Програмне забезпечення як послуга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Програ́мне забезпе́чення як по́слуга (англ. Software as а service, SaaS) — модель пропозиції програмного забезпечення споживачеві, при якій постачальник розробляє веб-застосунок, розміщує його й управляє ним (самостійно або через третіх осіб) з метою та можливістю використання замовниками через інтернет. Замовники платять не за володіння програмним забезпеченням як таким, а за його використання (через API, що доступний через веб і часто використовує веб-служби). Близьким до терміну SaaS є термін «On-Demand» (за запитом).

Принциповою відмінністю моделі SaaS від раніших (Hosted Applications та Application Service Provider (ASP)) є те, що отримується саме послуга та інтерфейс (призначений для користувача або програмний), тобто деяка функціональність без жорсткої прив'язки до способу її реалізації.

Історія[ред.ред. код]

Спочатку вся комп'ютерна галузь використовувала орендну бізнес-модель — перші комп'ютери коштували величезних грошей та їх обчислювальні потужності здавались замовникам. З іншої сторони, таку оренду не можна вважати різновидністю SaaS, оскільки замовники отримували доступ до комп'ютерів напряму, а не за допомогою глобальних мереж зв'язку.

Оскільки модель SaaS орієнтована на надання послуг за допомогою Інтернет, її розвиток безпосередньо зв'язаний з розвитком глобальної мережі. Перші компанії, які пропонували програмне забезпечення як послугу, з'явились в західних країнах в 1997—1999 роках, а акронім SaaS ввійшов в широке використання в 2001 році.

Вартість[ред.ред. код]

Програмне забезпечення на вимогу надається замовнику в оренду і завжди передбачає періодичну оплату. В якості одиниці тарифікації зазвичай використовуються користувачі (при наданні CRM) або ж числа записів в базі даних ( при наданні HRM-системи), рідше — якісь інші функціональні характеристики (наприклад, кількість певних операцій або трафік). У деяких випадках замовникам пропонуються змішані моделі, в рамках яких можуть додатково оплачуватися розширені функції (наприклад, замовник може платити за користувачів і за розширене сховище даних).

Контракт на оренду SaaS включає в себе не тільки оплату за використання ПЗ, а й оплату всіх витрат, пов'язаних з підтримкою його працездатності, оновленням і захистом даних. Ряд постачальників SaaS пропонує просунутий варіант контракту на оренду — SLA ( Service Level Agreement ) . У таких контрактах фіксуються параметри, пов'язані з працездатністю ПЗ. Зазвичай це гарантії доступності ПЗ у відсотках протягом року. Найкращі центри обробки даних здатні гарантувати доступність ПЗ не менше 99,5 % часу на рік.

У тому випадку, якщо програмне забезпечення не вимагає первісної адаптації під потреби замовника, первинний платіж за ПЗ може бути відсутнім в принципі. Дана обставина є найважливішою перевагою моделі SaaS над класичним ліцензуванням програмного забезпечення, яке вимагає істотних початкових інвестицій на його закупівлю. Періодичні орендні платежі можна порівняти з вартістю технічної підтримки — зазвичай вони жорстко прописуються в договорі і тому є передбачуваними. Тим самим, забезпечується захист інвестицій замовника у використовуваний програмний продукт.

Фактори, що сприяють розвитку SaaS[ред.ред. код]

Ключовим фактором, що пояснює економічну доцільність SaaS, є «ефект масштабу» — провайдер SaaS обслуговує єдине програмне ядро, яким користуються всі клієнти, і тому витрачає меншу кількість ресурсів у порівнянні з управлінням окремими копіями програмного забезпечення для кожного замовника. Крім того, використання єдиного програмного ядра дозволяє планувати обчислювальні потужності і зменшує проблему пікових навантажень для окремих замовників. Все це дозволяє постачальникам SaaS рішень істотно знизити вартість обслуговування ПЗ. У кінцевому результаті, періодична вартість послуг для кінцевого замовника стає нижче витрат, що виникають при використанні класичної моделі ліцензування.

Іншим ключовим фактором є рівень обслуговування SaaS. Провайдер SaaS здатний запропонувати рівень обслуговування та підтримки ПЗ в працездатному стані, недоступний для внутрішніх IT — відділів компаній. Це особливо яскраво проявляється в разі використання провайдером контракту SLA.

На даний момент можна виділити кілька основних факторів, що стимулюють використання програмного забезпечення на вимогу замовниками та розвиток даних продуктів розробниками.

Позитивні фактори SaaS для замовників[ред.ред. код]

 • Відсутність необхідності установки ПЗ на робочих місцях користувачів — доступ до ПЗ здійснюється через звичайний браузер;
 • Суттєве скорочення витрат на розгортання системи в організації. Це витрати на оренду приміщення, організацію дата-центру оплату праці співробітників і т.д.;
 • Скорочення витрат на технічну підтримку і оновлення розгорнутих систем (аж до їх повної відсутності);
 • Швидкість впровадження, обумовлена ​​відсутністю витрат часу на розгортання системи;
 • Зрозумілий інтерфейс — більшість співробітників уже звикли до використання веб-сервісів;
 • Ясність і передбачуваність платежів, захист інвестицій;
 • Мультиплатформність ;
 • Можливість отримати більш високий рівень обслуговування ПЗ.

Позитивні фактори SaaS для розробників[ред.ред. код]

 • Зростання популярності веб-сервісів для кінцевих користувачів;
 • Розвиток веб-технологій, великі функціональні можливості веб-додатків і простота їх реалізації;
 • Швидкі процеси впровадження і порівняно низькі витрати ресурсів на обслуговування конкретного клієнта;
 • Легке проникнення на глобальні ринки ;
 • Відсутність проблем з неліцензійним поширенням ПЗ;
 • На відміну від класичної моделі, замовник SaaS прив'язується до розробника — він не може відмовитися від послуг розробника і продовжувати використовувати систему. Таким чином, забезпечується захист інвестицій розробника в процес продажів;
 • У довгостроковому періоді доходи від SaaS можуть виявитися вищі прибутки, отримані від продажу ліцензій та надання технічної підтримки (навіть з урахуванням витрат на хостинг і керування додатками). 

Обмежувальні фактори[ред.ред. код]

Поряд з факторами, які спонукають замовників впроваджувати програмне забезпечення на вимогу , а розробників — інвестувати ресурси в його створення, існує ряд обмежувальних факторів, що обмежують використання даної моделі.

По-перше, концепція SaaS застосовна далеко не для всіх функціональних класів систем. Оскільки основна економія ресурсів провайдера досягається за рахунок масштабу, модель SaaS виявляється неефективною для систем, що вимагають глибокої індивідуальної адаптації під кожного замовника, а також інноваційних рішень. Концепція PaaS, що є розвитком SaaS, знімає це обмеження.

По-друге, багато замовників побоюються застосовувати SaaS через міркування безпеки і можливого витоку інформації з боку постачальника цих послуг. Питання, пов'язані з безпекою, обмежують використання концепції SaaS для критично важливих систем, в яких обробляється строго конфіденційна інформація. З іншого боку, відповідальність за витік інформації з боку розробника зазвичай регламентується у відповідних договорах, а ймовірність такого витоку часто нижче, ніж у випадку використання внутрішніх систем. У тому числі цьому сприяє недоступність програмно-апаратного комплексу, на якому розгорнута система, співробітникам компанії. У разі розгортання SaaS в промислових дата-центрах, забезпечується істотно кращий захист за рахунок використання більш потужних і комплексних рішень з інформаційної безпеки.

По-третє, обмежувальним фактором SaaS є необхідність наявності постійно діючого підключення до Інтернету. Багато продуктів SaaS компенсують це наявністю модулів для автономної роботи. З розвитком Мережі значення цього чинника зменшується (у розвинених країнах він неактуальний зараз), проте в деяких регіонах подібні проблеми як і раніше виникають, і з ними доводиться рахуватися. З іншого боку, для територіально-розподілених компаній, які повинні працювати в єдиному інформаційному середовищі, цей фактор не актуальний.

Схема послуги[ред.ред. код]

У моделі Програмне забезпечення як послуга:

 • Застосунок пристосований для віддаленого використання;
 • Одним застосунком користується декілька клієнтів (застосунок комунальний);
 • Оплата стягується як щомісячна абонентська плата або на основі обсягу транзакцій;
 • Підтримка застосунку входить до складу оплати;
 • Модернізація застосунку відбувається плавно і прозоро для клієнтів;
 • Постачальник сервісу SaaS забезпечує безпеку та цілісність даних.

SaaS в Україні[ред.ред. код]

Програмне забезпечення як послуга в Україні ще не отримало широкого попиту, на відміну від Західної Європи і США. Крім загального відставання українського ринку інформаційних послуг від світового на декілька років, можна виділити декілька специфічних причин:

 • Відсутність досвіду у розробників. Реалізація і просування SaaS-проекту сильно відрізняється від традиційного ПЗ і ще недостатньо прикладів успішних впроваджень.
 • Неготовність споживачів користуватися такими послугами. Більшою мірою - це неготовність платити за ПЗ в цілому.

Попри все це, можна виділити позитивні тенденції у зароджені ринку SaaS в Україні з появою, наприклад, перших сервісів для автоматизації аптек. Також важливу роль відіграють дії, таких розробників, як Microsoft, у напрямку популяризації програмного забезпечення як послуги.

Приклади програмного забезпечення як послуги[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]