Пролактинома

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пролактинома
Гіпофіз (pituitary)
Гіпофіз (pituitary)
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 D35.2
МКХ-О: M8271/0
OMIM 600634
DiseasesDB 10735
MedlinePlus 000336
eMedicine med/1915
MeSH D015175
Пролактинома у Вікісховищі?


Пролактинома — це доброякісна гормонально-активна пухлина гіпофізу, що продукує пролактин та призводить до гіперпролактинемії.[1][2]

Етіологія[ред. | ред. код]

Причини утворення пролактиноми не з'ясовані. Пролактиноми переважно виникають спорадично та не пов'язуються з спадковими генетичними аномаліями гіпофізу.

Симптоми[ред. | ред. код]

Гіперпролактинемія призводить до таких симптомів як аменорея, галакторея, втрата волосся в пахвах та паху, гіпогонадизм, гінекомастія, еректильна дисфункція, бітемпоральна геміанопсія (часткова втрата полів зору через тиск аденоми на область хіазми зорових нервів), запаморочення, нудота, блювання.

Остеопороз[ред. | ред. код]

Гіперпролактинемія може призводити до зниження продукції естрогену у жінок та тестостерону у чоловіків, що може призводити до розвитку остеопорозу.

Діагностика[ред. | ред. код]

Пролактиному підозрюють при безпричинному виділення молока у жінок, безплідді та порушеннях менструального циклу. Визначається рівень пролактину в плазмі крові, підвищений рівень якого буде свідчити про можливу пролактиному. Для верифікації діагнозу проводиться МРТ головного мозку для виявлення патологічних утворень гіпофізу.

Лікування[ред. | ред. код]

Консервативне[ред. | ред. код]

Для лікування пролактиноми використовуютья агоністи допаміну (бромкриптин, каберголін тощо), що інгібують секрецію пролактину. Агоністи допаміну демонструють ефективніть в лікуванні мікропролактином (< 1 cм в найбільшому діаметрі) до 80 % випадків, знижуючи рівень пролактину та значно зменшують розмір аденоми.

Хірургічне лікування[ред. | ред. код]

При неефективності консервативного лікування проводиться хірургічне видалення пролактиноми інтраназальним транссфеноїдальним доступом. Використання радіохірургічного методу можливе, але не бажане у зв'язку з побічними ефектами.

Прогноз[ред. | ред. код]

У більшості пацієнтів з пролактиномою прогноз сприятливий при вчасно проведеному лікуванні.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. DeLellis R.A., Lloyd R.V., Heitz P.U. End C. (2004). Pathology and Genetics of Tumours of Endocrine Organs (вид. World Health Organization). Lyon: IARC Press. с. 318. ISBN 92-832-2416-7.  (англ.)
  2. Glezer A, Bronstein MD (2015). Prolactinomas. Endocrinol Metab Clin North Am. 1 (44): 71–78. PMID 25732643. doi:10.1016/j.ecl.2014.11.003.