Прихованощелепні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прихованощелепні

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні тварини (Eumetazoa)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Підтип: Шестиногі (Hexapoda)
Клас: Прихованощелепні (Entognatha)
Ряди

Колемболи (Collembola)
Двохвости (Diplura)
Безвусикові (Protura)

Посилання
Вікісховище: Entognatha
ITIS: 676821
Fossilworks: 133898

Прихованощелепні[1][2] (Entognatha) — клас примітивних шестиногих, який включає кілька тисяч видів. Живуть переважно у ґрунті, живляться детритом, грають важливу роль у ґрунтоутворенні. Раніше[коли?] вважалися підкласом комах.

Будова[ред. | ред. код]

Розміри невеликі (від часток міліметра до кількох міліметрів).

Тіло сегментоване. Грудні та черевні сегменти зазвичай гарно розрізняються. Ротові органи гризучого типу, занурені у особливу камеру на нижній частині голови. Таке розміщення ротових органів є визначальною ознакою для класифікації представників даного класу.

Органи зору або відсутні або представлені сукупністю простих очей, які зібрані невеликими групами по боках голови. Ноги ходильні, лише у видів ряду Protura ноги виконують функцію органів дотику. Вусики зазвичай складаються з багатьох члеників, у представників Protura відсутні. Первиннобезкрилі комахи.

У більшості представників черевце складається з 11-12 сегментів, у колембол — з шести сегментів. На деяких (або на всіх) черевних сегментах зберігаються рудименти кінцівок. Покриви тонкі, епікутикула відсутня.

Органи виділення — мальпігієві судини (відсутні у колембол). Дихання трахейне або всією поверхнею тіла. Запліднення за допомогою сперматофорів. Постембріональний розвиток спрощений — анаморфоз у Protura або протоморфоз — у колембол та Diplura. Для всіх представників характерне линяння у дорослому стані.

Дослідження прихованощелепних[ред. | ред. код]

Вагомий внесок у всебічне вивчення прихованощелепних, зокрема їх різноманіття на території України, зробив польський зоолог А. Шептицький.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]