Протока Фрама

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розташування протоки Фрама на мапі
Основні течії в протоці Фрама. Західно-Шпіцбергензька течія (червоним) транспортує відносну теплу і солону воду на північ. Східно-Гренландська течія (синім) тече на південь і транспортує прісну воду (як рідку так і тверду, (морський лід)) з Північного Льодовитого океану.

Протока Фрама — найглибша протока Північного Льодовитого океану, обмежена Гренландією на заході і Шпіцбергеном на сході, широтні кордони приблизно 81 ° пн.ш. і 77 ° с.ш .. З'єднує Північно-Європейський і Арктичний басейни. Найглибша точка — 5,6 км[1] (жолоб Моллой (англ. Molloy Deep[en])). Це єдиний глибоководний зв'язок між Арктичним океаном і світовим океаном, а саме Гренландським морем і морем Ванделя. Інші протоки — Прохід Баренцева моря (англ. Barents Sea Opening[en]), Берингова протока і дрібні протоки Канадського Арктичного архіпелагу. Всі вони мілководніше і вужче за протоку Фрама. Протока Фрама названа на честь норвезького судна Фрам. Завширшки — 500 км. Порогова глибина — 2200 м[2]

Океанографія

[ред. | ред. код]

Атлантична вода

[ред. | ред. код]

Атлантична вода — водна маса, що формується в Атлантиці і транспортується на північ Західно-Шпіцбергензькою течією на сході протоки. Течія є підповерхневою, має сильну сезонність з мінімальним обсягом транспортування у зимовий період. На північ швидкість максимальна в зимовий час, так званий тепловий транспорт, тому висока в зимовий період.

Арктичні води

[ред. | ред. код]

Східно-Гренландська течія тече на південь вздовж Гренландського шельфу. Маса води є відносно прісною.

Морський лід

[ред. | ред. код]

Протока Фрама знаходиться з підвітряного боку від Трансарктичної течії і, отже, покривається багаторічним льодом в західній частині протоки, поруч з узбережжям Гренландії. Приблизно 90% морського льоду, з Арктики транспортується Східно-Гренландською течією.[3]

Кількість проходження морського льоду через протоку Фрама змінюється з року в рік, і впливає на глобальний клімат через його вплив на термоциркуляцію. Морський лід, по суті, складається з прісної води, і має вміст солі 4 проміле порівняно з близько 35 проміле для морської води.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Martin Klenke, Hans Werner Schenke: A new bathymetric model for the central Fram Strait. In: Marine geophysical researches 23, 2002, S. 367–378, DOI:10.1023/A:1025764206736
  2. Rolf Gradinger: Fram Strait. In: Mark Nuttall (Hrsg.): Encyclopedia of the Arctic. Bd. 1, Routledge, New York und London 2003, ISBN 1-57958-436-5, S. 669–670 (Протока Фрама на «Google Books»).
  3. Fram Strait: an integrated signal of changes in the Arctic Ocean. Norwegian Polar Institute. Архів оригіналу за 13 квітня 2013. Процитовано 26 вересня 2012.