Пристріт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
І. Ю. Рєпін «Мужик з лихим оком», 1877
Назари, турецькі амулети, які нібито оберігають від пристріту

Пристріт[1] — поширений у багатьох народів забобон про поганий вплив погляду деяких людей взагалі або за деяких обставин. Інші назви — вро́ки, навро́ки, призі́р, прозі́р, зурочення, зочення[2][3]. Слово «пристріт» утворене від сполучення *при стріті («при зустрічі») — первісно так називали негативний вплив від зустрічі з недоброю людиною[4].

Пристріт слід відрізняти від причини — хвороби, наведеної чарами, чаклунством.

Народні вірування[ред. | ред. код]

За народними повір'я­ми пристріт — шкода, хво­роба, спричинені кому-небудь злим поглядом (рідше словами чи діями). Пристріт, заподіяний поглядом, називався «зоченням» (від «око») — людину «зочували» недобрими очима. Того ж походження і семантики слова «призір» і «прозір» (від «зріти», «зір»). Спричинений злими словами — «зуроченням», «вроками» (від «ректи»)[3]. Хвороба від зустрічі з недоброю людиною називалася «перестріт», також так звали і саму нещасливу зустріч[5]

Віра у пристріт призводила до панічного страху перед ним. Вважалося, що наврочити мо­же людина з косими, різнокольо­ровими, зеленими, витрішкуватими очима, низько опущеними брова­ми — так званим «поганим» або «лихим» оком[6]. Людям здавалося, що такі очі віддзеркалюють не пряме, а обернене зображення. Дітей, як найвразливіших до вроків, для запобігання ним приховували від сторонніх, особливо під час купання. Для лікування пристріту використовували різноманітні замовляння, наприклад, «Помагаєш ти, вода явленая, очищаєш ти, вода явленая, і луги, і бе­реги, і середину. Очищаєш ти, вода явленая, народженого од прозору: надуманого, погаданого, встрічного, водяного, парубоцького, дівоцького. Підіте, уроки, на соро­ки, на луги, на очерети, на болота, на моря»[3]. Вважалося, що при пристріті допомагає вода, освячена в церкві на Стрітення — завдяки співзвучності слова з назвою свята[7].

У «Діагностичному і статистичному посібнику з психічних розладів» (четверте видання, DSM-IV-TR) пристріт відносять до культурно-зумовлених синдромів. Описано характерні симптоми: плач без причини, переривчастий сон, діарея, блювання і пропасниця в дітей, іноді в дорослих[8].

Інше[ред. | ред. код]

  • Зі словом «вроки» пов'язаний і прислівник «нівроку» — первісно він означав «аби не наврочити», «не на вроки»[3].

У літературі[ред. | ред. код]

У повісті Буало-Нарсежака «Лихе око» (Le Mauvais Œil; 1956) головний герой вірить, що має здатність призводити до наглої смерти тих, кому цього побажає, і що це пов'язане з успадкованим від матері особливим поглядом очей.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Пристріт // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Жайворонок В. В. Пристріт // Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К. : Довіра, 2006. — С. 483.
  3. а б в г Жайворонок В. В. Навроки // Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К. : Довіра, 2006. — С. 382—383.
  4. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 4 : Н — П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко. — 656 с. — ISBN 966-00-0590-3.
  5. Жайворонок В. В. Перестріт // Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К. : Довіра, 2006. — С. 441.
  6. Око // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  7. Стрітення // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1966. — Т. 8, кн. XV : Літери Ст — Уц. — С. 1852. — 1000 екз.
  8. American Psychiatric Association. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition, Text Revision (DSM-IV-TR). — Washington, DC : American Psychiatric Publishing, 2000. — P. 901. — ISBN 978-0-89042-025-6.

Посилання[ред. | ред. код]