Профспілка працівників освіти і науки України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку


Профспілка працівників освіти і науки України
Оригінальна назва Профспілка працівників освіти і науки країни
Дата заснування липень 1919 року
Тип всеукраїнська профспілкова організація
Голова Труханов Георгій Федорович
Кількість членів 1 585 000 осіб (2018 рік)
Адреса м. Київ, Майдан Незалежності, 2
Офіційний сайт pon.org.ua
Прапор Профспілки працівників освіти і науки України

Профспілка працівників освіти і науки України — це всеукраїнська добровільна неприбуткова громадська організація, яка об'єднує на добровільних засадах осіб, які, працюють, як правило, в установах і закладах, органах управління, підприємствах, організаціях галузі освіти; осіб, які навчаються у вищих або професійно-технічних навчальних закладах освіти (студентів, учнів, аспірантів, докторантів), незалежно від форм власності та видів господарювання; фізичних осіб, які займаються індивідуальною педагогічною діяльністю; осіб, які звільнилися з посад в установах і закладах освіти у зв'язку з виходом на пенсію або які тимчасово не працюють.

Правова основа діяльності[ред. | ред. код]

Професійна спілка діє відповідно до Конституції України, Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», Закону України «Про об'єднання громадян», Кодексу законів про працю України, законодавства про освіту, міжнародних договорів, угод, конвенцій, згода на обов'язковість виконання яких надана Верховною Радою України та на основі свого Статуту.

Мета і завдання діяльності Профспілки[ред. | ред. код]

Мета діяльності Профспілки — здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів Профспілки. Профспілка захищає право своїх членів на працю, бере участь у розробленні та здійсненні державної політики в галузі трудових відносин, оплати праці, охорони праці, соціального захисту та житлово-побутового забезпечення.

Історія створення[ред. | ред. код]

Профспілка працівників освіти і науки України веде свою історію з липня 1919 року.[1] У цей час створено Всеросійську спілку працівників освіти і соціалістичної культури. У кінці 1920 року в Україні було створено Всеукраїнську профспілку працівників освіти і соціалістичної культури. Із 1922 до 1934 року діяла Профспілка працівників освіти УСРР. У 1948-1956 років після об'єднання Профспілка отримала назву «Профспілка працівників освіти».

14 вересня 1990 року на установчому з'їзді була створена Профспілка працівників освіти і науки України. Обрано Центральний комітет Профспілки, який став правонаступником Українського республіканського комітету Профспілки працівників народної освіти і науки.

Із 1990 року до 17 листопада 2010 року Профспілку очолював Леонід Семенович Сачков. З 17 листопада 2010 року і до сьогодні очолює Профспілку працівників освіти і науки України Георгій Федорович Труханов.

Профспілка є членською організацією величезної міжнародної спільноти — Інтернаціоналу освіти — найчисельнішого світового об'єднання освітянських профспілок.

Профспілка сьогодні[ред. | ред. код]

Профспілка станом на 1 січня 2018 року об'єднує 1 585 000 членів Профспілки, (понад 25 000 первинних профспілкових організацій у всіх регіонах України). Профспілка є найчисельнішою і найактивнішою організацією Федерації профспілок України.

Власністю Профспілки є 3 Будинки вчених, 8 Будинків учителів, 2 пансіонати, 6 закладів дитячого оздоровлення і відпочинку: дитячий санаторно-оздоровчий табір «Пуща-Водиця» та оздоровчі табори у Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Одеській областях.

1 вересня 2016 року Профспілка працівників освіти і науки України отримала від НСПП Свідоцтво про відповідність критеріям репрезентативності. Свідоцтво засвідчує, що Профспілка працівників освіти і науки України відповідає критеріям репрезентативності на галузевому рівні для участі у колективних переговорах з укладення галузевих (міжгалузевих) угод та для делегування представників до органів соціального діалогу на відповідному рівні.

17 жовтня 2018 році відбулася Всеукраїнська акція протесту профспілок, ініційована Федерацією профспілок України. Профспілка працівників освіти і науки України приєдналася до протестних дій і додала свої вимоги до влади. Серед них — фінансування галузі освіти у повному обсязі, підвищення заробітної плати освітян, виплати стипендій, захист гарантій пенсіонерів та ветеранів праці.

Соціальне партнерство[ред. | ред. код]

Профспілка працівників освіти і науки України продовжує співпрацювати із соціальними партнерами. 23 листопада 2016 року у Києві було підписано нову Галузеву угоду на 2016-2020 роки[2]. Підписи на документі під час урочистої церемонії поставили Голова Профспілки Георгій Труханов та Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич. 19 квітня 2018 року було внесено зміни та доповнення до Галузевої угоди на 2016-2020 роки, що стало предметом розгляду V пленуму ЦК Профспілки працівників освіти і науки України.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Обличчям до людей. Професійна спілка працівників освіти і науки України – історія та сучасність/ Під ред. Б.В. Дяценко.– К.: Фенікс, 2005 – 344 с.
  2. Галузева угода на 2016-2020 роки.