Простирадло

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Простирадло і подушки на ліжку у готелі.

Простира́дло[1], простира́ло[1], про́стиня́[2] — шмат тканини, що використовується для покривання матраца.

Слово «простирало» (праслов. *prostiradlo) за походженням пов'язане з *prostirati («простирати») — від *prostъ («простий», «прямий»). Варіант «простирало» є питомо українським, форма «простирадло» — адаптоване до української фонетики запозичення з польської мови (prześcieradɫo). Варіант «простиня» походить від дав.-рус. *простиря < *prostirati[3].

Простирадла бувають пласкими або з оторочкою. Пласке простирадло є прямокутним шматом тканини, який просто кладуть на матрац. Простирадло з оторочкою, на відміну від плаского, за допомогою оторочки надійно фіксується за краї матраца, запобігаючи зминанню або сповзанню простирадла.

Простирадла, як і ліжка, бувають односпальними, двоспальними і полуторними[4].

Найпоширеніший колір простирадл — білий, проте використовуються також і інші кольори (чисті або в комбінації з малюнками). Найуживаніші матеріали, з яких виготовляються простирадла: бавовна, льон, шовк.

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, 1977. — Стор. 297. Простирало
  2. Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, 1977. — Стор. 297. Простиня
  3. Етимологічний словник української мови: В 7 т. / АН УРСР. Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні; Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.) та ін. — Т. 4: Н — П / Уклад.: Р. В. Болдирєв та ін.; Ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко. — 2003. — 656 с. ISBN 966-00-0590-3.
  4. Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, 1976. — Стор. 104. Полуторний

[1]

  1. Электропростыня.