Примус (прилад)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Примус

При́мус або гасова плита — нагрівальний прилад, що працює на рідкому паливі (бензині чи гасі). Був розроблений у 1892 році шведським винахідником Франсом Вільгельмом Ліндквістом.[1] Дизайн плити був заснований на дизайні ручної паяльної лампи. Примус зазвичай використовується для нагріву продуктів харчування, дуже популярний серед туристів.

Назва пов'язана з фабричною маркою Primus (від лат. primus — «перший»), брендом виробника перших нагрівальних приладів цього типу[2].

Принцип роботи[ред. | ред. код]

Схема пальника примуса

Принцип роботи примуса схожий з принципом роботи паяльної лампи. Пальне з резервуара A під тиском повітря, що створюється перед розпалом за допомогою повітряного поршневого насоса і потім підтримується за рахунок нагрівання (також необхідна періодична «підкачка»), надходить в трубчасту частину пальника B, де попередньо нагрівається; потім у трубці D випаровуються, пара палива виходять через форсунку E. Пара пального змішуються з повітрям, а потім згоряє у конфорці C. Для нормального випаровування палива необхідно підтримувати високу температуру пальника, тому перед початком роботи необхідне прогрівання. Для цього в деяких примусах навколо пальника є спеціальна чашечка, в якій при розпалюванні спалюють налите паливо або кілька шматків сухого пального.

Побутові примуси, як правило, працюють на гасі, а примуси для туристів (автомобілістів) — на бензині.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Swedish Patent No. 3944 (Nov. 19, 1892)
  2. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 4 : Н — П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко. — 656 с. — ISBN 966-00-0590-3.

Посилання[ред. | ред. код]