Природна арка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Природна арка (іноді Скельні ворота) — скельні утворення, що мають вигляд воріт, арок, мостів або вікон, які утворилися в результаті ерозії вивітрювання або розчинення гірських порід.

Геологія[ред. | ред. код]

Наскрізна частина воріт або арки зазвичай оточена розсипами каменів, товщина її як правило відповідає ширині і висоті отвору. Розміри його можуть бути найрізноманітнішими, від декількох сантиметрів до сотні метрів.

Ерозія, що призводить до утворення скельних арок, має місце у всіх гірських породах. Найбільш схильні до неї пісковики і вапняки, оскільки ці породи швидше за інших руйнуються під впливом води і вивітрювання. Частенько скельні ворота з'являються під дією гірських річок і струмків, що протікають потім через такі «брами». На морському узбережжі подібні скельні утворення виникають в результаті безперервної «роботи» прибою.

Механізм виникнення подібних кам'яних арок і скельних воріт полягає у видаленні часток породи, як правило в результаті ерозії. Мікроскопічне руйнування породи відбувається за рахунок розчинення деяких речовин (наприклад, цементу). Макроскопічне руйнування відбувається шляхом утворення порожнин в породі як результат різних геологічних процесів, наприклад за рахунок перерозподілу тиску або тектонічних дій — піднять (опускань) або розтягування пластів. Форми дій при утворенні скельних брам можуть комбінуватися. Виникнення і переміщення льодовиків також може сприяти їх виникненню, як і проходження потоків лави при виверженнях вулканів (так звані лавові труби).

Чималу роль в утворенні скельних воріт і арок відіграють також такі чинники, як різкі перепади температур, циклічні періоди утворення льоду і його танення, і інші, такі, що ведуть до утворення тріщин на скелях.

Фототека[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]