Професор Моріарті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джеймс Моріарті
James Moriarty
Портрет
Професор Моріарті. Ілюстрація Сідні Педжета до оповідання «Остання справа Холмса».
Творець: Артур Конан Дойл
Твори: «Остання справа Холмса»
«Долина жаху»
«Порожній будинок»
«Будівничий з Норвуда»
«Зниклий регбіст»
«Його останній уклін»
Стать: чоловіча
Медіафайли у Вікісховищі?

Профе́сор Джеймс Моріа́рті (англ. Professor James Moriarty) — голова потужної кримінальної організації, геній кримінального світу у творах Артура Конана Дойла про Шерлока Холмса. Доктор Вотсон думав, що Моріарті під час своєї кончини захопив з собою на дно Рейхенбахського водоспаду ще й Шерлока Холмса, але згодом це виявляється неправдою (див. «Повернення Шерлока Холмса», «Порожній будинок»).

Ось як описує його Шерлок Холмс:

Він походить з хорошої сім'ї, здобув блискучу освіту і від природи наділений феноменальними математичними здібностями. Коли йому виповнився 21 рік, він написав трактат про біном Ньютона, який завоював йому європейську популярність. Після цього він отримав кафедру математики в одному з наших провінційних університетів, і, цілком ймовірно, його чекало блискуче майбуття. Але в його жилах тече кров злочинця. У нього спадкова схильність до жорстокості. І його незвичайний розум не тільки не стримує, але навіть посилює цю схильність і робить її ще небезпечнішою. Темні чутки поповзли про нього в тому університетському містечку, де він викладав, і зрештою він був змушений залишити кафедру і перебратися до Лондона, де став готувати молодих людей до іспиту на офіцерський чин … Оповідання «Остання справа Холмса»

Також, Холмс описує його як «Наполеона злочинного світу». Цю фразу Артур Конан-Дойл запозичив від одного з інспекторів Скотланд-Ярду у справі Адама Ворта — міжнародного злочинця XIX століття, який послужив прототипом літературного Моріарті.

Крім того, є опис зовнішності Моріарті:

Ця людина дивно схожа на пресвітеріанського проповідника, у нього таке худе обличчя, і сива шевелюра, і пишномовно мова. Прощаючись, він поклав мені руку на плече — прямо батько рідний, благословляючий сина на зустріч з жорстоким, холодним світом. Повість «Долина жаху»

У серіалі Ігоря Масленникова роль Моріарті відіграв Віктор Євграфов (озвучував Олег Даль). Серед виконавців ролі Моріарті в кіно був і сер Лоуренс Олів'є (у фільмі 1976 року «Семивідсотковий розчин»).

Також Моріарті з'являвся у фільмі «Шерлок Холмс» Гая Річі, але його обличчя не було показано, і у фільмі «Ліга видатних джентльменів», де його зіграв Річард Роксберг. У фільмі «Шерлок Холмс: Гра тіней» обличчя професора все ж таки показано, більш того він є важливим персонажем фільму. У серіалі «Шерлок» 2010 року образ Моріарті змінився докорінно — вперше він з'являється таким чином, що ані спостерігач, ані персонажі не здогадуються, хто він насправді. За віком він явно значно молодший, ніж у книжковому оригіналі, а найкраще його характеризують слова Шерлока у серії «Рейхенбахський водоспад»: Це не людина, це павук. Він точно знає, де розташовані слабкі місця у людей і коли на них натиснути. Що й казати — Моріарті до безумства харизматичний.

Цікавий факт[ред. | ред. код]

На честь персонажа названо астероїд 5048 Моріарті.

Джерело[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]