Проти деградації освіти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Громадянська кампанія «Проти деградації освіти»
не допустити ухвалення законопроєктів України
№№ 7486-1, 9655, 1187 та 2060а

логотип кампанії
Дата: січень 2011 — триває
Місце: Україна Україна
Привід: реєстрації законопроєктів № 7486-1, 9655, 1187 та 2060а у Верховній Раді та періодичні спроби їх ухвалити
Результат: 2010—2013: усі спроби влади ухвалити законопроєкти, проти яких виступала громадськість, закінчились невдачею;
2014: ухвалення законопроєкту № 1187-2, який розробляли та підтримували зокрема активісти кампанії
Сторони
Органи державної влади:
* МОН / МОНМС,
* Кабінет Міністрів України,
Політичні партії:
* Партія регіонів,
* КПУ
Також:
«покеМОНи»[1]
Громадські організації:
* Відсіч,
* Пряма дія,
* ФРІ,
* УАСС,
інші організації,
Також:
студенти,
громадяни
Лідери
Табачник Д. В.,
Суліма Є. М.,
Азаров М. Я.,
Єфремов О. С.,
Луцький М. Г.,
Ківалов С. В.,
Калетнік Г. М.,
Сорока М. П.,
Калєтнік І. Г.

Кампа́нія «Про́ти деграда́ції осві́ти» (ПДО) — всеукраїнська громадянська кампанія із недопущення ухвалення проєктів Законів України «Про вищу освіту» № 7486-1, 9655 та 1187. Тривала з 2010 по 2013 роки. З червня 2013 року кампанія відбувалась також проти ухвалення законопроєкту № 2060а, з метою захистити ЗНО від знівелювання його значення (у рамках кампанії на захист ЗНО). Результатом стало неухвалення всіх проєктів законів, проти яких виступала громадськість, а також ухвалення після перемоги Євромайдану у 2014 році законопроєкту № 1187-2, який розробляли та підтримували зокрема активісти кампанії.

Причини виникнення

[ред. | ред. код]

8 листопада 2010 року МОН оприлюднює у новій редакції законопроєкт «Про вищу освіту»[2]. У деяких активних студентських та громадських середовищах одразу виникає занепокоєння, оскільки у документі передбачено низку норм, які сприяють поглибленню корупції у вищих навчальних закладах, підсилюють комерціалізацію освіти, обмежують студентське самоврядування. Зокрема, новим проєктом закону, у порівнянні з чинним законом № 2984-14[3], дозволялося необмежено збільшувати платню студентам-контрактникам протягом строку навчання, скасовувалась гарантія про прийняття на перший курс за безплатною формою навчання студентів дистанційної (заочної), вечірньої та екстернатної форм навчання, зникли положення про мінімальну межу фінансування підготовки кадрів та можливості поєднання форм навчання, скорочувалось держзамовлення на 42 %[4][5][6] та з'явилось багато заплутаних і юридично неправильних формулювань[7].

Цікаво, що більшість «небезпечних» норм були сформульовані ще у 2008 році за часів перебування на посаді міністра освіти і науки Івана Вакарчука[4].

Учасники

[ред. | ред. код]

12 жовтня 2010 року Незалежна студентська профспілка «Пряма дія» спільно з ВМО «Фундація регіональних ініціатив» проводять всеукраїнську акцію проти запровадження Кабінетом Міністрів України платних послуг у ВНЗ постановою № 796[8][9]. Після цього київський осередок Громадянського руху «Відсіч», активного учасника «АнтиТабачної кампанії», налагоджує зв'язок із організаторами акцій для скоординованих дій у питаннях освіти.

Після декількох міжорганізаційних зборів протягом грудня 2010 — січня 2011, коли стало відомо про реєстрацію законопроєкту № 7486-1, до участі у новоствореній кампанії долучаються «Спудейське братство НаУКМА» та «Студколегія НаУКМА», однак дуже скоро вони перестають фігурувати організаторами. Переважно ті самі люди у рамках кампанії називають себе у подальшому «Ініціативна група НаУКМА». У першому протесті 31 січня 2010 року також брали участь Братство бойового звичаю «Спас» та «Центр візуальної культури».

З березня 2011 року до участі у кампанії долучається Українська асоціація студентського самоврядування.

З жовтня 2011 року з активістами ГР «Відсіч» як журналісти налагоджують контакти представники Громадянської служби «Свідомо»[10], одразу ставши до співпраці у рамках кампанії «Проти деградації освіти».

Хронологія подій

[ред. | ред. код]

2010 рік

[ред. | ред. код]

Листопад

[ред. | ред. код]
 • 8 листопада 2010 року МОН надсилає своїм регіональним управлінням та керівникам ВНЗ I-IV рівнів акредитації лист № 1/9-796 «Щодо проекту Закону України „Про вищу освіту“ (нова редакція)»[11], після чого у короткі строки про нього стає відомо широкому колу громадськості. У документі виклали законопроєкт та висловили готовність до його просування задля ухвалення у Верховній Раді.[2] Після оприлюднення студентські активісти починають аналітичну роботу, проводять консультації та обговорення щодо змісту проєкту закону та подальших дій з недопущення його ухвалення.

Грудень

[ред. | ред. код]

2011 рік

[ред. | ред. код]

Січень

[ред. | ред. код]
Інтернет-аватар до акції «Проти деградації освіти» 31 січня 2011 року
 • 31 січня 2011 року починається кампанія «Проти деградації освіти». По всій країні пройшли протести проти зареєстрованого у Верховній Раді законопроєкту № 7486-1[15]. У Києві акція проходила під стінами Комітетів Верховної Ради. Учасники майстрували і запускали літачки із конспектів, скандували гасла та «озброювалися» олівцями[16][17][18][19]. Також акції відбулись у Хмельницкому[20], Донецьку[21], Одесі[22], Житомирі, Запоріжжі та Харкові.

Лютий

[ред. | ред. код]
 • 1 лютого 2011 року до Порядку денного восьмої сесії Верховної Ради України Постановою № 2951-VI включено розроблений Міністерством освіти, науки, молоді та спорту України і внесено від імені кількох народних депутатів законопроєкт «Про вищу освіту» № 7486-1.
 • 10 лютого 2011 року у Києві у Прес-центрі інформагентства ЛІГАБізнесІнформ представники кампанії озвучили свої вимоги й зауваження. Вони були підтримані екс-директором Українського центру оцінювання якості освіти Ігорем Лікарчуком. Автор одного із депутатських законопроєктів Юрій Мірошниченко подякував студентам за критичні зауваження та пообіцяв учасникам врахувати їхні позиції. У разі незадоволення пропозицій представники студентства пообіцяли посилити протестні акцй.[23]
 • 16 лютого 2011 року активісти влаштували студентську прес-конференцію на асфальті під стінами Комітетів Верховної Ради, де відбувалося засідання Комітету з питань освіти. Учасники протесту тримали у руках власноруч намальовані картини та накреслені креслення, а також сиділи і займалися звичними для навчання справами — читали, щось конспектували, вирішували задачі. З їхніх слів, якщо законопроєкт буде таки ухвалений, в них заберуть право на освіту[24][25][26]. Жодного рішення цього дня Комітет не ухвалив[27].
 • 28 лютого 2011 року відбулася друга всеукраїнська акція протесту проти законопроєкту № 7486-1. Студенти, викладачі, а також школярі та їхні батьки вийшли на вулиці в Донецьку[28], Хмельницькому[29], Сімферополі[30]. У Києві учасники акції, зібравшись біля виходу зі ст. м. Арсенальна у кількості бл. 300 осіб, рушили до Комітетів Верховної Ради, де, через провокації, сталася сутичка, в яку втрутилися представники Беркуту[31][32]. Оскільки могло скластися враження роз'єднаності студентського руху, учасники, що перебували по різні сторони кордону міліції, символічно побраталися[33]. Після завершення протесту провокатори прослідкували за його учасниками і на Контрактовій площі біля Києво-Могилянської академії напали на студентів, викладачів та випадкову перехожу. Серед нападників на акції були активісти ВО «Свобода», Соціал-націоналастичної асамблеї та інших ультраправих організацій; біля університету нападали представники СНА.[34][35][36] Під час акції невідомі перерізали кабелі звукового обладнання та розтрощили частину реманенту, що належали активістам ГР «Відсіч». Результатом акції стало створення експертної робочої групи МОНМС з доопрацювання міністерського проєкту Закону «Про вищу освіту», у яку увійшли представники від протестувальників.

Березень

[ред. | ред. код]
 • 10 березня 2011 року, після тривалих масових протестів студентів, законопроєкт № 7486-1 відкликано з реєстрації у Верховній Раді України[37]. Майже одразу після цього з'являється інформація про підготовку нового законопроєкту «Про вищу освіту», розробником якого виступив Дмитро Табачник та його відомство — МОНМС.
 • 17 березня 2011 року у Києві у стінах Києво-Могилянської академії відбувається прес-конференція "Міносвіти дурить студентів? Небезпеки міністерського проєкту Закону «Про вищу освіту»[38], організована «антидеградантами». Причина — поява тексту нового законопроєкту, де зберігалися практично всі норми, проти яких виступали студенти[39]. За результатами роботи нещодавно створеної експертної робочої групи МОНМС з доопрацювання міністерського законопроєкту «Про вищу освіту», до якої після акцій був включений представник від протестувальників, стало зрозуміло, що вимоги не враховуються і представники міністерства не ідуть на діалог і будь-який компроміс[40].
 • 28 березня 2011 року у Львові під місцевими ВНЗ в рамках кампанії «Проти деградації освіти» ГР «Відсіч» починає серію акцій «Вища освіта — біг з перешкодами». Студентам запропонували зіграти у гру: «пройти шлях до своєї вищої освіти, долаючи перешкоди, які нам хоче підсунути МОНМС». Мета акцій — показати як негативи останньої редакції законопроєкту «Про вищу освіту» зокрема, так і законотворчої політики міністерства в цілому. Цього дня акції пройшли біля Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного університету «Львівська політехніка»[41].
 • 30 березня 2011 року у Дублянах, що неподалік Львова, коло Львівського національного (державного) аграрного університету відбувається третя акція із серії «Вища освіта — біг з перешкодами».
 • 31 березня 2011 року у Львові біля скляного корпусу Національного лісотехнічного університету студенти проводять четверту акцію із серії «Вища освіта — біг з перешкодами».

Квітень

[ред. | ред. код]
Марш проти деградації освіти у Львові 13 квітня 2011 року

Травень

[ред. | ред. код]
 • 13 травня 2011 року представники від протестувальників експертної робочої групи МОНМС з доопрацювання міністерського законопроєкту «Про вищу освіту» вийшли зі складу групи, оскільки всі вимоги «антидеградантів» були проігноровані. Цього ж дня свою редакцію проєкту закону міністерство рекомендувало направити на погодження з центральними органами влади.[49][50]
 • 17 травня 2011 року у Києві біля Червоного корпусу КНУ імені Т. Г. Шевченка відбулась прес-конференція, на якій активісти заявили про те, що навіть після перемовин зі студентами у останній редакції законопроєкту «Про вищу освіту» лишилися норми, які звужують права студентів та викладачів. Було оголошено про всеукраїнський бунт 25 травня.[51][52]
Афіша Всеукраїнського бунту «Проти деградації освіти» 25 травня 2011 року (варіант для акції у Києві)

Червень

[ред. | ред. код]
 • 21 червня 2011 року у Києві біля Кабінету Міністрів у вигляді театралізованого дійства відбулась прес-конференція студентських активістів, викладачів. Причина проведення — інформація, згідно з якою 23 червня могло відбутися в порушення процедури затвердження законопроєкту на рівні уряду. Студенти висловили готовність продовжити протести у вересні та, окрім іншого, вимагали відставки керівництва МОНМС.[73][74] Акція одночасно відноситься до «АнтиТабачної кампанії». Цього ж дня представники підконтрольних МОНМС студентських організацій провели свою прес-конференцію, на якій закликали підтримати законопроєкт[75].

Вересень

[ред. | ред. код]
 • 1 вересня 2011 року у 8-ми містах України активісти ГР «Відсіч», вже традиційно на День знань[76][77], провели акцію «З Табачника реформ, як з козла молока». Основна ідея всеукраїнської акції — наголосити на невиконаних обіцянках міністра Дмитра Табачника, брехні, зокрема й щодо законопроєкту «Про вищу освіту», та посадовій некомпетентності[78]. У Києві під Адміністрацію Президента студенти притягли саморобну цистерну для молока, з якої можна було налити лише підсолоджену воду, що символізувало «порожні» обіцянки міністра[79][80]. У Львові на Площі Ринок було символічно встановлено пам'ятник міністру-козлу[81]. У Вінниці учасники акції та всі охочі стрибали через козла (спортивний снаряд). У Донецьку мешканцям міста показали «міністерську кухню», куди потрапляє «усілякий непотріб». У Луцьку студенти показували поламаного будівельного козла, з якого, на їхню думку, «не можна нічого взяти»[82]. У Черкасах на Соборній площі активісти порівняли реформи Табачника зі стіною, з якої вивалюються цеглини та з хитким і пошарпаним будівельним козлом[83][84]. Також акції відбулись у Дрогобичі та Житомирі. Акція одночасно відноситься і до «АнтиТабачної кампанії».
 • 22 вересня 2011 року у Києві починається дводенний "Форум міністрів освіти європейських країн «Школа XXI століття: Київські ініціативи»[85]. На противагу йому студенти та активісти НСП «Пряма дія» проводять студентський контрфорум «Інший бік освіти». Серед вимог мітингувальників: недопущення введення платних послуг і підвищення вартості навчання, стипендія на рівні прожиткового мінімуму, вільний вибір предметів та цілодобовий доступ до гуртожитків тощо, що частково стосується недопущення ухвалення одіозного законопроєкту «Про вищу освіту», про що теж зазначалося під час проведення альтернативного громадського заходу. Цього дня суд, аргументуючи проведенням Форуму, заборонив будь-які акції у центрі міста, однак у списку заборонених місць не було Софійської площі. Студенти вирішили зібратися на Михайлівській площі. Після деяких суперечок із судовим виконавцем, рушили в бік Софійської площі, однак поряд з колоною, у сквері біля Михайлівської вулиці, де складувалася звукова апаратура учасників ходи (яку активісти хотіли забрати), виникла сутичка з міліцією, яка забороняла її брати і намагалась незаконно конфіскувати. Під час цього затримали активіста НСП «Пряма дія». На цей момент більшість учасників колони вже покинула це місце. Прицівники міліції повели і затягли хлопця до автобуса з Беркутом на Михайлівській площі. Близько 6-10 учасників протесту побігли з'ясовувати, на якій підставі відбулося затримання, в результаті чого з цього автобуса вибіг Беркут і без пояснень почав розштовхувати людей, затримавши одного активіста ГР «Відсіч» та затягнувши його у той самий автобус. Тим часом на перехресті Володимирського проїзду з вулицею Малою Житомирською сталася друга сутичка з міліцією, яка перегородила шлях колоні до Софійської площі. Попри те, що учасники переходили вулицю нерегульованим пішохідним переходом, підполковник міліції Петро Онищенко оголосив, що переймає на себе обов'язки регулювальника[86]. Під час сутички були затримані ще двоє активістів НСП «Пряма дія». У автозаку беркутівці били одного з активістів та поводились брутально із затриманими[87]. Всі затримані були доправлені до 4-го територіального відділення міліції Шевченківського РУ ГУ МВС у м. Києві[88], де їм не висунули жодних звинувачень та відпустили. Пізніше заступник речника Київської міліції заявив, що під час акції нікого не затримували, а лише запросили на бесіду. Учасники акції безперешкодно провели мітинг на Софійської площі та розійшлись до наступного дня.[89][90][91][92]
 • 23 вересня 2011 року у Києві триває «Форум міністрів освіти…», а з ним і студентський контрфорум «Інший бік освіти». Цього дня маршрут ходи від Михайлівської площі Трьохсвятительською вулицею до Європейської площі не був заборонений судовим рішенням, однак міліція та спецпідрозділ «Беркут» (яких на площу було стягнено близько 300 осіб) перегородили шлях у напрямку ходи. Студенти влаштували сидячий протест просто під кордоном міліції. За різними свідченнями внаслідок нескоординованих дій або провокацій футбольних хуліганів[93] близько 5 людей кидаються бігти у протилежний бік від кордону. Міліція та Беркут одразу беруть більшу частину протестуючих у кільце, де створюється тиснява, яку згодом послаблюють. Активістів тримають 2 години. Весь цей час тривали перемовини організаторів акції з керівництвом силовиків, в тому числі за участю народних депутатів України. В результаті колоні таки дозволяють рушити Трьохсвятительською вулицею до Європейської площі, де мітинг завершується. Вже після акції активісти намагалися пройти в напрямку вулиці Інститутської, де проходить «Форум міністрів освіти…», але молодих людей не пускала міліція.[89] За результатами проведеного Форуму стало зрозуміло, що міністри більшості країн Європи його проігнорували[94].

Жовтень

[ред. | ред. код]
 • 19 жовтня 2011 року у Києві на Майдані Незалежності пройшов студентський круглий стіл (прес-конференція) «Псевдореферендум від Табачника: чергова фальсифікація збанкрутілого «реформатора», під час якого було попереджено про проведення 24 жовтня 3-ма підконтрольними МОНМС студентськими організаціями так званого «референдуму» щодо законопроєкту «Про вищу освіту». Активісти закликали бойкотувати «референдум» через його нерепрезентативність та маніпулятивність і відверту брехню у сформульованих винесених питаннях.[95]
 • 24 жовтня 2011 року у багатьох найбільших вишах України пройшов «референдум», офіційно організований трьома підконтрольними МОНМС студентськими організаціями («Студентський захист», «Національний студентський союз», «Асоціація правозахисних організаторів студентів»). Окрім того, що проведення подібного опитування не можна називати референдумом, оскільки воно не репрезентативне, незалежного контролю за підрахунком голосів не було здійснено, питання у бюлетені містили недостовірні ствердження та формулювались маніпулятивно[96]. У зв'язку з цим активісти вирішили здійснити у місцях безпосереднього проведення псевдореферендуму біля відповідних ВНЗ акції задля роз'яснення студентам суті провладного заходу та законопроєкту «Про вищу освіту». У Києві учасники ГР «Відсіч» під стінами КНЕУ ім. В. Гетьмана та корпусу КУ ім.. Б. Грінченка на Оболоні провели театралізоване дійство: шулер у масці Дмитра Табачника пропонував пограти у наперстки (символічно: пограти з українською освітою), де міністр, у результаті, неодмінно вигравав. Під обома університетами на активістів напали невідомі особи, які не представлялися і називали себе охоронцями. Під останнім вишем студентам навіть довелось викликати міліцію, щоб припинити протиправні дії невідомих, які виконували вказівки проректора з науково-педагогічної роботи Вікторії Соломатової.[97][98] У Рівному активісти НСП «Пряма дія» та ВМО «ФРІ» протестували біля НУВГП. Проведенню акції перешкоджали проректор університету та міліція.[99] У Донецьку НСП «Пряма дія» та ВМО «ФРІ» під пунктами голосування близько 3, 5 та 8 корпусів ДонНТУ провели роздачу «шпаргалок» (листівок з поясненнями норм законопроєкту, які винесли на псевдореферендум)[100].
 • 28 жовтня 2011 року у Києві під час III всеукраїнського з'їзду працівників освіти, що відбувався у Національному авіаційному університеті, студенти звернулись до делегатів освітянського з'їзду з проханням не схвалювати освітню політику МОНМС. Звернення поширювалося у інтернеті й роздавалась безпосередньо делегатам перед з'їздом.[101][102][103]

Листопад

[ред. | ред. код]
Мотиватор «Студентська зброя» для виставки 16 листопада 2011 року
 • 16 листопада 2011 року у Києві під головним офісом Партії регіонів активісти ГР «Відсіч» влаштували виставку «зброї», яку вони можуть застосувати проти влади, якщо вона дозволить ухвалення низки законопроєктів, які зменшують права громадян, соціальний захист тощо. Найбільшу увагу активісти звернули на недопущення ухвалення законопроєкту «Про вищу освіту».[104] Представникам провладної партії передали звернення[105].
 • 17 листопада 2011 року у Києві студенти у свій день під парканом МОНМС провели флешмоб. За сценарієм молодь мала вишукуватись у чергу до міністерства з написаними скаргами щодо імітації відомством підтримки студентством законопроєкту «Про вищу освіту» на псевдореферендумі 24 жовтня. До протестувальників вийшов директор департаменту вищої освіти Ярослав Болюбаш, з яким зав'язалась тривала дискусія. Міліція не пускала студентів до міністерства, щоб там прийняли скарги, тому вони їх накололи на паркан.[106]

Грудень

[ред. | ред. код]

2012 рік

[ред. | ред. код]

Січень

[ред. | ред. код]
 • 6 січня 2012 року у Верховній Раді проходить реєстрація ще одного альтернативного законопроєкту «Про вищу освіту» № 9655-2 Юрієм Мірошниченком (представником Президента України у Верховній Раді).
 • 10 січня 2012 року у Києві, у зв'язку з реєстрацією 28 грудня проєкту Закону № 9655, студенти, незважаючи на новорічно-різдвяні свята, зібралися під Комітетами Верховної Ради, щоб завадити планам влади поставити цей документ до розгляду на пленарний тиждень. Студенти влаштували театралізоване дійство, під час якого Дід Мороз у масці одного із основних ініціаторів законопроєкту (Максима Луцького) приніс подарунок — коробку, у якій лежав законопроєкт, що раптово «вибухнув». Активісти вирішили «повернути такий подарунок його розробникам». Всі почали заходити до приміщення Комітетів, однак охорона не хотіла ані пускати студентів, ані приймати коробку, щоб передати її Максиму Луцькому. У результаті створилась тиснява, декілька активістів отримали легкі тілесні ушкодження, було зламано 2 мегафони. Міліця намагалася вирвати по одному студентів зі входу. Опісля цього, пан Луцький вийшов до молоді, де почалася дискусія, у якій він використовував старі й завчені псевдоаргументи. Студенти відмовились вірити йому.[107] Як наслідок словесної перепалки, трьох представників від протестувальників допустили на засідання Комітету з питань науки і освіти, що відбувалося цього дня. Жодного рішення щодо законопроєкту там не ухвалили. Згодом з'явився висновок Головного науково-експертного управління Верховної Ради щодо проєкту Закону № 9655 — негативний щодо ухвалення документа[108].[109]
 • 11 січня 2012 року — внесення до порядку денного сесії Верховної Ради України трьох законопроєктів «Про вищу освіту» (№ 9655, № 9655-1, № 9655-2)[110]. Однак згодом розгляд відклали на наступну сесію.
 • 17 січня 2012 року у Києві у прес-центрі «УНІАН» один із ініціаторів та розробників законопроєкту № 9655, директор департаменту вищої освіти МОНМС Ярослав Болюбаш провів прес-конференцію на тему «Три законопроекти про вищу освіту: що далі?»[111][112] Знаючи і розуміючи, що під час заходу ці питання не будуть озвучені об'єктивно, студенти, учасники кампанії, у цей самий день завчасно під стінами прес-центру провели свою прес-конференцію «Що нового студенти чекають у 2012 році»[113], де обговорили ті самі питання.[114]
Спонтанна акція протесту проти ухвалення законопроєкту «Про вищу освіту» біля Клубу Кабінету Міністрів у Києві, 24 січня 2012 року
 • 24 січня 2012 року у Києві у Клубі Кабінету Міністрів України після засідання Комітету Верховної Ради 10 січня була запланована, ініційована Прем'єр-міністром України Миколою Азаровим, зустріч із представниками навчальних закладів без участі МОНМС для обговорення законопроєкту № 9655. На зустріч запросили представників від протестувальників, однак на засідання допустили лише декілька осіб (в остаточному узгодженому списку було 15 людей), внаслідок чого виникла спонтанна акція протесту, під час якої працівники міліції намагалися завадити її проведенню, демонструючи незнання своїх обов'язків[115]. Згодом, за особистим проханням Миколи Азарова, до зустрічі допустили одного учасника, однак не впустили назад іншого представника від студентів, який вийшов із зустрічі, щоб допомогти розібратися із ситуацією. Незабаром на активістку ГР «Відсіч» Катерину Чепуру міліція склала протокол, незважаючи на відсутність правопорушень з її боку[86][116]. Результатом зустрічі стало створення робочої групи із доопрацювання законопроєкту «Про вищу освіту», куди включили студентських протестувальників. Головою групи призначили в. о. ректора КПІ Михайла Згуровського.[117][118]
 • 30 січня 2012 року учасники кампанії, попередньо опрацювавши, оприлюднили свої пропозиції до оперативної робочої групи щодо положень законопроєкту[119].

Лютий

[ред. | ред. код]
 • 2 — 17 лютого 2012 року без вихідних і загалом понаднормово за часом у аудиторіях КПІ триває робота у групі з доопрацювання законопроєкту «Про вищу освіту»[120]. Участь взяли близько 60-ти людей з більш як 30-ти установ та організацій. До групи з більш ніж 100 установ та організацій та від ще більшої кількості фахівців у галузі освіти, науки, державного управління та бізнесу надійшло понад 3000 пропозицій, які були розглянуті та опрацьовані. Спочатку групу було поділено на 4 цільові підгрупи (освіта, наука, управління вищими навчальними закладами, студентські питання), а у кінці роботи всіх об'єднано задля узагальнення напрацьованого за напрямками. Всі рішення ухвалювалися консенсусом. Результат доопрацювання — написано новий текст законопроєкту з урахуванням усіх пропозицій та всього найкращого, на думку учасників, з проєктів законів № 9655-1 та № 9655-2. Прем'єр-міністрові Миколі Азарову рекомендовано відкликати законопроєкт № 9655.[121] Свій законопроєкт № 9655-2 готовий відкликати Юрій Мірошниченко[122]. У засіданнях групи брав участь колишній противник студентських протестів проти ухвалення законопроєкту, координатор підконтрольної МОНМС громадської ініціативи «Студентський захист» Андрій Черних, який, після засідань робочої групи, також підтримав новорозроблений документ[123].
 • 21 лютого 2012 року у Києві у Клубі Кабінету Міністрів України відбулась друга зустріч з Прем'єр-міністром України Миколою Азаровим, під час якої схвалили новий документ та вирішили направити його групі на юридичне доопрацювання на термін у два тижні. Проти законопроєкту виступили лише голова підконтрольної МОНМС Всеукраїнської студентської ради Анастасія Сабова та учасник зустрічі з КНУ імені Т. Г. Шевченка Артем Нікіфоров. Вони обидва самоусунулися від участі у робочій групі. Аргумент непідтримки від А. Сабової — «розробляли законопроект не студенти».[124][125]
 • 25 лютого 2012 року у Миколаєві відбулася ІІ Всеукраїнська студентська рада підконтрольних МОНМС студентських організацій, які раніше постійно виступали з підтримкою міністерських законопроєктів. На захід був делегований представник від робочої групи з доопрацювання законопроєкту «Про вищу освіту». Учасники засідання демонстрували повне незнання питань, винесених на обговорення. Рішення чітко сформульовані не були. Представниця від робочої групи Катерина Чепура вбачає причину проведення з'їзду у критиці щодо бездіяльності, озвученій Анастасії Сабовій 21 лютого під час круглого столу[126].

Березень

[ред. | ред. код]
 • 6 березня 2012 року у Києві відбувається останнє засідання робочої групи з доопрацювання законопроєкту «Про вищу освіту» перед поданням документу на розгляд Кабінету Міністрів.
 • 7 березня 2012 року проєкт закону у редакції робочої групи подали до Кабінету Міністрів для подальшого розгляду та внесення до Верховної Ради.[127]
 • 14 березня 2012 року у будинку Федерації профспілок України відбувся «Київський форум» на тему «Молодь столиці: реалії сьогодення, перспективи завтрашнього дня», де зокрема обговорили питання освіти та законопроєкту «Про вищу освіту». Активісти кампанії нагадали та загострили питання ухвалення проєкту закону у старій редакції та наголосили на тому, що небезпека цього ще існує.[128]
 • 27 березня 2012 року в інформаційному агентстві «Укрінформ» відбувся Круглий стіл «Законодавче забезпечення реформування вищої освіти в Україні». На заході активно обговорювали реформування освіти, перш за все за допомогою ухвалення законопроєкту «Про вищу освіту».[129]

Квітень

[ред. | ред. код]

Травень

[ред. | ред. код]
 • 10 травня 2012 року відбулася нарада робочої групи на чолі із Михайлом Згуровським, після якої законопроєкт з узгодженими та неузгодженими правками був направлений до Кабінету Міністрів України.[134]
 • 18 травня 2012 року перший заступник Міністра освіти і науки, молоді та спорту Євген Суліма дав зрозуміти, що його відомство, очолюване Дмитром Табачником, не буде миритися із правками, внесеними робочою групою Згуровського до законопроєкту № 9655.[135]
 • 28 травня 2012 року активісти кампанії висловили Миколі Азарову своє занепокоєння останніми діями Євгена Суліми та МОНМС.[136]

Червень

[ред. | ред. код]
 • 1 червня 2012 року Прем'єр-міністр Микола Азаров висловив сподівання, що законопроєкт «Про вищу освіту» буде ухвалений Верховною Радою у 2012 році. На прохання членів робочої групи він дав час на доопрацювання документа до 11 червня.[137][138][139]

Грудень

[ред. | ред. код]
 • 3 грудня 2012 року Кабінет Міністрів України затвердив нову редакцію законопроєкту «Про вищу освіту». Текст документу не був оприлюднений.[140][141][142]
 • 28 грудня 2012 року активісти, що брали учать у протестах у рамках кампанії «Проти деградації освіти», опублікували підсумки року, де назвали переваги законопроєкту «Про вищу освіту», розробленого громадськістю.[143][144]
 • 28 грудня 2012 року у Верховній Раді України зареєстровано проєкт закону «Про вищу освіту» під № 1187 за ініціюванням народних депутатів від Партії регіонів Сергія Ківалова, Григорія Калетніка та Миколи Сороки. Документ дуже схожий на законопроєкт № 7486-1.[145][146]
 • 29 грудня 2012 року новозареєстрований законопроєкт «Про вищу освіту» № 1187 проаналізував та розкритикував координатор ГІ «Студентський захист» Андрій Черних.[147]

2013 рік

[ред. | ред. код]

Січень

[ред. | ред. код]
 • 11 січня 2013 року видання «Тексти» оприлюднило текст законопроєкту «Про вищу освіту», який 14 січня, за твердженням ресурсу, Кабінет Міністрів України мав ухвалити та зареєструвати у Верховній Раді.[148]
 • 11 січня 2013 року у Верховній Раді України зареєстровано проєкт закону «Про вищу освіту» під № 1187-1 за ініціюванням народних депутатів від опозиції Арсенія Яценюка, Віталія Кличка, Олега Тягнибока, Лілії Гриневич, Олесі Оробець, Ростислава Павленка, Павла Розенка, Олександра Сича й Ірини Фаріон.
 • 14 січня 2013 року, у день прогнозованого розгляду та затвердження законопроєкту «Про вищу освіту» від Кабінету Міністрів, активісти заявили про те, що текст документу, розробленого громадськістю на початку 2012 року, повністю переписаний після доопрацювання міністерствами. На думку активістів, законопроєкт більше нагадує попередній проєкт закону Кабінету Міністрів, який був розроблений МОНМС і викликав бурхливі протести громадськості. Активісти висловили готовність відновити кампанію протесту в разі просування та ухвалення переробленого законопроєкту.[149]

Лютий

[ред. | ред. код]
Перформанс «Гри у наперстки» Азарова та Табачника. 7 лютого 2013 року
Акція під Комітетами Верховної Ради з питань науки і освіти. 27 лютого 2013 року
 • 27 лютого 2013 року у Києві під будівлею Комітетів Верховної Ради з питань науки і освіти активісти кампанії провели акцію з вимогою не приймати законопроєкт № 1187. Організатори влаштували імпровізоване дійство, зібравши побажання присутніх студентів у скарбнички у вигляді керамічних свиней та поставивши їх на килим. За словами активістів, «свині» символізують трьох народних депутатів, які є ініціаторами законопроєкту. Пізніше троє представників студентів як делегати пішли на засідання Комітету, яке відбулося цього дня[158]. Протягом п'ятнадцяти хвилин їх не пускала міліція, внаслідок чого виникла штовханина. На засіданні представники політичної опозиції заявили, що не голосуватимуть за законопроєкт № 1187 та готові підтримувати проєкти законів № 1187-1 та 1187-2. Деякі ректори університетів з південних областей висловлювались за ухвалення законопроєкту № 1187. Студентські активісти на місце відсутнього у президії актора законопроєкту № 1187 Григорія Калетніка символічно поклали керамічних свиней.[159][160][161][162][163][164][165][166][167]

Березень

[ред. | ред. код]
 • 6 березня 2013 року у Києві під МОНом активісти кампанії провели пікетування з вимогою до міністерства не втручатися у студентське життя. Зокрема, активісти згадали нещодавню спробу рейдерства щодо Студентської ради Києва, коли невідомі особи фіктивно обрали головою ради Артема Нікіфорова, у той час як того ж дня студрада кворумом обрала головою Оксану Дяченко. Під відомство також прийшли так звані «покеМОНи». Представники МОНу запросили обидві сторони до будівлі, де обговорили питання. Активістка ГР «Відсіч» також зауважила, що студентсво проти ухвалення законопроєкту № 1187, а потім символічно спробувала вручити ляльку предстванику міністерства, що головував на засіданні.[168][169]
 • 11 березня 2013 року Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти рекомендував прийняти за основу один з альтернативних законопроєктів (№ 1187-1, 1187-2) з дорученням головному комітету підготувати його до другого читання.[170]
 • 28 березня 2013 року у Києві у приміщенні видавництва «Смолоскип» відбувся круглий стіл «Наслідки можливого нівелювання ролі ЗНО при вступі до вищих навчальних закладів». Участь у столі взяли школярі з різних міст України, які, зокрема, розкритикували новації, які вводить законопроєкт № 1187.[171][172][173]

Травень

[ред. | ред. код]
 • 22 травня 2013 року під час представлення народним депутатам України та академічній спільноті трьох законопроєктів про вищу освіту, зареєстрованих у Верховній Раді, Лілія Гриневич заявила, що опозиція розуміє неможливість ухвалення в нинішній Верховній Раді опозиційного законопроєкту № 1187-1. Тому заради майбутнього вищої освіти погоджується підтримати подібний до опозиційного за духом і концепцією законопроєкт № 1187-2. Голова комітету закликала Партію регіонів зробити такий самий компромісний крок заради вищої освіти.[174] На засіданні Комітет Верховної Ради України з питань освіти і науки рекомендував прийняти за основу проект закону № 1187-2.[175]

Червень

[ред. | ред. код]
 • 3 червня 2013 року стартувала кампанія на захист ЗНО.
 • 6 червня 2013 року у Львові активісти кампанії провели акцію «Освіта все вище і вище» з метою привернути увагу до ситуації, що складається у вищій освіті. Учасники вимагали від Дмитра Табачника провести чесно й прозоро найближчі вибори ректора ЛНУ імені Івана Франка. Також активісти наголошували на загрозах, які можуть виникнути в разі ухвалення законопроєкту № 1187.[176][177][178][179]

Вересень

[ред. | ред. код]
 • 1 вересня 2013 року у Києві на День знань активісти кампанії провели театралізовану акцію з метою привернути увагу до загроз, які несуть в собі норми законопроєктів № 1187 та 2060а. Сюжет акції полягав у тому, що автори законопроєктів та міністр освіти та науки Дмитро Табачник намагалися вручити школяру, студентці та викладачу «подарунки», які символізували хабарництво, збільшення суми плати за контрактне навчання, зменшення кількості студентів, які отримуватимуть стипендії, та зменшення автономії вишів.[180][181]

Кампанія на захист ЗНО

[ред. | ред. код]

Громадянська кампанія під такою назвою виникла 3 червня 2013 року з метою захистити зовнішнє незалежне оцінювання від скасування та/або знівелювання його значення при вступі абітурієнтів до вищих навчальних закладів. Розпочали активісти Громадянського руху «Відсіч» у рамках кампанії «Проти деградації освіти» у відповідь на реєстрацію у Верховній Раді України 18 травня 2013 року Проєкту закону про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» під № 2060а.

Під час здійснення кампанії активісти влітку 2013 року переважно поширюють листівки біля вищих навчальних закладів, в яких розповідають наслідки для ЗНО в разі ухвалення законопроєктів № 2060а та № 1187 «Про вищу освіту». Активісти також розповідають про роль ініціаторів та авторів законопроєктів, зокрема про Григорія Калетніка, Ігоря Калєтніка, Сергія Ківалова та Миколу Сороку.

Кампанія проходить переважно без ексцесів. Однак у Вінниці біля Вінницького національного аграрного університету активісти, а також журналісти, постійно стикаються з побиттями та нападами з боку керівництва вишу, членів «Добровільної народної дружини» та студентів. Президентом і колишнім ректором університету є Григорій Калетнік.

Результати

[ред. | ред. код]

Усі спроби ухвалити законопроєкти, проти яких виступала громадськість, закінчилися невдачею. У 2012 році дослідники через це називали український студентський рух найуспішнішим у Європі, попри його слабкість[182].

8 квітня 2014 року Верховна Рада України проголосувала у першому читанні за один з альтернативних законопроєктів, зареєстрованих у парламенті, — № 1187-2.[183] Після цього голосування за законопроєкт у другому читанні, на думку активістів, затягувалось. Студенти провели декілька акцій з вимогами якнайшвидшого ухвалення законопроєкту.[184][185] 1 липня законопроєкт був ухвалений у другому читанні[186][187], а 1 серпня — підписаний Президентом України[188]. Введений в дію — 6 вересня 2014 року.[189]

Гасла

[ред. | ред. код]
 • «Свобода, рівність, студентська солідарність!»
 • «Студенти всього світу за вільну освіту!»
 • «Бунтуй, кохай, права не віддавай!»
 • «Ви нам корупцію — ми вам революцію!»
 • «Знання не товар, універ не базар.»
 • «Депутатів на заводи, хай працюють ці уроди.»
 • «Депутатів на село, хай працюють — ололо.»
 • «Студентів не спинити!»
 • «Освіту не здамо!»
 • «Знищим корупцію — зробим революцію»[48]
 • «В загрібущі руки МОН універ не віддамо» або «В загрібущі лапи МОН універ не віддамо».
 • «Азаров у кабміні — освіта у руїні.» (З 02.2013)
 • «Не вирішиш питання — отримаєш повстання.» (З 02.2013)
 • «Азарову освіта — як мертвому кобіта!» (З 02.2013)
 • «Хто в Кабміні, озовися: чи не видно кровосіся.» (З 02.2013)
 • «Азаров, шахрай, освіти не чіпай!» (З 02.2013)
 • «Азаров — кідалов!» (З 02.2013)
 • «Реґіони махлювали і закон громадський вкрали.» (З 02.2013)
 • «Депутати біло-сині, не поводьтеся як свині!» (З 02.2013)
 • «Реґіони, як ворони, — пишуть чорнії закони.» (З 02.2013)

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Проплачені люди студентського віку та/або студенти, підконтрольні структурі МОН.
 2. а б Щодо проекту Закону України «Про вищу освіту» (нова редакція) [Архівовано 18 січня 2012 у Wayback Machine.] —Освіта.ua
 3. Закон від 17.01.2002 № 2984-III [Архівовано 14 березня 2012 у Wayback Machine.] — Верховна Рада
 4. а б Лебедь: "Небезпеки законопроекту «Про вищу освіту» № 7486-1″ (ОНОВЛЕНО). Архів оригіналу за 8 лютого 2011. Процитовано 15 березня 2012.
 5. І. Ледчак: "Критичний аналіз небезпек законопроекту «Про вищу освіту № 7486 — 1»
 6. Сюрпризи освітньої «реформи». Архів оригіналу за 13 лютого 2011. Процитовано 15 березня 2012.
 7. Еліна Шишкіна: Аналіз законопроекту «Про вищу освіту» № 7486-1, який поки що відкликаний, хоча може бути поданий знову. Архів оригіналу за 21 жовтня 2017. Процитовано 15 березня 2012.
 8. У Києві пройшла акція проти комерціалізації освіти (Підбірка фото та посилань у ЗМІ. Архів оригіналу за 13 вересня 2017. Процитовано 15 березня 2012.
 9. Уряд збрехав студентам щодо постанови 796?. Архів оригіналу за 4 грудня 2011. Процитовано 15 березня 2012.
 10. «Свідомо». Про нас. Архів оригіналу за 16 березня 2012. Процитовано 15 березня 2012.
 11. Архів нормативних документів за 2010 р. — листопад [Архівовано 2 липня 2014 у Wayback Machine.] —Вища освіта
 12. «Могилянку» хочуть понизити до коледжу [Архівовано 14 березня 2011 у Wayback Machine.] — Новини ТСН
 13. Студенти: за логікою нардепів Києво-Могилянка — це коледж [Архівовано 24 жовтня 2011 у Wayback Machine.] — УНІАН. Освіта
 14. Табачник устроит вузам геноцид [Архівовано 24 березня 2012 у Wayback Machine.](рос.)
 15. Акція протесту «Проти деградації освіти»
 16. Студенти протестували проти деградації освіти [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.] — Відео ТСН
 17. Акції протесту проти прийняття законопроекту «Про вищу освіту» № 7486-1. Архів оригіналу за 11 березня 2011. Процитовано 15 березня 2012.
 18. Олена Білозерська. Проти нового закону про вищу освіту (фото). Архів оригіналу за 23 жовтня 2020. Процитовано 15 березня 2012.
 19. Студенти перешкодили прийняттю законопроекту «Про вищу освіту». Архів оригіналу за 4 листопада 2011. Процитовано 15 березня 2012.
 20. У Хмельницькому «захопили» Будинок освіти [Архівовано 12 березня 2011 у Wayback Machine.] — Всім 31.01.2011
 21. В Донецке студенты протестовали против реформ Табачника, устроив театрализованную акцию [Архівовано 3 лютого 2011 у Wayback Machine.] — Все новости 31.01.2011 (рос.)
 22. Акция «Образование — не привилегия» в Одессе [Архівовано 19 червня 2013 у Wayback Machine.](рос.)
 23. Студенти озвучили депутатам свої вимоги щодо законопроектів «Про вищу освіту»
 24. Ми проти деградації освіти 16 лютого 2011 — 24 канал (відео)
 25. У Києві студенти протестували проти деградації освіти [Архівовано 14 серпня 2020 у Wayback Machine.] — Київська правда (фото)
 26. У столиці студенти протестували проти деградації освіти[недоступне посилання] — УКРІНФОРМ
 27. Депутати злякались молоді? Комітет з питань освіти і науки не прийняв жодного рішення
 28. Донецк против деградации образования[недоступне посилання з червня 2019] — Новости Донбасса (рос.)
 29. Хмельницький проти деградації освіти[недоступне посилання з червня 2019] — Пряма дія
 30. Крымские студенты угрожают серийными протестами[недоступне посилання з червня 2019] — Багнет (рос.)
 31. Проти деградації освіти, за доступні і якісні знання. Фото з акції 28.02.11 біля ВРУ [Архівовано 18 листопада 2011 у Wayback Machine.] — Сайт «Майдан»
 32. Студенти виступили проти деградації освіти [Архівовано 3 березня 2011 у Wayback Machine.] — Пряма дія
 33. Як студенти замість влади себе лупцювали [Архівовано 13 березня 2011 у Wayback Machine.] — «Свідомо»
 34. Фото провокаторів на студентській демо 28 лютого [Архівовано 13 січня 2014 у Wayback Machine.] — Пряма дія
 35. Хто вносить смуту у студентські протести? [Архівовано 30 травня 2011 у Wayback Machine.] — УНІАН. Освіта
 36. «Свобода» грає на руку лобістам антистудентських реформ? [Архівовано 30 травня 2011 у Wayback Machine.] — УНІАН. Освіта
 37. Внаслідок протестів відкладено розгляд законопроекту «Про вищу освіту» № 7486-1. Архів оригіналу за 16 листопада 2012. Процитовано 15 березня 2012.
 38. Прес-конференція "Міносвіти дурить студентів? Небезпеки міністерського проекту Закону «Про вищу освіту»
 39. Табачник кинув студентів з цінами у ВНЗ [Архівовано 11 березня 2012 у Wayback Machine.] — «Свідомо»
 40. Молодь знову погрожує протестами Табачнику — Інтер
 41. Акція «Вища освіта — біг із перешкодами» [Архівовано 28 жовтня 2014 у Wayback Machine.] — Відсіч. Сайт «Майдан»
 42. У Львові студенти провели мітинг «Проти деградації освіти» [Архівовано 13 вересня 2011 у Wayback Machine.] — ТСН. Фото
 43. Студентський протест «Проти деградації освіти» у Львові: «Студенти — сила, Табачника — на мило!» [Архівовано 18 квітня 2011 у Wayback Machine.] —Сайт «Майдан». Відео
 44. Студенти протестують проти деградації освіти — УНІАН
 45. «Ви нам корупцію — ми вам революцію» — 3 000 студентів трусанули Львовом. Фото [Архівовано 9 грудня 2011 у Wayback Machine.] — galinfo. Фото
 46. Вимоги студентського мітингу ляжуть на стіл Цимбалюка [Архівовано 16 травня 2011 у Wayback Machine.] — galinfo
 47. «Освіта краще захищає свободу, ніж озброєне військо» [Архівовано 2 жовтня 2011 у Wayback Machine.] — Відсіч
 48. а б Львів. Марш «Проти деградації освіти». 13.04.2011. Архів оригіналу за 8 жовтня 2016. Процитовано 16 березня 2012.
 49. Міносвіти таки «кинуло» студентів! Днями молодь оголосить дату масових протестів
 50. Закон Табачника пограбує студентів
 51. Студенти оголосили дату протестів проти «Закону Табачника»[недоступне посилання з липня 2019] — Пряма дія
 52. Відео-анонс «Акції проти деградації освіти» 25/05/2011. Архів оригіналу за 28 липня 2014. Процитовано 15 березня 2012.
 53. Акція проти деградації освіти [Архівовано 23 жовтня 2016 у Wayback Machine.]— Інтер
 54. Всеукраїнський бунт Проти деградації освіти [Архівовано 2 жовтня 2011 у Wayback Machine.] — Відсіч
 55. Студентський рух: дві акції — два способи життя [Архівовано 30 липня 2011 у Wayback Machine.] — УНІАН. Освіта
 56. 25 травня відбувся Всеукраїнський бунт «Проти деградації освіти» [Архівовано 4 жовтня 2011 у Wayback Machine.] — Відсіч
 57. Студенты Симферополя провели акцию против законопроекта «О высшем образовании» (ВИДЕО) [Архівовано 17 січня 2012 у Wayback Machine.] — Независимый профсоюз «Студенческое действие» (рос.)
 58. Студентський бунт в Івано-Франківську виявився сидячим (фото) [Архівовано 31 травня 2011 у Wayback Machine.] — Правда.if.ua
 59. Приключения активистов в МГУ [Архівовано 26 грудня 2015 у Wayback Machine.] — ПОМИДОР (рос.)
 60. У Житомирі знову протестують проти освітніх реформ Табачника [Архівовано 2 серпня 2011 у Wayback Machine.] — Житомир.info
 61. За флешмоб хмельницьким студентам погрожували міліцією [Архівовано 30 травня 2011 у Wayback Machine.] — Всім
 62. Донецькі студенти «побились» із Табачником [Архівовано 27 травня 2011 у Wayback Machine.] — Радіо Свобода
 63. Рівненські студенти протестували проти «совкового» законопроекту про вищу освіту [Архівовано 21 жовтня 2017 у Wayback Machine.] — ОГО
 64. В Луцьку відбулася студентська акція протесту «Проти деградації освіти». Фото [Архівовано 2 червня 2011 у Wayback Machine.] — ПроВолинь
 65. Бунт Проти деградації освіти м. Луцьк — Відео
 66. Дебати просто неба «Вища освіта: через терни в нікуди?» [Архівовано 8 липня 2012 у Wayback Machine.]— Відсіч. Відео
 67. Наша відповідь Табачнику :). Архів оригіналу за 1 вересня 2011. Процитовано 15 березня 2012.
 68. Табачник організовує фіктивний мітинг на свою підтримку [Архівовано 15 листопада 2011 у Wayback Machine.]— Сайт «Майдан»
 69. Як Табачник купував студентів на свою підтримку. Розслідування— Відсіч. Відео
 70. Акція проти деградації освіти 25-05-2011 («СТБ»)— СТБ. Відео
 71. Студентські протести— 5 канал. Відео
 72. Відповідь студентів на брехню Табачника— Відсіч. Відео
 73. Студенти готуються до протестів у вересні [Архівовано 14 листопада 2011 у Wayback Machine.]— Відсіч
 74. Прес-конференція проти реєстрації Законопроекту МОНМС[недоступне посилання]— УАСС
 75. Студенти очікують на новий закон про вищу освіту вже до кінця року[недоступне посилання з червня 2019]— ВСР
 76. В акції біля МОНу Мітя Табачник їв капусту та дивився в зачинені ворота [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.] —Поряд з вами
 77. Львів'яни порівняли Табачника з козлом — Gazeta.ua
 78. Акція «З Табачника реформ, як з козла молока» відбулась у 8 містах [Архівовано 11 січня 2012 у Wayback Machine.]— Відсіч. Огляд ЗМІ
 79. «З Табачника реформ, як з козла молока» (фото) [Архівовано 23 квітня 2021 у Wayback Machine.]— Олена Білозерська
 80. «З Табачника реформ, як з козла молока!»— ТВі
 81. 1 вересня у Львові пройшла акція «З Табачника реформ як з козла — молока» [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.]— vlaskor.net
 82. 01.09.2011 14:02 → У Луцьку Табачника називали «козлом» та пропонували забрати додому, щоб не заважав. ФОТО[недоступне посилання з червня 2019]— ВІП
 83. Як з козла молоко [Архівовано 2 жовтня 2016 у Wayback Machine.]— ВІККА. Відео
 84. У Черкасах протестували проти Табачника-«козла»— Gazeta.ua
 85. Азаров запрошує європейських міністрів фінансів до Києва [Архівовано 2 серпня 2012 у Wayback Machine.]— forUm
 86. а б Протидія мирним зібранням з боку міліції. Архів оригіналу за 6 листопада 2014. Процитовано 15 березня 2012.
 87. Міліція відпустила учасників антитабачної акції. Ті заявляють, що «Беркут» бив затриманих [Архівовано 29 квітня 2012 у Wayback Machine.]— УП
 88. Шевченківське РУ ГУ МВС України в м. Києві [Архівовано 30 грудня 2011 у Wayback Machine.]— Офіційний вебпортал Київської міської влади
 89. а б Міліція проти студентів. «Інший бік освіти» — сага в 2х частинах. [Архівовано 4 березня 2012 у Wayback Machine.]— Пряма дія
 90. Студентський контрфорум на Михайлівський: лібертарні ініціативи та міліцейські кийки[недоступне посилання з червня 2019]— КореспонденТ.net
 91. «Беркут» разогнал студенческий форум [Архівовано 28 грудня 2011 у Wayback Machine.] (рос.)
 92. Sumy Forums > Всякая всячина > Образование > Протестные новости[недоступне посилання]
 93. Студентський контрфорум «Інший бік освіти». День 2— Інтер
 94. Нардеп: Більшість європейських міністрів освіти проігнорували форум Табачника[недоступне посилання з червня 2019]— новинар
 95. На Майдані Незалежності відбувся круглий стіл "Псевдореферендум від Табачника: чергова фальсифікація збанкрутілого «реформатора» [Архівовано 12 листопада 2011 у Wayback Machine.] — «Свідомо», Відсіч
 96. Не бійтеся Дмитра Табачника [Архівовано 21 березня 2012 у Wayback Machine.] — «Свідомо»
 97. 24 жовтня у Києві та регіонах студенти провели флешмоби проти «Псевдореферендуму Табачника» [Архівовано 14 листопада 2011 у Wayback Machine.] — Відсіч (+ огляд ЗМІ)
 98. Як університети не пускають студентів протестувати [Архівовано 25 грудня 2011 у Wayback Machine.]— «Свідомо»
 99. У Рівному протестували студенти[недоступне посилання з липня 2019]— 7 днів
 100. У ДонНТУ студентам роздавали шпаргалки, в яких показували справжню суть студентського референдуму— ZN, UA
 101. Студенти звернулись до делегатів освітянського з'їзду з проханням не схвалювати освітню політику міністерства [Архівовано 10 квітня 2012 у Wayback Machine.]— Відсіч, 1+1
 102. ТРК «Україна» про студентські протести [Архівовано 9 жовтня 2016 у Wayback Machine.] (рос.)
 103. До делегатів III Всеукраїнського з'їзду працівників освіти. Архів оригіналу за 10 квітня 2012. Процитовано 15 березня 2012.
 104. Біля офісу Партії регіонів продемонстрували зброю, яку можуть застосувати проти неї [Архівовано 11 квітня 2012 у Wayback Machine.]— Відсіч (+ огляд ЗМІ)
 105. Звернення до Партії регіонів та народних депутатів парламентської більшості [Архівовано 19 січня 2012 у Wayback Machine.]— Відсіч
 106. Як студенти ходили в МОН скарги подавати [Архівовано 29 листопада 2011 у Wayback Machine.]— «Свідмо»
 107. Як студенти «мінували» освіту і блокували Комітети [Архівовано 13 січня 2012 у Wayback Machine.]— «Свідомо»
 108. Висновок Головного науково-експертного управління 10.01.2012 [Архівовано 15.01.2012, у Wayback Machine.]— Верховна Рада України
 109. Не дамо «підірвати» освіту законопроектом «Про вищу освіту» № 9655 [Архівовано 11 квітня 2012 у Wayback Machine.]— Відсіч (+ огляд ЗМІ та аналітика)
 110. Законотворча діяльність 11.01.2012 — Верховна Рада України
 111. Право визначати зміст освіти треба вирішувати без політики — Ярослав Болюбаш[недоступне посилання з липня 2019]— МОНМС
 112. У Табачника законопроект Яценюка-Оробець назвали «незрозумілим» [Архівовано 22 березня 2012 у Wayback Machine.]— УНІАН. Освіта
 113. Студенти про очікування від законопроекту «Про вищу освіту» [Архівовано 11 березня 2012 у Wayback Machine.]— Відсіч
 114. Жоден із законопроектів «Про вищу освіту» не задовольняє молодь[недоступне посилання з липня 2019]— Громадський ПРОСТІР
 115. Студентів не пускають до Азарова-2
 116. Азаров вирішив вести діалог з противниками законопроєкту «Про вищу освіту» за допомогою міліції? [Архівовано 10 вересня 2012 у Wayback Machine.]— Сайт «Майдан»
 117. Зустріч представників навчальних закладів з прем'єр-міністром — організована вистава для «одобрямсу» законопроекту Табачника [Архівовано 27 січня 2012 у Wayback Machine.]— Відсіч (+ огляд ЗМІ)
 118. Азаров спробував домовитися зі студентами— ТВі
 119. Пропозиції до законопроекту «Про вищу освіту» № 9655 до оперативної робочої групи [Архівовано 11 березня 2012 у Wayback Machine.]— Відсіч
 120. Микола Азаров доручив створити робочу групу з доопрацювання законопроекту «Про вищу освіту» [Архівовано 8 березня 2012 у Wayback Machine.]— КМУ
 121. Нова редакція законопроекту «Про вищу освіту» готова й чекає на схвалення прем'єр-міністра [Архівовано 1 квітня 2012 у Wayback Machine.]— Відсіч
 122. Мірошниченко має намір відкликати свій законопроект про вищу освіту— ukranews.com
 123. Робоча група буде рекомендувати відкликати урядовий законопроект про вищу освіту і внести новий [Архівовано 25 лютого 2012 у Wayback Machine.]— osvita.ua
 124. Прем'єр міністр готовий відкликати скандальний законопроект «Про вищу освіту» [Архівовано 11 березня 2012 у Wayback Machine.]— «Свідомо» (+ огляд ЗМІ)
 125. Як Азаров вдруге зі студентами зустрічався [Архівовано 8 грудня 2012 у Wayback Machine.] — Свідомо
 126. Активістка Відсічі представляла законопроект «Про вищу освіту» перед «міністерськими студентами» [Архівовано 11 березня 2012 у Wayback Machine.]— Відсіч
 127. Підготовка проекту Закону України «Про вищу освіту». Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 9 квітня 2012.
 128. Події за темами: В Києві відбувся вільний молодіжний Форум на тему: «Молодь столиці: реалії сьогодення, перспективи завтрашнього дня» [Архівовано 2 квітня 2015 у Wayback Machine.]— photo.unian.net
 129. Аналітична записка про підсумки круглого столу «Законодавче забезпечення реформування вищої освіти в Україні» [Архівовано 3 квітня 2015 у Wayback Machine.] — useti.org.ua
 130. Суд закрив справу проти нашої активістки! [Архівовано 13 квітня 2012 у Wayback Machine.] — Відсіч (та огляд ЗМІ)
 131. Азаров остаточно сказав «Так!» законопроекту «Про вищу освіту», розробленого робочою групою Згуровського [Архівовано 30 червня 2012 у Wayback Machine.] — Сайт «Майдан»
 132. Уряд відкликає міністерський законопроект про вищу освіту [Архівовано 31 липня 2012 у Wayback Machine.] — Освіта.ua
 133. Новий проект Закону України «Про вищу освіту» [Архівовано 18 липня 2012 у Wayback Machine.] — Tempus
 134. Проект закону «Про вищу освіту» доопрацьовано [Архівовано 31 серпня 2012 у Wayback Machine.] — osvita.ua
 135. Табачник пішов проти Азарова [Архівовано 21 травня 2014 у Wayback Machine.] — Сайт «Майдан»
 136. Екстрене повідомлення для прем'єр-міністра від робочої групи по законопроекту «Про вищу освіту»
 137. Прем'єр-міністр розраховує, що ВР цього року ухвалить закон про вищу освіту [Архівовано 25 січня 2014 у Wayback Machine.] — Урядовий портал
 138. Азаров: Кабмін розгляне законопроект про вищу освіту 11 червня [Архівовано 16 жовтня 2017 у Wayback Machine.] — Тиждень
 139. Микола Азаров чекає на проект Закону «Про вищу освіту» до 11 червня — УАСС
 140. Кабмін затвердив новий законопроект про вищу освіту[недоступне посилання з жовтня 2019] — Освітній портал
 141. Кабмін затвердив новий законопроект про вищу освіту. Але він знову буде доопрацьовуватися [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.] — Дзеркало тижня
 142. Кабмін затвердив Закон «Про вищу освіту» [Архівовано 6 грудня 2012 у Wayback Machine.] — zik
 143. Перемоги протестів у 2012 році. Приклади чого вдалося досягти в цьому році та коротка інструкція до боротьби в наступному[недоступне посилання з липня 2019] — За мирний протест
 144. Законопроект «Про вищу освіту». Версія «з низів»[недоступне посилання з липня 2019] — Пряма дія
 145. Чи потребує Україна вчених? Три імовірні долі вищої освіти [Архівовано 3 лютого 2013 у Wayback Machine.] — Українська правда, Катерина Аврамчук
 146. Порівняння законопроектів «Про вищу освіту» [Архівовано 25 січня 2013 у Wayback Machine.] — Центр дослідження суспільства
 147. У Громадській ініціативі «Студентський захист» критично оцінюють запропонований депутатами-«регіоналами» законопроект про вищу освіту — УНІАН
 148. До вашої уваги: секретний варіант законопроекту про вищу освіту — Тексти
 149. Громадськість знову готується до боїв за вищу освіту з владою [Архівовано 15 січня 2013 у Wayback Machine.] — Сайт «Майдан»
 150. Балога зареєстрував законопроект про Вищу освіту від ректора КПІ [Архівовано 13 квітня 2013 у Wayback Machine.] — Вголос
 151. Віктор Балога зареєстрував законопроект про вищу освіту [Архівовано 29 листопада 2014 у Wayback Machine.] — Свобода слова
 152. Балога зареєстрував законопроект про вищу освіту [Архівовано 28 листопада 2014 у Wayback Machine.] — 24 телеканал новин
 153. Біля Кабміну відбувся мітинг, на якому студенти звинуватили Азарова у шулерстві та оголосили про відновлення кампанії «Проти деградації освіти» [Архівовано 18 жовтня 2014 у Wayback Machine.] — Сайт «Майдан»
 154. Студенти назвали Азарова «наперсточником» (Відео, фото) [Архівовано 22 лютого 2014 у Wayback Machine.] — Радіо Свобода
 155. Студенты выступили против «регионального» законопроекта о высшем образовании [Архівовано 9 лютого 2013 у Wayback Machine.] — LB (рос.)
 156. «Азарову освіта, як мертвому кобіта» [Архівовано 10 лютого 2013 у Wayback Machine.] — Комментарии (відео)
 157. Студенти звинуватили Азарова в «кіділові» [Архівовано 10 березня 2016 у Wayback Machine.] — Свідомо
 158. Відбулися комітетські слухання щодо реформування вищої освіти — УАСС
 159. Нардепи зайнялися реформою освіти в Україні [Архівовано 27 вересня 2016 у Wayback Machine.] — ТСН. 1+1
 160. Студенти проти вступних іспитів у ВНЗ [Архівовано 2 жовтня 2016 у Wayback Machine.] — 5 канал (відео)
 161. Студенти відмовляються жити за законами Ківалова (ФОТО) [Архівовано 2 квітня 2015 у Wayback Machine.] — Коментарі
 162. У Києві студенти протестують проти законопроєкту про вищу освіту авторства депутатів- регіоналів [Архівовано 2 квітня 2015 у Wayback Machine.] — Інтерфакс
 163. Студенти протестують проти освітнього законопроекту (Фото, відео) [Архівовано 23 лютого 2014 у Wayback Machine.] — Радіо Свобода
 164. Студенти протестують проти освітнього закону [Відео] — 24 телеканал новин
 165. Студенти влаштували пікет проти законопроекту «Про вищу освіту» — УНІАН
 166. Студенти закликали депутатів ПР відкликати свій законопроект про вищу освіту [Архівовано 3 квітня 2015 у Wayback Machine.] — День, Українська правда
 167. Студенты бунтуют: регионалы залезли им в карманы (Фото, видео)[недоступне посилання] — INTV (укр.) (рос.)
 168. Акція «Студенти — не ляльки міністерства!» [Архівовано 14 грудня 2013 у Wayback Machine.] — ФРІ
 169. Із лекційних аудиторій — під стіни Міністерства освіти і науки. Відео [Архівовано 14 квітня 2013 у Wayback Machine.] — Київський форум
 170. Раді рекомендують ухвалити альтернативний законопроект про вищу освіту[недоступне посилання] — Українська правда
 171. Школярі: «Партія регіонів іде проти волі навіть власних виборців» [Архівовано 4 квітня 2013 у Wayback Machine.] — Сайт «Майдан»
 172. Житомирські школярі обговорювали в Києві недоліки нового Закону про вищу освіту [Архівовано 14 квітня 2013 у Wayback Machine.] — 20 хвилин
 173. Школярі стали на захист ЗНО [Архівовано 16 травня 2013 у Wayback Machine.] — Освіта.ua
 174. Опозиція відмовилась від свого законопроекту про вищу освіту на користь законопроекту Згуровського й закликала владу зробити те саме [Архівовано 31 липня 2013 у Wayback Machine.] — Сайт «Майдан»
 175. У Раді придумали, що робити далі з законопроектом про вищу освіту [Архівовано 13 червня 2013 у Wayback Machine.] — Українська правда
 176. У Львові кричали «Ганьба!» міністру Табачнику [Архівовано 23 лютого 2014 у Wayback Machine.] — Радіо Свобода
 177. У Львові пройшов студентський марш протесту (відео) [Архівовано 20 червня 2013 у Wayback Machine.] — 5 канал
 178. Студенти Франкового університету стали на захист Івана Вакарчука [Архівовано 10 червня 2013 у Wayback Machine.] — zik
 179. Львівські студенти висловилися проти «покращення» освіти Табачника (ВІДЕО)[недоступне посилання з липня 2019] — Вголос
 180. «Реформатори освіти» принесли подарунки викладачам, студентам та учням до Дня знань [Архівовано 21 жовтня 2017 у Wayback Machine.]. Вставай і дій! 01.09.2013
 181. Активісти влаштували театралізовану акцію проти освітніх змін. 5 канал. 01.09.2013
 182. Чому український студентський рух найуспішніший в Європі?. Освіта.UA (укр.). Архів оригіналу за 27 травня 2018. Процитовано 26 травня 2018.
 183. Проект Закону про вищу освіту [Архівовано 11 квітня 2014 у Wayback Machine.]. Верховна Рада України
 184. Чому вища освіта в Україні вимирає [Архівовано 5 квітня 2016 у Wayback Machine.]. 5 канал. 30.06.2014
 185. Під Радою мітингують студенти — вимагають розширити автономію вишів. 5 канал. 19.06.2014
 186. Парламент ухвалив новий Закон «Про вищу освіту» [Архівовано 6 липня 2014 у Wayback Machine.]. Освіта.ua. 01.07.2014
 187. Рада проголосувала новий закон про вищу освіту: у вузів буде більше автономії [Архівовано 7 липня 2014 у Wayback Machine.]. Життя. Українська правда. 01.07.2014
 188. Президент підписав Закон «Про вищу освіту» [Архівовано 5 серпня 2014 у Wayback Machine.]. Президент України Петро Порошенко. 01.08.2014
 189. Роз'яснення МОН щодо деяких питань практичної реалізації положень нового Закону України «Про вищу освіту» [Архівовано 23 вересня 2014 у Wayback Machine.]. МОН. 14.08.2014

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Проєкти Законів

[ред. | ред. код]