Пристроми

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Пристроми́ — село Переяслав-Хмельницького району Київської області. Підпорядковане Пристромській сільській раді, до складу якої також належить село Заострів.

Річка Трубіж

Географія[ред.ред. код]

Село Пристроми розташоване на правому березі річки Трубіж за 20 км на північний захід від районного центру на 7 км від автомагістралі Київ-Харків.

Могили Голодомору 1933 року на сільському цвинтарі

Територія[ред.ред. код]

Всього 3831,0 га в тому числі: земель державної власності — 359.9 га, земель комунальної власності — 646,1 га, земель приватної власності — 2825 га. Площа населених пунктів — 662,1 га, в тому числі: державна власність — 9 га, комунальної власності — 430,1 га, приватна власність — 223 га.

Населення[ред.ред. код]

Всього проживає 1689 чоловік. Дітей дошкільного віку — 88, дітей шкільного віку — 155, громадян пенсійного віку — 592, працездатне населення — 854, кількість працюючих на підприємствах, установах, організаціях усіх форм власності та господарювання — 654. Характеристика населених пунктів, що входять до складу громади. Всього населених пунктів — два, в них — 952 дворів.

Пристроми Вітряк 1.JPG

Історія[ред.ред. код]

Згадується у писемних джерелах 16 століття. Походження села залишається невідоме. Існує декілька версій. Одна з версій походження назви села говорить, що приїжджі купці погано поставились до жителів села, за що були піймані за селом біля річки Трубіж і побиті — «пристромлені» до дна річки. З того часу село і дістало назву «Пристроми» а жителів села стали називати пристромчанами. Відстань до районного центру — шосейним шляхом 25 км.

Рік створення першого колгоспу — 1930 р. Під час примусової колективізації було розкуркулено 12 родин. В 1930 р. в с. Пристроми проживало 2280 осіб. Масштаби штучного голоду в селі засвідчують документи тієї пори, що збереглись у державному архіві Київської області. Згіно з цими записами у Пристромах під час Голодомору померло 235 чол. 10 квітня 1995 року на місці масових поховань встановлений пам'ятний знак.[1]

Братська могила воїнів Радянської Армії і пам'ятник воїнам-односельцям, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни, село Пристроми, біля будинку культури
Братська могила воїнів Радянської Армії і пам'ятник воїнам-односельцям, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни, село Пристроми, біля будинку культури

Економіка[ред.ред. код]

Підприємства:

  • з виробництва м'ясних продуктів — ВКФ «Укрпромпостач 95» ЛТД,
  • з розведення свиней — ТОВ «Стейкагро»,
  • з вирощування зернових культур — селянські фермерські господарства.

Соціальна сфера[ред.ред. код]

Пристромський дошкільний навчальний заклад «Малятко», Пристромська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів.

Нема кращого села, як рідні Пристроми.
Хай ця пісня пролунає у кожному домі,
Хай почують її всі мої односельці,
Хай навік залишиться у кожному серці.
(Микола Андрійович Ігнатенко)

Культура[ред.ред. код]

В селі організований фольклорно-етнографічний ансамбль «Вербиченька», який 2014 року взяв участь у Всеукраїнському фестивалі народних талантів, де здобув найвищу ступінь перемоги цього конкурсу — гран-прі[2].

Релігійне життя[ред.ред. код]

Храм на честь святого Архістратига Михаїла, збудований у 90-х роках ХХ століття.

Сільський цвинтар.
Сільський цвинтар.

Пам'ятки[ред.ред. код]

Братська могила воїнів Радянської Армії і пам'ятник воїнам-односельцям, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни

Люди[ред.ред. код]

Петро́ Петро́вич Толо́чко (нар. 21 лютого 1938Пристроми Переяслав-Хмельницького району Київської області) — історик, професор (1988), академік НАНУ, директор Інституту археології НАНУ (1987—2017), народний депутат України 3 і 4 скликання. Входить до складу наукової ради Українського історичного журналу.

Джерела[ред.ред. код]