Прип'ятські болота

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прип'ятські болота на мапі боліт Білорусі

При́п'ятські болота́ (інші назви — Поліські болота, Пінські болота) — болота в заплаві і першої надзаплавної тераси річки Прип'яті. Розташовані на півночі сучасної України, вздовж річки Прип'яті та її приток, і на території південної Білорусі від Бреста до Лунінця.

Площа боліт близько 98 419,5 квадратних км. У дореволюційній літературі Пінські болота іноді називаються Прип'ятським Поліссям. Пінські болота занесені в міжнародний список Рамсарської конвенції про захист водно-болотних угідь.

Географія[ред. | ред. код]

Прип'ятьські болота розташовані на Поліській низовині і займають велику частину півдня Білорусі (див. Болота Білорусі) та північний захід України. Долина боліт прорізана річками Прип'яттю і її притоками — Стир, Горинь, Уборть, Словечна з правого і Ясельда, Цна, Случ і Птич з лівого боку.

Глибина торф'яного або рослинного шару доходить місцями до 6 метрів. Під ним залягає зазвичай кварцовий пісок, у нижніх шарах якого трапляються валуни північних гранітів. Піски, в свою чергу, залягають на глині.

Флора[ред. | ред. код]

Для Прип'ятських боліт характерне чергування відкритих осоково-очеретяних просторів з майже непрохідними чагарниковими заростями. Під час весняної повені болота майже суцільно покриваються водою, тому місцеве населення змушене часто переправлятися через них на човнах.[1]

На сухих «островах» є ділянки сосново-широколистяних лісів.

Поділ Пінських боліт[ред. | ред. код]

Найбільші болота: Хольча, Морочне, болото Дедкова, Городищенське болото, Дубники, Домашніци, Черневський-Леднежево.

Заріччя[ред. | ред. код]

Найбільша ділянка Прип'ятських боліт, що лежить між ріками Ясельда, Прип'яттю і Стиром, називається Заріччя. Ця ділянка перетинається безліччю річок, рукавів і проток, які то з'єднуються, то знову розділяються. Окремі піщані пагорби серед боліт, вкритих або очеретами і лозою, або представляють відкриті водні поверхні, зайняті невеликими селами, число яких доходить до 70-ти. При розливі річок, коли їхні води зливаються, Заріччя являє собою одне чимале озеро, серед якого на островах є розсіяні відокремлені один від одного населені пункти. Сухопутне сполучення між ними тоді звичайно припиняється на 2 місяці. Втім, в сухе літо багато боліт перетворюються в прекрасні сінокоси і пасовища, тут прокладаються дороги, так що місцевість втрачає характер безумовної непрохідності, яким вона відрізняється в дощову пору.

Історія[ред. | ред. код]

Липень-вересень 1941 року.

Примітки[ред. | ред. код]