Проти демократії (книга)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Проти демократії»
Проти демократії – обкладинка українського перекладу книги.jpg
Обкладинка видання українського мовою видавництва «Дух і Літера»
Автор Джейсон Бреннан
Назва мовою оригіналу Against Democracy
Країна Flag of the United States.svg США
Мова англійська
Тема політична філософія
Укр. видавництво Україна «Дух і Літера»
Видавництво Princeton University Press
Видано 2016
Видано українською 2020
Перекладач(і) Максим Бистрицький
Сторінок 464
ISBN США 978-0-691-16260-7
Україна 978-966-378-728-2

Проти демократії — книга американського політичного філософа Джейсона Бреннана, що вийшла в світ 2016 року (друге видання з новою передмовою 2017)[1]. Український переклад був випущений 2020 року Українським філософським фондом у видавництві «Дух і Літера»[2]. В українське видання, крім основної роботи «Проти демократії», вміщено додатково три дотичні статті автора: «Чи досягає мети демографічне заперечення епістократії?» (2018), «Етична оцінка фактичної поведінки виборців» (2018) та «Забруднення голосувань: коли громадяни не повинні голосувати» (2009).

Книга піддає різкій критиці поширене серед науковців та обивателів переконання, що демократія та широка політична участь є цінними, виправданими та необхідними з інструментального, процесуального чи виховного погляду.

У цій роботі Джейсон Бреннан продовжує досліджувати питання, поставлені в його попередніх книгах «Етика голосування» (2011) та «Обов’язкове голосування: за і проти» (2014). Він стверджує, що виборці, як правило, незнаючі, нераціональні, упереджені, дезінформовані та морально нерозсудливі щодо політики[3], а також доводить, що виборцям бракує стимулів ставати поінформованими про політику, оскільки вони (раціонально, на думку автора) вважають, що один голос нічого не вирішує, і не здатний щось помітно змінити в загальних результатах виборів. Більше того, оскільки виборці політично й ідеологічно упереджені, належать до партій та груп, автор констатує, що виборці часто схильні з різних мотивів приймати такі виборчі рішення, що не відповідають їхньому інтересу, і могли б голосувати інакше, якби були більше поінформовані та мали більше суспільно-політичних знань. Бреннан виходить з того, що цінність демократії суто інструментальна, що єдиною причиною віддавати їй перевагу над будь-якою іншою політичною системою є її ефективність[4].

На противагу загальному виборчому праву при демократії Бреннан представляє та обґрунтовує епістократичну альтернативу, таку політичну систему, при котрій правом голосу наділені тільки компетентні та знаючі виборці.

Книга «Проти демократії» була перекладена десятьма мовами, в тому числі українською.

Відгуки[ред. | ред. код]

У блозі видання «Вашінґтон Пост», професор права Ілля Сомін схарактеризував «Проти демократії» як «важливу нову книгу», що її «аналіз епістократичних альтернатив демократії варто серйозно розглянути, навіть якщо більшість цих ідей ще ніде в світі не готові широко впроваджувати»[5]. У рецензії в «Лос-Анджелес Таймс» твердження книги названо «добре, навіть солідно обґрунтованими, але не надто новими», і зауважено побажання, щоб Бреннан приділяв більше уваги основним причинам проблем, які він описує[6]. 2016 критик і оглядач Стів Доног'ю оцінив книгу серед десяти найкращих нехудожніх книг року[7]. 2018 року Леннокс Джонсон в освітньому філософському блозі оцінив книгу Бреннана серед семи найкращих книг про демократію[8]. У журналі «Нью-Йорк» (нині «The Cut») поставили під сумнів позицію Бреннана, зокрема, твердження, що більш кваліфікований електорат неодмінно буде приймати кращі рішення[9].

У грудні 2019 британська редакція видання «Уайред» назвала книгу Джейсона Бреннана «Проти демократії» серед тринадцяти найкращих книг десятиріччя[10].

Поява новітньої критики теоретичних основ демократії відновила інтерес до епістократичних пропозицій і знайшла в наукових колах як прихильників, так і противників (докладніше див. Епістократія).

Переклад українською[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Зовнішні посилання[ред. | ред. код]


Посилання[ред. | ред. код]

  1. Brennan, J.: Against Democracy (eBook and Hardcover).. press.princeton.edu. Процитовано 2019-12-15. 
  2. Джейсон Бреннан. Проти демократії. — К.: Дух і Літера, 2020. — 464 с. — ISBN:978-966-378-728-2.
  3. Джейсон Бреннан. Проти демократії. — К.: Дух і Літера, 2020. — С. 49.
  4. Джейсон Бреннан. Проти демократії. — К.: Дух і Літера, 2020. — С. 33.
  5. Ilya Somin, "Democracy vs. Epistocracy", September 3, 2016.
  6. Molly Sauter, "How do we make America great? 'Necessary Trouble' and 'Against Democracy' take contrasting views", Los Angeles Times, September 16, 2016.
  7. Steve Donoghue. The Best Books of 2016: Nonfiction, 2016.
  8. Lennox Johnson. The Seven Best Books on Democracy, The Daily Idea, 2018, Aug 27.
  9. Jesse Singal, "What a Georgetown Professor Got Wrong When He Argued That Maybe Dumb People Shouldn’t Be Allowed to Vote", New York, October 5, 2016.
  10. The best books of the decade, fiction and non-fiction, Wired, 2019, Dec. 31.