї мистецтв міста, де проводиться регата, сторож Фукс за дорученням Арчібальда Денді, спікера яхт-клубу і одночасно шефа гангстерів, викрадає статую Венери. Справа про цей злочин розслідує Агент Нуль-Нуль-Ікс. Незважаючи на закриття кордонів, регату дозволяють.

3 серія[ред. | ред. код]

Фукс отримує завдання — пронести футляр від контрабаса, в якому заховано Венеру, на яхту «Чорної каракатиці», капітан і команда якої зв'язана з гангстерами. При урочистому відкритті регати з'ясовується, що екіпаж «Біди» неповний, і потрібен третій чоловік. Лом призводить Фукса, який опинився поблизу. Після старту регати Врунгель виявляє, що Фукс нічого не розуміє в мореплавстві, і береться вчити його. Шеф гангстерів доручає двом підлеглим, Джуліко Бандітто і Де ля Воро Гангстерітто, перехопити статую, яка опинилася у Фукса.

4 серія[ред. | ред. код]

Яхта «Біда» вирвалася в лідери, але її повертає в порт митна поліція, попереджена директором зоопарку про «незаконне провезення білок». Врунгель демонструє використання білок як ходових машин. Два гангстера стежать за яхтою, і їх переслідує Агент Нуль-Нуль-Ікс. «Біда» йде в плавання. За нею на вертольоті кидаються гангстери, а за шасі вертольота чіпляється Агент Нуль-Нуль-Ікс.

5 серія[ред. | ред. код]

«Біда» потрапляє в мертвий штиль. Гангстери з вертольота спускають трап і намагаються вихопити у Фукса футляр зі статуєю. Агент Нуль-Нуль-Ікс під дулом пістолета велить вести вертоліт. Лом вистачає Фукса за ноги, і «Біда» стрімко обганяє інші яхти. Поблизу оголошують військові маневри, і все яхти, крім «Біди», звертають убік. При перших залпах ескадри Гангстерітто випускає футляр і повертається в кабіну, де вони разом з Бандітто пов'язують і скидають Агента Нуль-Нуль-Ікс в океан, але той продовжує переслідування.

Капітан Врунгель прив'язує вантаж до щогли, і яхта перевертається, ставши схожою на підводний човен. Ескадра відходить, а «Біда» продовжує плавання, захопивши лідерство в перегонах.

6 серія[ред. | ред. код]

Команда «Біди» робить зупинку в Єгипті для поповнення запасів провізії і огляду місцевих визначних пам'яток. При відвідуванні піраміди Хеопса Бандітто і Гангстерітто планують ще раз перехопити футляр з Венерою, яку Фукс за телефонною вказівкою шефа гангстерів бере з собою в екскурсію. Гангстерам вдається позбутися Агента, замурувавши його в гробниці. При відвідуванні командою Врунгеля ринку вони продають їм яйця крокодилів, видаючи їх за страусині.

7 серія[ред. | ред. код]

Гангстери здійснюють невдалу спробу пробратися вночі на «Біду». Хворий Фукс в маячні нагріває яйця, з яких вилуплюються крокодили. Їх викидають за борт, і Врунгель приймає у Лома переекзаменування, що лишалась незакінченою ще до початку регати.

8 серія[ред. | ред. код]

При перетині екватора Врунгель влаштовує свято Нептуна. Бандітто попливає з підводного човна і прикидається потопаючим, тож команда «Біди» рятує його. Бандітто просить висадити його на острові, де екіпаж потрапляє в засідку і виявляється в кам'яному мішку, а гангстери отримують футляр з Венерою.

9 серія[ред. | ред. код]

На острів прибуває Агент Нуль-Нуль-Ікс, який пробирається в замок гангстерів і заарештовує їх, але гангстери звільняються. Екіпаж «Біди» будує пліт з дощок, що лежали в кам'яному мішку. Врунгель відкриває кран з водою, і команда рятується. По дорозі до яхти Лом вривається в замок і вистачає футляр зі статуєю. «Біда» потрапляє в район Антарктиди, і Врунгель тримає курс на айсберг, щоб там запастися водою. Фукс стріляє з рушниці і потрапляє в летить судно гангстерів. Воно летить вниз і падає на верхівку айсберга, який перевертається, і протилежний кінець, піднявшись з води, піднімає «Біду» вгору. Врунгель вирішує йти до екватора.

10 серія[ред. | ред. код]

Джуліко Бандітто і Де ля Воро Гангстерітто за допомогою льодорубів піднімаються до яхти, але пройшовши екватор, «Біда» зривається з айсберга. Екіпаж «Біди» лікує хворого кашалота, який чхає, чому яхта злітає в повітря і, в черговий раз обігнавши інші яхти, падає на вулканічний острів. Там Бандітто і Гангстерітто роблять баню на основі старого розбитого корабля, щоб закоптити екіпаж «Біди» і знов викрасти Венеру.

11 серія[ред. | ред. код]

Заманивши екіпаж «Біди» до лазні, гангстери піддають жару, але острів вибухає, і захоплений раніше футляр знову вислизає з їхніх рук. «Біда» і Лом зникають. Врунгель і Фукс з футляром продовжують плавання на дверях лазні. Фукс зізнається капітану Врунгеля в своєму злочині. Незабаром вони потрапляють на Гавайські острови, де їх приймають за аборигенів, пропонуючи виступити на концерті в місцевому театрі. Під час поїздки Врунгель і Фукс заїжджають на пошту, щоб відправити вміст футляру назад до музею. Гангстери в пошуках «Біди» також виявляються на Гаваях, де вступають в сутичку з Агентом Нуль-Нуль-Ікс.

12 серія[ред. | ред. код]

Під час виступу Врунгеля і Фукса бандити проникають за лаштунки, але крадуть футляр зі звичайним контрабасом. Врунгель і Фукс раптово дізнаються, що «Біда» з ломом виявлені на старті заключного етапу гонок і затримані. На частину гонорару вони купують один квиток на літак. У довгому пальто вони проходять на борт. Під час польоту Фукс зауважує «Біду». Врунгель, що знаходиться під пальто, закурює, тютюновий дим включає пожежну сигналізацію, і крісло з Фуксом і Врунгелем катапультируется в районі яхти. Гангстери приходять до шефа з, як їм здавалося, Венерою.

13 серія[ред. | ред. код]

Врунгель, Лом і Фукс починають фінальну частину плавання. Щоб наздогнати яхти, екіпаж «Біди» використовує залпи пляшок з шампанським як реактивний двигун, і яхта фінішує першою. При врученні призу в яхт-клубі спікер Арчибальд Денді спробував уявити команду «Біди» як викрадачів Венери. Врунгель викриває його як шефа гангстерів, пред'явивши поштову квитанцію і показавши, що в футлярі тепер нічого немає.

Ролі озвучують[ред. | ред. код]

Оригінальна російськомовна версія[ред. | ред. код]

Відзнаки[ред. | ред. код]

Музика і пісні[ред. | ред. код]

Музику до цього фільму написав Георгій Фіртіч.[1] У фільмі звучали пісні:

 1. Пісня Врунгеля. Зиновій Гердт.
 2. Як ви яхту назвете. Зиновій Гердт.
 3. Нуль-Нуль-Ікс (00X). Георгій Кислюк.
 4. Пісня Фукса. Георгій Кишко.
 5. Велика регата. Євген Паперний та Олександр Бурмістров.
 6. Навчання Фукса. Зіновій Гердт і Георгій Кишко.
 7. Бандито, Ганстеріто. Євген Паперний та Олександр Бурмістров.
 8. Іспит Лома. Зіновій Гердт і Євген Паперний
 9. Пісня Нептуна. Зіновій Гердт.
 10. Мани, мани, мани, мани. Семен Фарада і Олександр Бурмістров.
 11. Баня. Зіновій Гердт, Євген Паперний та Георгій Кишко.
 12. Гавайські частівки. Зіновій Гердт і Георгій Кишко.
 13. Потрібен відпочинок вітрила. Зіновій Гердт, Євген Паперний та Георгій Кишко.

Музика і пісні з фільму випускалися фірмою «Мелодія» на платівках, бобінах і аудіокасетах «Свема».

Похідні твори[ред. | ред. код]

Аудіо-вистава казка[ред. | ред. код]

У 1985 році за мотивами однойменної повісті та мультфільму фірмою «Мелодія» випущено російськомовну аудіо-виставу казку «Пригоди капітана Врунгеля» на пластинках і аудіокасетах «Свема». На відміну від повісті і фільму, казка вкорочена — проте, деякі музичні номери розширені, в порівнянні з їх мультиплікаційними версіями. З огляду на час виходу платівок (на піку антиалкогольної кампанії Горбачова, пляшки з шампанським в сюжеті були замінені на пляшки з лимонадом). Режисером російськомовної аудіо-вистави казки став колишній львів'янин Матвій Марголіс.[2][3]

Ролі у аудіо-виставі озвучували
 • Капітан Врунгель — Зіновій Гердт
 • Лом, Спікер — Євген Паперний
 • Фукс, Гангстер — Георгій Кишко
 • Кореспонденти — Андрій Поддубінський, Матвій Марголес
 • Гангстер — Віктор Іваненко
 • Лорд — президент яхт-клубу — Андрій Дмитрук
 • Директор Пляжу — Михайло Драновський
Над радіовиставою працювали
 • Режисер: Матвій Марголіс
 • Автори сценарію: Ефім Чеповецький, Давид Черкаський
 • Композитор: Георгій Фіртич
 • Текст пісень: Ефим Чеповецький
 • Вокальна група і джаз-ансамбль Київського театра естради, Диригент: Олександр Шаповал
 • Художник: Радна Сахалтуєв
 • Звукорежисер: Михайло Дідик
 • Редактор: Валерія Лазуто

Також їх пісні випускалися окремо. У 1990-ті роки аудіоказку випущено на аудіокасетах і компакт-дисках іншими фірмами, наприклад — «Твик Лирек» з 1995 року.

Відео[ред. | ред. код]

У 1980-і роки «Відеопрограма Держкіно СРСР» почала випускати цей мультфільм на відеокасетах. З 1990 року мультфільм випущений в СРСР і в Росії на відеокасетах кінооб'єднання «Крупний план», з 1995—1999 роках — спільно з компанією «Видеомир», і на компакт-дисках Video CD спільно з компанією «Лізард». Також в середині 1990-х років мультфільм випущений в VHS-збірнику «Кращі радянські мультфільми» Studio PRO Video разом з мультфільмом «Кошеня з вулиці Лизюкова».


Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]