Прохоров Олександр Михайлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прохоров Олександр Михайлович
рос. Александр Михайлович Прохоров
Aleksandr Prokhorov.jpg
Народився 11 липня 1916(1916-07-11)
Атертон[ru], Австралія
Помер 8 січня 2002(2002-01-08) (85 років)
Москва, Росія
Поховання Новодівочий цвинтар
Громадянство СРСР СРСР, Росія Росія
Діяльність фізик, викладач університету, редактор
Alma mater Ленінградський державний університет
Сфера інтересів фізика
Заклад
Вчене звання професор, Список академіків АН СРСР і Поточний список академіків Російської академії наук
Науковий ступінь доктор фізико-математичних наук (1952)
Науковий керівник В. В. Мігулін
С. М. Ритов
Відомі учні Evgeny Velikhov[d], Yevgeny Dianov[d], Nikolay Karlov[d] і Vyacheslav Osiko[d]
Член Академія наук НДР, Леопольдина, Російська академія наук, Академія наук СРСР, Американська академія мистецтв і наук, Академія наук СРСР і Угорська академія наук
Відомий завдяки: один з основоположників квантової електроніки
Нагороди

Прохоров Олександр Михайлович у Вікісховищі?

Олександр Михайлович Прохоров (рос. Александр Михайлович Прохоров; 11 липня 1916 р., Атертон[ru], штат Квінсленд, Австралія — 8 січня 2002, Москва, Росія) — видатний радянський фізик, один з основоположників найважливішого напряму сучасної фізики — квантової електроніки, лауреат Нобелівської премії з фізики за 1964 рік (спільно з Миколою Басовим і Чарлзом Таунсом), один з винахідників лазерних технологій.

Біографія[ред. | ред. код]

Прохоров народився в Атертоні (Австралія) в сім'ї робітника-революціонера, який втік від переслідувань царського режиму. У 1923 сім'я повернулася на батьківщину. У 1939 він з відзнакою закінчив фізичний факультет Ленінградського державного університету і вступив до аспірантури ФІАНа. Після початку Німецько-радянської війни Прохоров пішов на фронт, воював у піхоті, в розвідці, був нагороджений. Член ВЛКСМ з 1930 по 1944. У 1944 у, після важкого поранення, він був демобілізований і повернувся до наукової роботи. Член КПРС з 1950 р.[1]

Протягом 19461982 Прохоров працював у Фізичному інституті АН СРСР, з 1954 очолював Лабораторію коливань, з 1968 був заступником директора. У 1982 році призначений директором Інституту загальної фізики АН СРСР, який очолював до 1998, а потім був його почесним директором. Одночасно викладав в МДУ1959 на посаді професора) і МФТІ, де з 1971 року завідував кафедрою.

У 1960 Прохоров обраний членом-кореспондентом АН СРСР, а в 1966 — академік ом. Протягом двадцяти років (1973—1993) він був академіком-секретарем Відділення загальної фізики і астрономії АН СРСР, був членом і в кінці життя радником Президії РАН. З 1969 Прохоров займав посаду головного редактора Великої радянської енциклопедії, під його керівництвом вийшло її третє видання, а також безліч інших енциклопедичних словників.

Входив до числа чотирьох академіків (Прохоров, Скрябін, Тихонов, Дородніцин), що підписали листа[2] з засудженням А. Д. Сахарова.

Прохоров створив велику школу фізиків, серед його учнів багато великих вчених. З 2002 року ім'я Прохорова носить Інститут загальної фізики РАН.

Дійсний член Міжнародного Леонардо-клубу. Був головним редактором міжнародного журналу «Лазерна фізика», членом редколегії журналу «Поверхность: фізика, хімія, механіка».

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Наукові роботи Прохорова присвячені радіофізиці, фізиці прискорювачів, радіоспектроскопії, квантової електроніки та її додатків, нелінійній оптиці. У перших роботах він досліджував поширення радіохвиль уздовж земної поверхні і в іоносфері. Після війни він діяльно зайнявся розробкою методів стабілізації частоти радіогенераторів, що лягло в основу його кандидатської дисертації. Він запропонував новий режим генерації міліметрових хвиль в синхротроні, встановив їх когерентний характер і за результатами цієї роботи захистив докторську дисертацію (1951).

Розробляючи квантові стандарти частоти, Прохоров спільно з Н. Г. Басовим сформулював основні принципи квантового посилення і генерації (1953), що було реалізовано під час створення першого квантового генератора (мазер а) на аміаку (1954). Кілька наступних років були присвячені роботі над парамагнітними підсилювачами НВЧ-діапазону, в яких було запропоновано використовувати ряд активних кристалів, таких як Рубін, докладний дослідження властивостей якого виявилося надзвичайно корисним при створення рубінового лазера. У 1958 Прохоров запропонував використовувати Відкритий резонатор при створення квантових генераторів. За основоположну роботу в області квантової електроніки, яка призвела до створення Лазер а і Мазер а, Прохоров і Н. Г. Басов були нагороджені Ленінської премією в 1959, а в 1964 спільно з Ч. Х. Таунсом — Нобелівської премією по фізики.

З 1960 Прохоров створив ряд лазерів різних типів: лазер на основі двухквантових переходів (1963), ряд безперервних лазерів і лазерів в ІЧ-області, потужний газодинамічний лазер (1966). Він досліджував нелінійні ефекти, виникають при поширенні лазерного випромінювання в речовині: багатофокусну структуру хвильових пучків в нелінійному середовищі, поширення оптичних солітонів в світловодах, збудження і дисоціація молекул під дією ІЧ-випромінювання, лазерна генерація ультразвуку, управління властивостями твердого тіла та лазерної плазми при впливі світловими пучками. Ці розробки знайшли застосування не тільки для промислового виробництва лазер ів, але і для створення систем далекого космічного зв'язку, лазерного термоядерного синтезу, волоконно-оптичних ліній зв'язку і багатьох інших.

Прохоров — автор наукового відкриття «Світлогідравлічний ефект», яке занесене в Державний реєстр відкриттів СРСР під № 65 з пріоритетом від 28 лютого 1963 р. у наступному формулюванні:«Експериментально встановлено невідоме раніше явище виникнення гідравлічного ударного імпульсу при поглинанні всередині рідини світлового променя квантового генератора». [3]

Про труднощі переходу до нової тематики[ред. | ред. код]

Прохоров деякий час займався НВЧ-технікою, проте потім вирішив переключитися на лазери і змусив колектив підкоритися своєму рішенню, розбивши в лабораторії прилади за старою тематики. Наступну скандал позбавив колектив половини співробітників (звільнилися), але залишилися почали займатися новою для себе справою. У результаті Нобелівська премія дісталася саме за лазери[4].

Нагороди[ред. | ред. код]

На честь вченого названо астероїд 7269 Алпрохоров[7].

Статті[ред. | ред. код]

Фільми[ред. | ред. код]

У 1985 році кіностудією «Леннаучфільм» випущений науково-популярний фільм «Конструктори променів», (режисер — А. Слобідської, оператор У. Петров). Фільм присвячений досягненням Інституту загальної фізики АН СРСР на чолі з академіком А. Прохоровим, особливо роботам по лазерним променям. У фільмі використано інтерв'ю з академіком Прохоровим. Показана робота інших співробітників Інституту.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Бесіда академіка А. М. Прохорова з співробітниками ІІЕТ РАН А. Б. Кожевниковим і М. М. Мокрова. Архів оригіналу за 26 жовтень 2013. Процитовано 6 травень 2011. 
  2. «Коли втрачають честь і совість» (Известия, 3 липня 1983)
  3. Наукові відкриття Росії. Архів оригіналу за 13 липень 2012. Процитовано 13 липень 2012. 
  4. " Успіх або Нобель ". Медведєв Ю. «Російська газета» №? (4542) від 13 грудня 2007.
  5. Постанова Уряду Російської Федерації від 16 лютого 2004 р. № 85
  6. http://www.ras.ru/FStorage/download.aspx?Id=f73200cd-46a8-428f-9441-399a832eb891
  7. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]