Природнича історія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Природнича історія
Зображення
Тема вивчення/дослідження природа
CMNS: Природнича історія у Вікісховищі
Таблиця природничої історії з енциклопедії Е. Чемберса «Ціклопедія, або універсальний словник наук і мистецтв[en]» 1728

Природнича історія (лат. Naturalis Historia) — застарілий термін, що раніше позначав деякі науки або галузі знання, які останнім часом відносять до природознавства або природничих наук. Значення його з часом звужувалося: якщо в античності природнича історія охоплювала більш-менш всі знання щодо природи, то до XVIII–XIX століттям вона розумілася переважно як вивчення трьох царств природи (мінералів, рослин та тварин)[1][2]. У сучасній мові використовується переважно у контексті історії науки для позначення відповідних наукових областей минулого.

Зокрема, у останніх чотирьох книгах «Природничої історії» автор дав фрагментарні відомості з гірничої справи та мінералогії (більш детально – про коштовні камені).

Іноді приблизно у цьому ж значенні використовується термін «Натуральна історія»[3][4]

У деяких інших мовах відповідний термін крім значення, вказаного вище, має і деякі інші значення, прив'язані до сучасності. Наприклад, англійський відповідник (Natural history) іноді відносять до тих досліджень живої природи, які засновані переважно на спостереженнях та публікуються у популярних виданнях[5]

Див. також

[ред. | ред. код]

Наукові праці в галузі природничої історії

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Автор статті «Природознавство [Архівовано 12 серпня 2017 у Wayback Machine.]» ЕСБЄ зазначає, що природною історією називається сукупність трьох наук: «мінералогія у великому значенні цього виразу, тобто з включенням геології, ботаніка та зоологія», які він відносить до часткового природознавства. При цьому він вважає, що «цей застарілий вираз слід було б усунути або застосовувати лише до їх чисто описової частини».
  2. Словарь иностранных слов, вошедших в состав русского языка.-Павленков Ф., 1907. Архів оригіналу за 29 липня 2018. Процитовано 24 березня 2022.
  3. НАТУРАЛЬНА ІСТОРІЯ. Архів оригіналу за 21 лютого 2015. Процитовано 23 жовтня 2013.
  4. Михайло Васильович Буташевич-Петрашевський — Google Книги
  5. Natural History [Архівовано 3 березня 2012 у Wayback Machine.] у лексичній базі даних WordNet.