Простір Мізнера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Про́стір Мі́знера — це абстрактний математичний простір-час,[1] який уперше описав Чарльз Мізнер[2]. Він також відомий як орбівид Лоренца . Це спрощена двовимірна версія простору-часу Тауба-НУТ[en]. Він містить сингулярність без кривини і є важливим контрприкладом різним гіпотезам загальної теорії відносності.

Метрика[ред. | ред. код]

Найпростішим описом простору Мізнера є розгляд двовимірного простору Мінковського з метрикою

з ідентифікацією кожної пари точок простору-часу постійним посиленням

Його також можна визначити безпосередньо на циліндричному многовиді з координатами за метрикою

Ці дві координати пов’язані відображенням

і

Причинність[ред. | ред. код]

Простір Мізнера є стандартним прикладом для вивчення причинності, оскільки він містить як замкнуті часоподібні криві, так і компактно згенерований горизонт Коші, але все ще є плоским (оскільки це просто простір Мінковського). З координатами , цикл, визначений , з дотичним вектором , має норму , що робить його замкнутою нульовою кривою. Це горизонт хронології: замкнутих часоподібних кривих немає в ділянці , тоді як у ділянці кожна точка допускає замкнуту часоподібну криву, що проходить через неї.

Це пов’язано з нахилом світлових конусів, які, для , залишаються над лініями сталого але відкриваються за цією лінією для , завдяки чому будь-який цикл сталого буде замкнутою часоподібною кривою.

Захист хронології[ред. | ред. код]

Простір Мізнера був першим простором-часом, де поняття хронологічного захисту було використано для квантових полів[3], показавши, що в напівкласичному наближенні середнє значення тензора енергії напруги для вакууму є розбіжним.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Hawking, S.; Ellis, G. (1973). The Large Scale Structure of Space-Time. Cambridge University Press. с. 171. ISBN 0-521-20016-4. 
  2. Misner, C. W. (1967). Taub-NUT space as a counterexample to almost anything. У Ehlers, J. Relativity Theory and Astrophysics I: Relativity and Cosmology. Lectures in Applied Mathematics 8. American Mathematical Society. с. 160–169. 
  3. Hawking, S. W. (15 липня 1992). Chronology protection conjecture. Physical Review D (American Physical Society (APS)) 46 (2): 603–611. Bibcode:1992PhRvD..46..603H. ISSN 0556-2821. PMID 10014972. doi:10.1103/physrevd.46.603. 

Література[ред. | ред. код]