Прохасько Маркіян Тарасович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Маркіян Тарасович Прохасько
Ukrainian Writer Markiyan Prokhasko in Antarctica.jpg
Український письменник, журналіст, блоґер, мандрівник
Народився 1991(1991)
Івано-Франківськ
Громадянство Україна Україна
Національність Україна

Маркіян Прохасько (нар. 1991, Івано-Франківськ) — український письменник, блоґер, журналіст. Учасник сезонної експедиції 2019 року на українську науково-дослідну станцію «Академій Вернадський» в Антарктиді. Автор науково-популярної книги-репортажу «Мрія про Антарктиду», написаної на основі власних вражень та тривалого дослідження теми. Син українського письменника Тараса Прохаська[1].

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в Івано-Франківську 1991 року, у дитинстві переїхав до Львова, навчався у школі № 8[2]. Закінчив бакалаврат з історії та магістратуру з журналістики в Українському католицькому університеті у Львові. Перша книга вийшла друком у січні 2018 року у «Видавництві старого лева», а саме художня книга «Нестримна сила води»[3]. Проте оповідання опублікував раніше у збірках разом з іншими авторами[4].

2018 року Маркіян оголосив про збір коштів для експедиції в Антарктиду, куди вирушив на кілька місяців на початку 2019 року[5]. Книга «Мрія про Антарктиду» вийшла у лютому 2022 року — незадовго перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну[6].

Творчість[ред. | ред. код]

Перша книга Маркіяна — художня збірка оповідань «Нестримна сила води». Зазначалося, що книга — про пошук ідеального міста[7]. У рецензії для видання «ЛітАкцент» згадується, що попри тему пошуку ідеального міста, тут йдеться радше не про якусь конкретну, географічно обмежену територію, а про місто як ідею[8]. Автор знаходив натхнення у містах Центрально-Східної Європи: Чернівці, Ужгород, Франківськ, Львів, Жовква, Яремче, Делятин, Долина, Коломия, Рахів, Піран, Любляна, Краків, Відень, Ґрац[9]. Хоча у самому тексті міста навмисно не названі, щоб кожен читач міг віднайти щось своє[10]. Раніше були опубліковані його історичні статті про середньовічну літературу[11]. Він є одним із авторів збірки інтерв'ю з відомими українцями «theUKRAINIANS: історії успіху»[12].

Часопис «Критика» пише, що магія в оповіданнях напрочуд правдоподібна, майже немагічна і годиться на паралельне існування[13].

Письменник Тарас Прохасько, батько Маркіяна, відгукнувся про письмо сина (про «Нестримну силу води»): «Мені подобається те, що вона написана в консервативному, архаїчному стилі, не побудована за схемами, як пропонують писати бестселери, чи ще якісь успішні тексти. Це дуже рефлексивна книга, яка ностальгуюче перегукується зі старою практикою, технікою читання й писання — повільно, без особливих акцій, але вона переповнена різними нюансами і відчуттями»[14].

У 2021 році аудіосервіс Megogo вирішив озвучити ряд книг українських авторів. Серед них і «Нестримну силу води»[15].

Незадовго після презентації книги «Нестримна сила води» у 2018 році[16], у жовтні Маркіян Прохасько оголосив про намір поїхати в Антарктиду, щоб написати книгу про неї[17].

Тематика текстів і зацікавлення[ред. | ред. код]

Попри історичну освіту, Маркіян не займався історією професійно[18]. Але повертався до цієї тематики. Маркіян вважає, що людина не обов'язково мусить знати всю історію, аби збагнути її принцип. У одному з есеїв порівнює плин історії і історичні події та персоналії з течією ріки, у якій пропливає осіннє листя. Навіть якщо спостерігач не побачить кожного листочка, можна збагнути принцип[19]. Восени 2021 року, був учасником Літературної резиденції в Бучачі разом із Борисом Херсонським та Діаною Клочко, внаслідок якої кожен із резидентів написав ряд есеїв[20].

Маркіян Прохасько працював у львівському медіа «Твоє місто» та дописував для багатьох українських видань: «Zbruc», «The Ukrainians», «День», «Українська правда», «Куншт», «Галицький кореспондент», «Український журнал», «Медіакритика», «Експедиція XXI ст.» та інших. Письменник пише про суспільно-політичні проблеми, науку, культуру, історію та світ[21]. Його спогади про кардинала Любомира Гузара ввійшли у книгу спогадів про цього очільника УГКЦ[22].

Під час розмови із Вахтангом Кебуладзе на Книжковому Арсеналі автор зазначив, що як письменник він хотів би бути несподіваним, і найгірше для нього „заточити“ себе на один тип літератури[23]. Другою книгою став нонфікшн про Антарктиду, куди автор помандрував спеціально щоб написати книгу[24]. Не хоче писати про те, про що пишуть інші[25].

Інша діяльність[ред. | ред. код]

У одному з інтерв'ю зазначає, що коли творчість надто тісно пов'язана з роботою, то можна втратити від писання задоволення. Тому шукає себе у інших ремеслах[26]. Деякий час працював копірайтером у рекламній компанії[27]. Займається фотографуванням[28].

Проект із популяризації Антарктиди[ред. | ред. код]

З дитинства доволі багато мандрує[29]. Не міг уявити, що у 27 років опиниться в Антарктиді[30], адже до цієї поїздки не був за межами Європи[31].

Письменник побачив, що у Національного антарктичного наукового центру новий керівник, Євген Дикий, тож Маркіян звернувся до нього з пропозицією написати книгу[32]. Оголосив про свій намір у жовтні 2018, хоча сама ідея написати колись таку книгу виникла за 5 років до цього. До поїздки готувався чотири місяці: збирав інформацію, гроші у спонсорів та охочих підтримати. Посади письменника в Антарктиді немає, тож Маркіяну дозволили залишатися на станції разом з іншими учасниками експедиції, якщо він сам знайде кошти на дорогу і дістанеться на станцію[33]. Ідея створити нонфікшн про Антарктиду тривалий час була записана у його блокноті[34].

На станцію йшов яхтою через протоку Дрейка. Був залучений разом з іншими учасниками плавання до роботи на палубі і в камбузі. На яхті учасників плавання мучила морська хвороба, а також потрібно було постійно дотримуватися правил безпеки, бо падіння за борт у холодні води на 98 % означає загибель[35]. На станції на рівні з іншими був залучений у побутові справи: прибирання, чергування[36]. Також М. Прохасько вивчав життя станції із середини, записував інтерв'ю, робив фотографії. А при можливості разом із українськими дослідниками виходив у експедиції на сусідні острови[37].

Як зазначено у виданні «Читомо», Маркіян Прохасько проводив у Антарктиді на станції «Академік Вернадський» літературні вечори[38]. Імовірно, він поки що єдиний український письменник, який має такий досвід.

Книга «Мрія про Антарктиду» вийшла у лютому 2022 року у «Видавництві старого лева». У книзі автор пише про мрії українців отримати станцію, історію відкриття Антарктиди і українців у цій історії, про закони, які діють в Антарктиді, зміни клімату, науку і життя на станції «Академік Вернадський», природу, життя на яхті посеред океану, зв'язок, антарктичну кухню, «банк Антарктиди», бар «Фарадей» та ін[39]. «Мрія про Антарктиду» отримала гарну оцінку від читачів на сервісі Goodreads та кілька позитивних відгуків та рецензій[40], [41].

Впродовж написання книги Маркіян Прохасько також вів блог, публікував окремі інтерв'ю з науковцями, підготував цикл матеріалів про глобальні зміни клімату, кілька репортажів зі станції та мандрівки, зокрема про вибори в Антарктиді. Маркіян став співзасновником сайту про Антарктиду nopolarbears.aq, започаткував YouTube-канал, де публікує тематичні відео про Антарктиду[42], а також долучився до створення художнього аудіосеріалу на основі реальних подій, де головний герой прагне потрапити на крижаний континент[43]. Спільно із Сергієм Трухімовичем та «Львівським Радіо» створили подкаст «Антарктичний», де популяризують українську Антарктику[44].

На весні анонсував створення електронної «Моєї другої книги про Антарктиду», яка збере у собі раніше опубліковані матеріали, які не дублюють «Мрію про Антарктиду». Ця книга буде у вільному доступі[45].

В мережі на сторінках різних медіа доступні також інші уривки з книги: Zaxid.net[46], «Куншт»[47].

Антарктида і Україна[ред. | ред. код]

На думку Маркіяна Прохаська, те, про що не говорять, не існує у інфопросторі. Це стало мотивом створити книгу про Антарктиду[48]. Оскільки подібних книг не було, тому хотів вмістити у одну книгу максимально багато[49].

У вступі книги зазначається, що можливість потрапити на станцію своєї країни існувала зокрема через те, що свого часу українці таку станцію здобули для своєї держави. «Лише внаслідок безлічі історичних подій, головна з яких — здобуття станції „Академік Вернадський“, стала можливою моя мандрівка через пів світу:...»[50].

У книзі багато розділів присвячено історії. Так, тут є розділи про українців у експедиції Беллінсгаузена і Лазарєва понад 200 років тому. Також про українця Антона Омельченка у британській експедиції Роберта Скотта понад сто років тому. Є тут і про учасників радянських експедиції. І звісно — про здобуття Україною станції «Фарадей», яка носить тепер ім'я «Академік Вернадський». І про українських дослідників, що вивчають континент під українським прапором.

Книгу присвячено «Поверненню України в Антарктику»[51]. Автор сподівається, що книга підкреслить причетність України у глобальні процеси[52].

Восени 2022 року книга «Мрія про Антарктиду» потрапила у довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова[53], а згодом і у короткий список разом з книгами Павла Казаріна та Андрія Павлишина[54].

Особисте життя[ред. | ред. код]

Маркіян Прохасько — син українського письменника, лавреата Шевченківської премії Тараса Прохаська і племінник публіциста і перекладача Юрія Прохаська.

У рамках презентаційного туру «9 міст — 9 історій»[55], Маркіян зазначив поетесі та літературознавиці Галині Крук, що у тому, що став письменником, важливіший вплив мало не так те, що батько - письменник, а більше те, що батьком є таким, яким є як людина. Він за фахом біолог. Якби все життя працював за фахом, але з тими ж поглядами на світ, то це вплинуло б практично у тій самій мірі. А іншим факторами вважає знайомство із письменницьким середовищем, культуру говоріння, читання та писання навколо[56].

Каже, що ніколи не хотів писати через те, що батько пише. Згадує, що це йому подобалось із дитинства. Важливою, за його словами, була і письменницька аура в родині[57]. Про дитинство згадує, що часто засинав під звуки друкарської машинки, на якій за дверима працював батько[58].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. vyacheslav. Експедиція до Антарктиди львівського письменника й журналіста Маркіяна Прохаська | НСПУ (ru-RU). Процитовано 7 листопада 2022. 
 2. Маркіян Прохасько: “Культура пам’яті – це те, як ми сприймаємо людей”. localhistory.org.ua (укр.). Процитовано 7 листопада 2022. 
 3. Маркіян Прохасько. Видавництво Старого Лева (ua). Процитовано 7 листопада 2022. 
 4. Books by Маркіян Прохасько (Author of 19 різдвяних історій). www.goodreads.com. Процитовано 7 листопада 2022. 
 5. Франківець рушає в Антарктиду, щоб написати книгу про найзагадковіший континент. Курс. Процитовано 7 листопада 2022. 
 6. 10 нон-фікшн книжок, що вийшли в Україні під час війни. chytomo.com (укр.). 16 травня 2022. Процитовано 7 листопада 2022. 
 7. “Нестримна сила води”. Уривок із книги Маркіяна Прохаська. Українська правда _Життя. Процитовано 7 листопада 2022. 
 8. У пошуках ідеального міста: Маркіян Прохасько. ЛітАкцент - світ сучасної літератури (укр.). 17 травня 2018. Процитовано 7 листопада 2022. 
 9. Маркіян Прохасько: “Культура пам’яті – це те, як ми сприймаємо людей”. localhistory.org.ua (укр.). Процитовано 7 листопада 2022. 
 10. 9 міст у книжці Маркіяна Прохаська «Нестримна сила води». Громадське радіо (укр.). Процитовано 7 листопада 2022. 
 11. Прохасько, Маркіян (2015). Індивідуальність автора як чинник творення картини навколишнього світу (на прикладі порівняння текстів середньовічних мандрівників Йоана де Плано Карпіні та Вільгельма де Рубрука) (укр.). Процитовано 7 листопада 2022. 
 12. ВСЛ видає «theUKRAINIANS: історії успіху». Видавництво Старого Лева (ua). Процитовано 7 листопада 2022. 
 13. Нестримна сила води | Krytyka, Орися Грудка. Krytyka (ua). Процитовано 7 листопада 2022. 
 14. Пошук ідеального міста. inший Kyiv (ru-RU). 20 січня 2018. Процитовано 7 листопада 2022. 
 15. 9 книжок Видавництва Старого Лева отримали аудіоверсії. book-institute.org.ua (укр.). Процитовано 7 листопада 2022. 
 16. Маркіян Прохасько: «Література для мене – предмет задоволення цікавості». Видавництво Старого Лева (ua). Процитовано 7 листопада 2022. 
 17. Передайте на один до Антарктиди • MediaLab Online. MediaLab Online (укр.). 29 жовтня 2018. Процитовано 7 листопада 2022. 
 18. Передайте на один до Антарктиди • MediaLab Online. MediaLab Online (укр.). 29 жовтня 2018. Процитовано 7 листопада 2022. 
 19. Істина в ріці. А ріка у Бучачі, звісно, Маркіян Прохасько. Krytyka (ua). Процитовано 7 листопада 2022. 
 20. Маркіян Прохасько: “Культура пам’яті – це те, як ми сприймаємо людей”. localhistory.org.ua (укр.). Процитовано 7 листопада 2022. 
 21. vyacheslav. Експедиція до Антарктиди львівського письменника й журналіста Маркіяна Прохаська | НСПУ (ru-RU). Процитовано 7 листопада 2022. 
 22. Блаженніший Вуйко Любко. Видавництво "Свічадо" (укр.). Процитовано 7 листопада 2022. 
 23. Маркіян Прохасько: «Література для мене – предмет задоволення цікавості». Видавництво Старого Лева (ua). Процитовано 7 листопада 2022. 
 24. Кайдан, Тарас (23 серпня 2019). Експедиція в Антарктиду, щоб написати про неї книгу. Історія подорожі українського письменника на континент. Хмарочос (укр.). Процитовано 7 листопада 2022. 
 25. Передайте на один до Антарктиди • MediaLab Online. MediaLab Online (укр.). 29 жовтня 2018. Процитовано 7 листопада 2022. 
 26. Gazeta.ua (8 жовтня 2020). "Українці не бачать потенціалу одне одного. Цінують лише успіх". Gazeta.ua (укр.). Процитовано 7 листопада 2022. 
 27. Маркіян Прохасько про “Нестримну силу води”. Vitamin Branding Agency (укр.). 14 березня 2018. Процитовано 7 листопада 2022. 
 28. colour life. colour life (англ.). Процитовано 7 листопада 2022. 
 29. «Кротяче» дитинство Маркіяна Прохаська. Простір української дитячої книги (uk-UA). Процитовано 7 листопада 2022. 
 30. Маркіян Прохасько про бучацький часопростір. chytomo.com (укр.). 4 лютого 2022. Процитовано 7 листопада 2022. 
 31. Москалюк, Катерина (4 грудня 2018). Маркіян Прохасько: «Не хотілось би просто констатувати факт, що побачив пінгвіна». detector.media (укр.). Процитовано 7 листопада 2022. 
 32. Передайте на один до Антарктиди • MediaLab Online. MediaLab Online (укр.). 29 жовтня 2018. Процитовано 7 листопада 2022. 
 33. «Було б даремно їхати в Антарктиду і не написати про це книжку». The Village Україна. 14 березня 2019. Процитовано 7 листопада 2022. 
 34. Франківець рушає в Антарктиду, щоб написати книгу про найзагадковіший континент. Курс. Процитовано 7 листопада 2022. 
 35. Провести месяц на Антарктиде? Спросите у Маркияна Прохасько как и зачем. Українська правда _Життя. Процитовано 7 листопада 2022. 
 36. Белоус, Аня (2 липня 2019). На власному досвіді: як я жив на Антарктиді. БЖ (ru-RU). Процитовано 7 листопада 2022. 
 37. Провести месяц на Антарктиде? Спросите у Маркияна Прохасько как и зачем. Українська правда _Життя. Процитовано 7 листопада 2022. 
 38. Маркіян Прохасько: ми влаштовували в Антарктиді літературні вечори. chytomo.com (укр.). 2 липня 2019. Процитовано 7 листопада 2022. 
 39. Мрія про Антарктиду: персональна енциклопедія континенту. Видавництво Старого Лева (ua). Процитовано 7 листопада 2022. 
 40. 10 нон-фікшн книжок, що вийшли в Україні під час війни. chytomo.com (укр.). 16 травня 2022. Процитовано 7 листопада 2022. 
 41. Ну бо це – Антарктида, або Як Маркіян Прохасько здійснював мрію. Видавництво Старого Лева (ua). Процитовано 7 листопада 2022. 
 42. Виходить друком український нон-фікшн про Антарктиду. Експедиція (укр.). 28 січня 2022. Процитовано 7 листопада 2022. 
 43. Megogo випустив аудіосеріал на основі подорожі журналіста Маркіяна Прохаська до Антарктиди. detector.media (укр.). 25 травня 2022. Процитовано 7 листопада 2022. 
 44. Перший сезон подкасту "Антарктичний". crespo.com.ua (укр.). Процитовано 8 листопада 2022. 
 45. "Моя друга книга про Антарктиду". Google Docs (укр.). Процитовано 7 листопада 2022. 
 46. Zaxid.net. «Мрія про Антарктиду». ZAXID.NET (укр.). Процитовано 8 листопада 2022. 
 47. Прохасько, Маркіян (28 жовтня 2022). Новий крижаний світ. Уривок з книжки «Мрія про Антарктиду». Куншт.. https://kunsht.com.ua/ (UKR). Куншт. 
 48. Маркіян Прохасько: ми влаштовували в Антарктиді літературні вечори. chytomo.com (укр.). 2 липня 2019. Процитовано 7 листопада 2022. 
 49. Маркіян та його відчуття снігу. inший Kyiv (ru-RU). 14 червня 2022. Процитовано 7 листопада 2022. 
 50. Marianna (6 лютого 2022). «Буйно мрійте»: як з’явився український нон-фікшн про Антарктиду. Фонд Родини Богдана Гаврилишина (укр.). Процитовано 7 листопада 2022. 
 51. Мрія про Антарктиду: як здійснюються прагнення людей і країн. Курс. 7 лютого 2022. Процитовано 7 листопада 2022. 
 52. Маркіян Прохасько про бучацький часопростір. chytomo.com (укр.). 4 лютого 2022. Процитовано 7 листопада 2022. 
 53. Оголошено довгий список номінантів на здобуття Премії імені Юрія Шевельова 2022 року. PEN Ukraine (укр.). Процитовано 7 листопада 2022. 
 54. Стали відомі імена фіналістів Премії імені Юрія Шевельова 2022 року. PEN Ukraine (укр.). Процитовано 12 грудня 2022. 
 55. Маркіян Прохасько розповість 9 історій у 9-ти містах України. Видавництво Старого Лева (ua). Процитовано 7 листопада 2022. 
 56. Маркіян Прохасько: Вода як символ міста. Збруч (укр.). 17 лютого 2018. Процитовано 7 листопада 2022. 
 57. Маркіян Прохасько: ми влаштовували в Антарктиді літературні вечори. chytomo.com (укр.). 2 липня 2019. Процитовано 7 листопада 2022. 
 58. «Кротяче» дитинство Маркіяна Прохаська. Простір української дитячої книги (uk-UA). Процитовано 7 листопада 2022.