Протести в Росії 2011—2013

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Акція протесту на Болотній площі у Москві 10 грудня 2011 року
Біла стрічка — символ[1][2] протесту проти фальсифікації результатів виборів до Державної Думи Російської Федерації 2011 року.

Протести в Російській Федерації розпочалися у грудні 2011 року у зв'язку з незадоволенням масовими фальсифікаціями під час виборів до Державної Думи РФ, за результатами яких парламентську більшість отримала правляча партія «Єдина Росія».

Хід протестів[ред.ред. код]

5 грудня[ред.ред. код]

 • Увечері в понеділок 5 грудня 2011 на Чистопрудному бульварі біля пам'ятника А. Грибоєдову відбувся багатотисячний (що був санкціонований владою) мітинг опозиції з кількістю учасників близько 8 000 осіб, організований Рухом Солідарність, що виступав проти фальсифікації Виборів. Лідери мітингу закликали йти до будівлі ЦВК. Як наслідок 300 осіб було заарештовано[3].

6 грудня[ред.ред. код]

 • 6 грудня 2011 для забезпечення спокою до Москви стягнуто Внутрішні війська МВС Росії[4]. У ніч з 6 грудня щонайменше 600 протестувальників, як повідомлялося, на Тріумфальній площі скандували гасла проти Путіна[5], в той час як анти протестувальники уряду на площі Революції біля Кремлівської зіткнулися з ОМОНом і внутрішніми військами міністерства[6], з поліцією карбування близько 100 геть, заарештувавши деяких з них[7]. номери протесту пізніше повідомлялося сягнула понад 1000 на Тріумфальній площі і десятки арештів були зареєстровані, в тому числі Борис Нємцов, лідер опозиції і колишній віце-прем'єр[8], і Олексій Навальний, топ блогер і активіст.[9] Анти Протестуючі кидали пляшки із запальною сумішшю уряду в інтересах прихильників Путіна в нічний час, і більше 250 були заарештовані, а поліція використанням автобусів для транспорт підозрюваних у відділення міліції, які будуть стягуватися. Принаймні, один російський журналіст стверджував, що він був побитий поліцейськими, які нанесені на нього і вдарив його ногами кийками[10]. Ще 200 арештів були зареєстровані в Санкт-Петербурзі і 25 в Ростові в ту ж ніч, як анти демонстрацій уряд мав місце. Після 3 з половиною години, протест Москви прийшли до кінця[11].

Були повідомлення про протести різних розмірів як мінімум в 50 містах Росії між 5 і 6 грудня[6].

10 грудня[ред.ред. код]

У суботу мітинги протесту пройшли по всій Росії [12][13]. Мітинги солідарності також пройшли в інших країнах [14]. До участі в мітингах закликали багато опозиційних партії та громадські діячі.[15][16]

Москва[ред.ред. код]

Мітинг на Болотяній площі, вид з мосту Лужкова
Мітинг на Болотяній площі
Мітинг на Болотяній площі

Заява про проведення мітингу подали представники « Лівого фронту» і « Солідарності». Заявлено до 30 000 учасників. Мітинг пройшов спільно з іншими політичними організаціями [13]. Акцію підтримала партія « Яблуко»[17]. Раніше мітинг був заявлений і узгоджений для проведення на площі Революції, однак кількість заявлених учасників становила 300. Тому було погоджено проведення мітингу на Болотяній площі з 14:00 до 18:00, з числом учасників до 30 000 чоловік.[18][19].

Лужков міст, з вивішеними транспарантами «Шахраї та злодії поверніть вибори», «Депутати, ми вас не вибирали!» (з-під мосту на Кадашевська набережній видно колона поліцейської техніки)

У зв'язку з перенесенням місця мітингу за добу до початку акції, частина мітингувальників прийшла на площу Революції. Мерія зобов'язалася організувати безпечний прохід учасників мітингу на Болотну [20]. Кілька тисяч демонстрантів організованими колонами без пригод пройшли від площі Революції до Болотної.[21].

Сцена мітингу: «Росія буде вільною», «Вимагаємо скасування результатів виборів», «Вимагаємо реєстрації опозиційних партій», «Вимагаємо проведення нових вільних і чесних виборів»

Мітинг 10 грудня 2011 року в Москві розпочався з виконання пісні гурту Рабфак «Наш дурдом голосует за Путина». [22] Серед тих, хто виступив, були: Борис Акунін, Дмитро Биков, Генадій Гудков, Михайло Делягін, Михайло Касьянов, Костянтин Крилов, Сергій Мітрохін, Борис Нємцов, Дмитро Орєшкін, Олег Орлов, Леонід Парфьонов, Андрій Піонтковський, Володимир Рижков, Анастасія Удальцова, Євгенія Чирикова, Григорій Явлінський та інші [23][24].

Мітинг у Москві на Болотяній площі зібрав від 25 тисяч, за даними ГУМВС, до 150 тисяч учасників, за заявами деяких організаторів [25]. Борис Нємцов у своєму блозі зазначив, що учасників було більше 100 тисяч [26]. За даними Граней.ру, мітинг на Болотяній зібрав від 85 до 150 тисяч чоловік [21]. За оцінкою кореспондентів Газети. Ru, найреалістичніша цифра учасників — близько 50-60 тисяч [27].

Одним з вимог мітингуючих стало призначення перевиборів.[28][29], а також звільнення політв'язнів і відставка глави ЦВК Володимира Чурова[30] Зокрема, на мітингу були протестувальники з плакатом «Я не вірю Чурову! Я вірю Гаусу!» — вказівка на те, що статистична модель залежності голосів за «Єдину Росію» від явки виборців суперечить нормальному гаусовому розподілу і свідчить про вкидання на виборчих дільницях (дивись статтю Порушення законодавства на виборах до Державної думи 2011).[31]

Вимагаємо нових виборів!

Резолюція загальногромадянського мітингу «За чесні вибори», Москва, 10 грудня 2011

Учасники мітингу вимагають:

 1. Негайного звільнення всіх політв'язнів.
 2. Скасування підсумків сфальсифікованих виборів.
 3. Відставки Чурова і розслідування його діяльності, розслідування всіх фактів порушень і фальсифікацій, покарання винних.
 4. Реєстрації опозиційних партій, прийняття демократичного законодавства про партії та вибори.
 5. Проведення нових відкритих і чесних виборів.[32]
Фото тексту резолюції].

Маніфестанти дали владі два тижні на виконання висунутих вимог і призначили черговий мітинг на 24 грудня [21].

Санкт-Петербург[ред.ред. код]

Спочатку мітинг був запланований на площі Повстання. За інформацією у ЗМІ влада Петербурга погодила проведення мітингу 10 грудня на Піонерській площіТЮГу, станція метро «Пушкінська») з 15:30 до 19:00. Дозволена кількість людей на мітингу — 3 тисячі.[33][34], однак за даними поліції в протестах взяло участь 7 тис. осіб[35]. О 14 годині, учасники акції зустрічаються біля станції метро «Площадь Восстания», потім тротуарами йдуть в бік Піонерської площі, й там їх уже чекає підготовлена площадка.[36] Офіційного підтвердження адміністрацією Санкт-Петербурга немає. Раніше губернатор Петербурга Георгій Полтавченко назвав мітинг «ретельно спланованою закордонною провокацією»[37]. Керівник відділення Об'єднаного громадянського фронту у Санкт-Петербурзі Ольга Курносова у своєму блозі зазначила, що інформацію про узгодження мітингу підтверджують вищі чини ГУВС, яким дана команда сприяти його проведенню.[38]

Нижній Новгород[ред.ред. код]

Мітинг в Нижньому Новгороді на площі Мініна і Пожарського

Мітинг «За чесні вибори» відбувся 10 грудня з 15:00 до 17:00 на центральній площі міста, площі Мініна і Пожарського, розташованої прямо біля стін Нижегородського кремля. Фактичними організаторами мітингу виступила група активістів, яка створила відповідну групу «Вконтакте». Організатори підкреслювали, що мітинг не прив'язаний до якої-небудь політичної партії або громадської організації, проте офіційно організаторами значилося місцеве відділення КПРФ, спочатку підтримала дану акцію. Один з учасників заходу, Олексій Садомовскій, стверджував, що очікувалася також підтримка з боку партій «Яблуко» і «Справедлива Росія»[39].

За інформацією ГУМВС Росії, акція зібрала близько 500 осіб. Організатори стверджували, що учасників було близько 2000. Незважаючи на її несанкціонований характер, ніяких затримань поліцією не проводилося. З мітингувальниками зустрівся голова адміністрації Нижнього Новгорода Олег Кондрашов[40].

Інші міста[ред.ред. код]

В інших містах Російської Федерації також пройшли акції протесту. А саме у Архангельську, Барнаулі, Владивостоку, Вологді, Воронежі, Єкатеринбурзі, Іванові, Іжевську, Казані, Калінінграді, Краснодарі, Липецьку, Мурманську, Нижньому Новгороді, Новосибірську, Орлі, Пензі, Петрозаводську, Пермі, Ростові-на-Дону, Саратові, Томську, Челябінську, Ярославлі.

11 грудня[ред.ред. код]

Продовжуючи загальний протест, 11 грудня на Болотній площі в Москві рух « Росіяни» провів акцію протесту [41][42].

Мурманськ[ред.ред. код]

Санкціонований мітинг біля пам'ятника Жертвам інтервенції о 14:00[43].

Перм[ред.ред. код]

Санкціонований мітинг пройде біля пам'ятника Пермському ведмедю (навпроти ЦУМ). За неофіційними даними мітинг збере від 3000 до 10 000 чоловік.

17 грудня[ред.ред. код]

На 17 грудня в Москві анонсований мітинг проти порушень на виборах, який планує провести партія Яблуко[44].

18 грудня[ред.ред. код]

 • Москва, 12:00 — Комуністична партія Російської Федерації провела мітинг на Манежній площі який зібрав 3-4 тисячі учасників.[45]
 • Санкт-Петербург, дозволений мітинг протесту — о 14 годині на Піонерській площі. Мітинг організований громадянами і підтриманий партіями «Яблуко», КПРФ і «Справедлива Росія»[46].
 • Іжевськ, санкціонований мітинг протесту — о 12.00, біля Вічного вогню, навпроти Держради Удмуртської Республіки. Заявлена ​​кількість учасників — до 2 000 осіб.[47]

24 грудня[ред.ред. код]

Мітинг у Москві на проспекті Сахарова. В центрі світлини на плакаті поряд зі світлиною Вацлава Гавела напис: «Нам Прага ближче ніж Пхеньян».
Мітинг у Москві на проспекті Сахарова.

Москва[ред.ред. код]

Мітинг пройшов на проспекті Сахарова. Він зібрав більше людей, ніж попередній, який відбувся 10 грудня на Болотній площі і став наймасовішим за десятиліття. За оцінками організаторів, у мітингу на пр. Сахарова взяли участь 120 тисяч чоловік. За даними ж ГУ МВС Росії по Москві, чисельність учасників становила до 30 тисяч.[48] За підрахунками Новой газеты, у мітингу взяли участь 102 тисячи 486 чоловік[49].

Серед тих, хто виступив зі сцени — опозиціонери Борис Нємцов, Григорій Явлінський, Михайло Касьянов та Володимир Рижков, блогер Олексій Навальний, письменник Борис Акунін, колишній міністр фінансів Росії Олексій Кудрін.[50]

Мітинг завершився додаванням до резолюції, яка була прийнята на Болотній площі, двох нових пунктів. Один пункт стосується створення об'єднання виборців для розслідування порушень на виборах, інший містить заклик до жителів країни «не віддати Володимиру Путіну жодного голосу на виборах 4 березня 2012».[48]

Санкт-Петербург[ред.ред. код]

У Санкт-Петербурзі мітинг «За чесні вибори» зібрав понад 4000 осіб.[51]

Інші міста[ред.ред. код]

Акції також пройшли й в інших містах: Абакан, Архангельськ, Володимир, Волгоград, Іваново, Казань, Кіров, Красноярськ, Липецьк, Нижній Новгород, Новосибірськ, Пенза, Перм, П'ятигорськ, Ростов-на-Дону, Рязань, Самара, Саратов, Томськ, Челябінськ, Ярославль.

Україна. Київ[ред.ред. код]

У Києві кілька українців каталися на каруселі з плакатами на підтримку росіян.[52]

Україна. Сімферополь[ред.ред. код]

Близько 20 студентів пікетували Генеральне консульство Росії у Сімферополі, висловлюючи підтримку учасникам опозиційних мітингів у Росії.[53]

Червень 2012[ред.ред. код]

Мітинг в Санкт-Петербурзі у Спаса-на-Крові

У Москві відбувся опозиційний «Марш мільйонів». У День Росії майже 50 тисяч чоловік пройшлися від Пушкінської площі до проспекту Сахарова, де відбувся мітинг. На ньому ухвалено «Маніфест вільної Росії», в якому перераховано сім кроків, котрі необхідні для «створення в Росії фундаментальних засад суспільства і держави». Йдеться про відставку Володимира Путіна, чесні вибори до парламенту, реформу Конституції, що скоротила б президентський термін і розширила повноваження Думи, ухвалу нових законів про вибори президента та люстрацію в судовій і правоохоронній системах.[54]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Открытое движение "Белая Лента" (російською). Архів оригіналу за 2012-07-27. Процитовано 2011-12-08. 
 2. Что такое движение «Белая лента» (російською). Телеканал Дождь. Архів оригіналу за 2013-07-17. Процитовано 2011-12-08. 
 3. Многотысячная акция протеста против итогов выборов прошла в Москве
 4. МВД подтверждает передвижение войск по Москве
 5. http://www.guardian.co.uk/world/2011/dec/06/russian-police-troops-moscow-protest?newsfeed=true
 6. а б http://www.voanews.com/english/news/Troops-Patrol-Moscow-to-Prevent-Election-Protests-135109338.html
 7. http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/russia/8938435/Police-and-protesters-clash-in-Moscow-after-election-protests.html%7Caagency = telegraph|date = 6/12/11| name = police and protestors clash in moscow
 8. http://www.ft.com/cms/s/0/3f482224-2011-11e1-8662-00144feabdc0.html#axzz1fmSrn9yS
 9. Ioffe, Julia, "Putin’s Big Mistake?", The New Yorker blogpost, December 6, 2011. Retrieved 2011-12-06.
 10. http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/russia/8939283/Opposition-leader-held-as-Russia-beats-back-protests.html%7Cdate = 6/12/11| agency = Telegraph | title = oppoisiton leader held as russia beats back protests
 11. http://www.cbsnews.com/8301-202_162-57337477/post-election-clashes-continue-in-moscow/%7Cdate 6/12/11|retrieved 6/12/11|agency CBS| title post election clashes continue in moscow
 12. Мітинги в містах Росії 10 грудня «Нова газета». 08.12.2011
 13. а б У суботу опозиція збирає мітинг на площі Революції після розгону акції на Тріумфальній//Газета.ру 06.12.2011 22:12]
 14. Мітинги на підтримку чесних виборів у Росії пройдуть по всьому світу. «Нова газета». 08.12.2011
 15. Болотяна площу. Пряма відеотрансляція. Радіо Свобода. 09.10.2011
 16. Акунін: Приходьте на Болотну. Грани.ру, 09.12.2011
 17. «ЯБЛУКО» побоюється провокації 17 грудня|ЯБЛУКО - Російська об'єднана демократична партія
 18. Lenta.ru: Політика: Мерія Москви погодила мітинг на Болотяній площі на 30 тисяч осіб
 19. Суть подій// Передача радіостанції «Ехо Москви» від 9.12.11
 20. Мерія організує безпечний прохід з площі Революції на Болотну. Грани.ру. 09.10.2011
 21. а б в Мітинг на Болотяній зібрав від 85 до 150 тисяч чоловік, Грани.ру, 10.12.2011
 22. На Болотній площі в Москві зібралися 15 тис. учасників мітингу. Поліція заявила про загрозу обвалення моста
 23. Юлія Альохіна, Євгенія Супричева, Андрій Рябцев (10 грудня 2011). Болотный протест. Комсомольская правда. Процитовано 2011-12-11. 
 24. 10 грудня. Мітинг на Болотяній площі. Онлайн-трансляція подій. Нова газета. 2011-12-10. Архів оригіналу за 2012-09-16. Процитовано 2011-12-11. 
 25. 10 грудня: хроніка
 26. Борис Нємцов. Мирна біла революція. «Ехо Москви», 10.12.2011
 27. Владі дали два тижні. Газета.ру, 10.12.2011
 28. Десятки тисяч росіян вийшли на вулиці вимагати Москва: десятки тисяч на Болотяній "Putin Out, " Russian protesters chant
 29. Учасники багатотисячного мітингу на Болотній площі в Москві прийняли резолюцію з 5 пунктів
 30. Результатом мітингу в столиці стала резолюція з п'яти пунктів
 31. М. Найєм. Москва: головне - подолати страх
 32. Пєсков: У нас поки немає коментарів з приводу мітингу. Грани.ру, 10.12.2011
 33. В Петербурге оппозиция сообщает об одном согласованном митинге 10 декабря. Росбалт.RU. 2011-12-09. Архів оригіналу за 2012-09-16. Процитовано 2011-12-09. 
 34. Власти разрешили субботний митинг против нечестных выборов. Но у ТЮЗа. Газета.СПб. 2011-12-09. Архів оригіналу за 2012-09-16. Процитовано 2011-12-09. 
 35. ГУ МВД підводить підсумки: 10 затриманих на 7 тис. мітингуючих
 36. Акция 10 декабря у станции метро «Площадь Восстания» меняет конфигурацию. Фонтанка.Ру. 2011-12-09. Архів оригіналу за 2012-09-06. Процитовано 2011-12-09. 
 37. Губернатор Петербурга вважає акцію, що проходять в місті, закордонною провокацією
 38. З приводу узгодження мітингу 10 грудня в Петербурзі «​​Повстання-Піонерська»
 39. Горячие споры разгорелись вокруг мирного пикета «Верните наши голоса». «В городе N». 2011-12-08. Архів оригіналу за 2013-06-04. Процитовано 2013-06-03. 
 40. Акция в Нижнем Новгороде собрала около 500 человек. РИА Новости. 2011-12-10. Архів оригіналу за 2013-06-04. Процитовано 2013-06-03. 
 41. Lenta.ru: Політика: Націоналісти проведуть мітинг проти фальсифікації виборів
 42. http://www.ria.ru/moscow/20111211/513667427.html
 43. Твіттер
 44. «Фракция в Госдуме у нас могла бы получиться»
 45. На Манежній площі пройшов мітинг КПРФ(рос.)
 46. 18 грудня - Узгоджена демонстрація за чесні «Яблуко» вважає протестний мітинг 10 грудня на пл. Повстання провокацією. Санкт-Петербург.ру. 09.12.2011
 47. Інформаційне агентство Удмуртії ІА «День» Влада Іжевська дозволила мітинг за чесні вибори 18 грудня
 48. а б Другий мітинг опозиції у Москві став іще масовішим
 49. 102 тысячи 486 человек. Мы считали по головам // Новая Газета 24.12.2011
 50. Мітингувальники в Москві закликали "не віддати Путіну жодного голосу"
 51. Мітинг у Петербурзі зібрав 4 тисячі осіб
 52. За катання на каруселі в Києві затримали п’ятьох громадян
 53. У Сімферополі підтримали російських мітингувальників
 54. РОСІЯ. У Москві відбувся опозиційний «Марш мільйонів»//Газета «Сільські Вісті» 14 червня 2012 року № 69 (18809)

Посилання[ред.ред. код]