Програма стажування у Верховній Раді України та центральних органах виконавчої влади

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Програма стажування у Верховній Раді України та центральних органах виконавчої влади передбачає стажування перспективної української молоді у підрозділах Верховної Ради та центральних органів виконавчої влади протягом строку у 6 місяців (до 2017 року — 8 місяців). Відбір кандидатів на стажування здійснюється за результатами конкурсу.

Історія[ред. | ред. код]

Програма стажування молоді у Верховній Раді України була заснована за спільної ініціативи Асоціації колишніх членів Конгресу США і Верховної Ради України у липні 1995 року. У перший рік існування Програми не було встановлено жодних вікових обмежень для учасників. Найстаршій учасниці першої програми стажування було 36 років (1959 р.н.), а наймолодшому учаснику — лише 19 років (1976 р.н.)[1].

З листопада 2000 року адміністрування Програми стажування перейшло до Програми сприяння Парламенту України університету Індіани, а з вересня 2008 року – до Програми розвитку законотворчої політики, Програми сприяння Парламенту України ІІ (ПСП ІІ), яка здійснюється університетом штату Огайо.

У 2008–2013 рр. Програма сприяння Парламенту України ІІ розширила діяльність Програми стажування на Секретаріат Президента України та деякі Міністерства України.

У травні 2009 року було засновано громадську організацію «Ліга інтернів», до складу якої ввійшли випускники Програми стажування у Верховній Раді України та інших органах влади, основне завдання якої – адміністрування Програми стажування, її розвиток, посилення співпраці між випускниками, створення інших можливостей для розвитку молоді.

З 2015 р. Програма стажування у Верховній Раді України реілізується спільно з Управлінням кадрів Апарату Верховної Ради України.

З 1995 по 2018 роки Програма підтримувалася Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Мета[ред. | ред. код]

Основна мета діяльності Програми стажування:

 • надати підтримку Верховній Раді України та іншим органам виконавчої влади через залучення найкращих студентів та випускників вузів до роботи в їх структурних підрозділах;
 • надати можливість молодим фахівцям долучитися до законотворчої роботи, здобути практичний досвід законодавчого процесу;
 • сприяти прозорості діяльності органів та кадровому оновленню Апарату Верховної Ради України та центральних органів виконавчої влади.

Програма стажування здійснює свою діяльність, керуючись принципами демократії та верховенства права, прозорості та чесності, політичної незаангажованості, відповідальності перед учасниками Програми та її партнерами.

Конкурсний відбір[ред. | ред. код]

Конкурсний відбір на участь у Програмі стажування у Верховній Раді України оголошується наприкінці весни і триває близько двох місяців.

До участі запрошуються кандидати, які повинні відповідати таким вимогам:

 • бути громадянином України і вільно володіти українською мовою;
 • мати вищу освіти (принаймні ступінь бакалавра) та бути академічно успішним;
 • володіти щонайменше однією іноземною мовою;
 • мати досвід роботи з найпоширенішим програмним забезпеченням ПК: MS Word, MS Excel, MS Access, Internet Explorer / Mozilla Firefox тощо;
 • мати активну політичну і громадську позицію;
 • на момент подачі анкети вік не повинен перевищувати 35 років;
 • не бути учасником Програми у минулому;
 • не бути штатним/позаштатним помічником-консультантом народного депутата України або штатним/позаштатним працівником Апарату Верховної Ради України.

Відбірковий конкурс проходить у два етапи. На першому етапі претенденти на участь у Програмі заповнюють аплікаційну форму, у якій зазначають основні відомості про себе, контактні дані, здобуту освіту, досвід роботи та громадської діяльності, публікації тощо, а також дають розгорнені відповіді на питання, що мають за мету познайомитися з аплікантом як особистістю.

Другий етап відбору – індивідуальна співбесіда з Відбірковою комісією, до участі в якій запрошуються кандидати, аплікаційні форми яких набрали найвищий бал у першому етапі конкурсу. За результатами співбесіди до участі у стажуванні запрошуються найуспішніші кандидати.

Форми стажування[ред. | ред. код]

Програма передбачає дві форми стажування:

 • повний день – повна зайнятість з 09:00 по 18:00;
 • неповний день – зайнятість з 09:00 по 13:00 або з 14:00 по 18:00 на вибір.

Окрім того, інтерн кожної з форм стажування відвідує щотижневі навчальні заходи та заходи з розвитку потенціалу лідерства, які тривають один повний робочий день.

Компоненти Програми[ред. | ред. код]

Програма стажування у Верховній Раді України та центральних органах виконавчої влади включає чотири компоненти: стажування, навчання, розвиток лідерського потенціалу та дозвілля.

Стажування[ред. | ред. код]

Учасники Програми (інтерни) протягом 6 місяців проходять стажування у підрозділах Верховної Ради України та центральних органів виконавчої влади.

Під час стажування на інтернів покладаються такі ж обов'язки, що й на державних службовців, постійних працівників підрозділів Верховної Ради України та центральних органів виконавчої влади. Серед них:

 • підготовка аналітичних записок для голови комітету, народних депутатів України, працівників комітетів та управлінь Апарату Верховної Ради України;
 • складання коротких аналітичних записок із проблематики чинного законодавства;
 • підготовка й оформлення проєктів законів до першого читання, а також порівняльних таблиць із пропозиціями до законопроєктів у другому і третьому читаннях;
 • допомога працівникам підрозділу стажування у забезпеченні ефективної роботи, наприклад опрацювання листів і звернень громадян тощо;
 • допомога в організації заходів підрозділу стажування (парламентські слухання, слухання у комітеті, виїзні засідання комітетів, круглі столи, семінари, конференції).

Під час стажування у підрозділах Верховної Ради України та центральних органів виконавчої влади інтерни отримують неоціненний досвід роботи з висококваліфікованими фахівцями, консультантами, іншими штатними і позаштатними працівниками.

Навчання[ред. | ред. код]

Організатори Програми стажування у Верховній Раді України та центральних органах виконавчої влади приділяють особливу увагу підвищенню кваліфікації, професійного рівня інтернів, розвитку їхньої правової та політологічної освіти. З цією метою протягом стажування проводяться навчальні курси, тренінги тощо, а до викладання залучаються висококваліфіковані лектори.

Протягом Організаційного тижня, що передує безпосередньому стажуванню у підрозділах Верховної Ради України та центральних органів виконавчої влади, інтерни слухають курси та відвідують тренінги:

 1. Основи законодавчого процесу і Регламенту Верховної Ради.
 2. Головні елементи процесу прийняття проєктів законів.
 3. Особливості бюджетного процесу.
 4. Розвиток міжособистісних комунікаційних навичок та робота в колективі.

Протягом стажування до уваги інтернів пропонуються різноманітні навчальні програми, серед яких:

а) навчальні семінари з ґендерної політики (акцентують увагу учасників на ефективності врахування ґендерних підходів у бюджетній політиці і в процесі адаптації українського законодавства до вимог міжнародних організацій і договорів);

б) курс з аналізу державної політики (надає знання з теорії публічної адміністрації, аналізу державної політики та механізмів її впровадження, формують і розвивають навички написання аналітичних документів);

в) заняття із техніки законотворення (поглиблює знання та практичні навички учасників з таких питань законотворчої роботи:

 • засади нормативної діяльності;
 • основи нормотворчої техніки;
 • структура закону;
 • загальні вимоги до мови закону;
 • нормативні дефініції в законодавстві).

На спеціальних заняттях інтерни вивчають Регламент Верховної Ради України, дипломатичний протокол, норми культури українського мовлення тощо.

Загалом навчальна частина Програми стажування сприяє набуттю інтернами навичок ефективної роботи в органах державної влади, швидкому та успішному вирішенню актуальних суспільно-політичних проблем.

Розвиток лідерського потенціалу[ред. | ред. код]

Серед пріоритетів Програми стажування – підвищення рівня політичної культури інтернів, підготовка молодих фахівців до майбутнього лідерства. З цією метою організовуються зустрічі інтернів з відомими політичними та громадськими діячами України, представниками міжнародних організацій, випускниками Програми, які вже досягли значних успіхів. Під час цих зустрічей інтерни мають унікальну можливість обмінятися думками і поставити питання запрошеним гостям.

У різні роки гостями Програми стажування були українські політики: Віктор Ющенко, Олександр Зінченко, Юлія Тимошенко, Микола Томенко, Анатолій Гриценко, Андрій Шевченко, Ганна Герман, Тарас Чорновіл, Олександр Мороз, Степан Гавриш, Петро Симоненко; представники Конгресу США, посольства США та USAID: Марсі Каптур і Боб Шеффер, Марі Йованович, Крістофер Краулі, Карен Хілліард, Ерл Гаст, Джон Гербст тощо.

Дозвілля[ред. | ред. код]

У рамках Програми стажування у Верховній Раді України та центральних органах виконавчої влади проходять екскурсії до музеїв та державних установ Києва, зокрема інтерни відвідують музей Національного банку України «Скарби України», Конституційний Суд України, Київську міську державну адміністрацію тощо.

Для активного спілкування інтернів між собою, а також для знайомства з випускниками Програми минулих років кожного року відбуваються урочисті зустрічі, на яких гості отримують можливість не тільки здобути нові знайомства, а й обмінятися думками і досвідом, зав’язати професійні контакти.

Адміністрація та координатори[ред. | ред. код]

Адміністрування Програми стажування у Верховній Раді України та центральних органах виконавчої влади здійснює громадська організація «Ліга інтернів», що об’єднує випускників минулих років.

Забезпечення успішної роботи Програми стажування у Верховній Раді України та центральних органах виконавчої влади відбувається за сприяння асистента Програми стажування у Верховній Раді України, менеджера з розвитку та менеджера з комунікацій ГО "Ліга інтернів".

Випускники[ред. | ред. код]

Протягом двадцяти п'яти років існування у Програмі взяло участь більше 1900 молодих, активних та перспективних людей з усієї України. Свого часу учасниками Програма парламентського стажування стали відомі та впливові діячі сучасного суспільного-політичного, культурного життя, безпосередні учасники законодавчого процесу:

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Часопис ПАРЛАМЕНТ №2/2017 «Програми парламентського стажування в Україні та світі»
 2. Аналітична група «Левіафан
 3. YouTube-канал «ДетекторUA»
 4. Програма стажування 2019 року
 5. Указ Президента України № 944/2014 «Про призначення А.Мельника Надзвичайним і Повноважним Послом України у Федеративній Республіці Німеччина». Офіційний сайт Президента України. Архів оригіналу за 20 грудня 2014. Процитовано 19 грудня 2014. 
 6. Зеленський звільнив посла України в Німеччині Андрія Мельника та ще чотирьох послів. BBC News Україна (укр.). Процитовано 30 липня 2022. 
 7. Програма стажування 1995–1996 рр.
 8. Николай Мельник - Блог / Дневник - ЛІГА.Блоги - LIGA
 9. “Мене тримає віра в те, що колись ми зможемо створити ту силу, де червоні лінії реально будуть мати значення” – Аліна Михайлова про свій змінотворчий шлях
 10. Обрано трьох нових членів Наглядової ради НСТУ | Центр демократії та верховенства права. web.archive.org. 5 квітня 2021. Архів оригіналу за 5 квітня 2021. Процитовано 5 квітня 2021. 
 11. Чернівчанин Вадим Міський отримав премію Кабміну за розбудову України. Новини Чернівці: Інформаційний портал «Молодий буковинець». Процитовано 10 вересня 2018. 
 12. Кабмін призначив нового представника у Раді. Укрінформ. 11.03.2020. Процитовано 14 квітня 2020. 
 13. Програма стажування 1999–2000 рр.
 14. Учасники координаційної зустрічі проєктів технічної допомоги обговорили парламентську просвіту
 15. Команда – Трансперенсі Інтернешнл Україна
 16. Сидорчук Кирило Геннадійович. kmsgov.ukma.edu.ua. Процитовано 29 липня 2022. 
 17. Програма стажування 2015–2016 рр.
 18. Указ Президента України від 17 вересня 2012 року № 546/2012 «Про відзначення державними нагородами України»
 19. Соболь Денис Сергійович, декларація за 2017 рік, щорічна, уточнена
 20. Депутатку зі "Слуги народу" призначили представником Ради у КСУ Укрінформ (16.10.2019)
 21. Рада обрала суддею Конституційного суду нардепку від “Слуги народу”. Українська правда (укр.). Процитовано 30 липня 2022. 
 22. Зеленський призначив постпредом президента України в Криму Тамілу Ташеву. babel.ua (укр.). Процитовано 30 липня 2022. 

Посилання[ред. | ред. код]