Прогулянка ув'язнених

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прогулянка ув'язнених
Vincent Willem van Gogh 037.jpg
Gezicht op de daken van Parijs
Творець: Вінсент ван Гог
Час створення: 1890
Розміри: 80×64 см
Висота: 80 см
Ширина: 64 см
Матеріал: олія, полотно
Жанр: Побутовий жанр
Зберігається: Москва, Росія
Музей: Пушкінський музей
CMNS: Прогулянка ув'язнених у Вікісховищі

«Прогулянка ув'язнених» — картина нідерландського художника Вінсента ван Гога, написана в лютому 1890 року, копія з гравюри «Острог» Гюстава Доре (1872).

Опис картини[ред. | ред. код]

На картині зображений колодязь маленького і тісного тюремного подвір'я, на якому по колу приречено рухаються ув'язнені. Картина виконана в синьо-зеленій гамі.

«Прогулянка ув'язнених» символізує життя, подібне, на думку художника, замкнутому колу. Центральна фігура на передньому плані найбільш індивідуалізована на відміну від інших ув'язнених, чиї обличчя написані лише декількома мазками. У цьому персонажі вгадуються риси самого ван Гога.

Історія створення[ред. | ред. код]

«Острог» Гюстава Доре (1872)

Наприкінці грудня 1888 року у Ван Гога стався перший напад душевної хвороби, незабаром припадки стали повторюватися, і він добровільно відправився в психіатричну лікарню Святого Павла, яка розташовувалася в колишньому августинському монастирі Сен-Ремі неподалік від Арля. У лікарні Ван Гог провів з травня 1889 по травень 1890. Її директор доктор Пейон і брат Ван Гога Тео намагалися створити художнику всі умови, щоб він міг працювати.

Перебуваючи в лікарні, Ван Гог не міг малювати з натури, тому він почав використовувати літографії, гравюри і чорно-білі репродукції інших художників як натуру для своїх творів. Зокрема в цей період він робить копії з гравюр Мілле, Рембрандта, Делакруа і Дом'є.

Одного разу він просив брата Тео надіслати йому гравюру «Каторга» Регаме, але, мабуть, Тео не зміг дістати її, і ван Гог почав роботу над картиною за сюжетом гравюри «Острог» Гюстава Доре, зроблену для книги Б. Жерральда «Лондон» (1872).

На гравюрі Г. Доре зображений шестикутний двір Нью-Гейтської в'язниці, в якій відбувається так званий «парад ув'язнених». Суть цього «параду» полягала в тому, що злочинців багато раз проводили перед детективами, щоб ті могли добре запам'ятати їхні обличчя.

Відмінності картини Ван Гога від гравюри Доре[ред. | ред. код]

Ван Гог відтворив гравюру Доре з деякими змінами:

  • Задня стіна стала набагато вужчою, для створення враження, що стіни стиснули людське коло.
  • На гравюрі дія відбувається в шестикутному дворі, а у Ван Гога, за рахунок зменшення задньої стіни, двір стає прямокутним.
  • У Доре плити підлоги і цеглини у стінах накреслені з граничною точністю. Ван Гог відмовляється від геометричності, завдяки різноскерованості штрихів.
  • На картині Ван Гога немає світла від неба.
  • На картині кольору з блідих вгорі перетворюються в густі, похмурі і холодні внизу.

Література[ред. | ред. код]

  • Государственный музей изобразительных искусств имени А. С. Пушкина. Галерея искусства стран Европы и Америки XIX–XX веков. — М.: Красная площадь, 2007. — С. 103. — ISBN 978-5-900743-34-9.
  • Ионина Н. A. Сто великих картин. — Вече, 2002. — Вече с.
  • Антонова И. А. Шедевры Государственного музея изобразительных искусств имени А. С. Пушкина. — М.: Советский художник, 1985. — С. 75.