Прохідницький комбайн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гірничий комбайн прохідницький.JPG
Прохідницький комбайн КПЮ-50

Прохідницький комбайн (рос. проходческий комбайн, англ. heading machine, tunnelling machine, working combine, roadheader; нім. Vortriebsmaschine f, Streckenvortriebsmaschine f, Tunnelvortriebsmaschine f) – комбінована гірнича машина, призначена для проведення гірничих виробок. Виконуює основні операції, починаючи з руйнування масиву гірських порід, відділення від масиву корисної копалини або породи і закінчуючи навантаженням гірничої маси у транспортні засоби (вагонетки, конвеєр, перевантажувач та ін.).

За конструкцією та призначенням К.г.п. поділяються на комбайни вибіркового руйнування (із стрілою та фрезерною коронкою), суцільного руйнування (виконавчий орган бурової дії), нарізні (зі стрілоподібним виконавчим органом) і роторного типу. Застосовується при проходженні гірничих горизонтальних, похилих виробок, стволів, будівництві тунелів.

СТІЙКІСТЬ ПРОХІДНИЦЬКОГО КОМБАЙНА – збереження нерухомого стану корпуса комбайна при роботі виконавчого органу чи необхідності заданого напрямку в процесі руйнування вибою. Забезпечується масою комбайна та розпірними пристроями.

Країнами-лідерами у проектуванні і виготовленні К.г.п. є Україна, Англія, Росія, ФРН, Австрія. В Англії виготовляються комбайни RH-22; МК-2В1, а також Joy-12СМ15 і Joy-12СМ18. В Росії – комбайни 1ГПКС-М (Копейськ). У ФРН – комбайн ЕТ-120 фірми “Eickhoff”. В Австрії – комбайни АМ-50, АМ-65, АМ-75. В Україні К.г.п. виготовляються на Ясинуватському машинобудівному заводі - комбайни легкої серії КСП-21; КСП-22; КСП-32 та комбайн ПК 8МА, Новокраматорському машинобудівному заводі - комбайни П110 (сумарна потужність електродвигунів 190 кВт, гранична міцність порід 100 МПа, продуктивність 0,3 м3/хв) та П220 (сумарна потужність електродвигунів 312 кВт, гранична міцність порід 120 МПа, продуктивність 0,3 м3/хв).

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]