Пропедевтика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Пропедевтика (дав.-гр. προπαιδεύω — попередньо навчаю, готую) — скорочений виклад будь-якої науки в систематизованому вигляді, тобто підготовчий, вступний курс у будь-яку науку, попередній більш глибокому і детальному вивченню відповідної дисципліни.

Філософія[ред.ред. код]

Філософська пропедевтика — це попередній цикл лекцій, що ознайомлює студентів (читачів) з особливостями філософії, як навчальної дисципліни; підготовка до творчого засвоєння тем філософського курсу і до самостійного вивчення філософії. Задача філософської пропедевтики — підготувати студентів (слухачів, читачів) до переходу від рівня їх повсякденного світогляду до рівня світогляду теоретичного, від світогляду стихійного — до світогляду усвідомленого, від світогляду, що утримується на вірі, — до світогляду доказового, яке спирається на розум.

У філософській традиції до Канта пропедевтикою часто називали загальний курс арістотелівської логіки, яка випереджає вивчення конкретних наук як спеціальних галузей знання. Кант, як філософську пропедевтику, запропонував розглядати свою трансцендентальну філософію (в строгому сенсі — трансцендентальну логіку), що досліджує джерела і межі чистого розуму. Гегель, у свою чергу, значення пропедевтики приписував діалектичній логіці, предметом якої виступає мислення як таке.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]