Прох Леонід Зусійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Леонід Прох (Prokh L. Z.)
L Z Prokh 1980.jpg
Л. З. Прох (1982 р.)
Народився 1921(1921)
Житомир, Україна
Помер 1983(1983)
Київ, УРСР, СРСР
Діяльність метеоролог
педагог

Леонід Зусійович Прох (1921 р., м. Житомир — 1983 р., м. Київ) — український метеоролог-дослідник, педагог, відомий популяризатор метеорологичних знань, який зробив значний внесок до вивчення механізму небезпечних явищ природи та погоди на Україні таких як штормові вітри, шквали, смерчі, вітровали та тумани, отримав значні результати дослідуючи мезоструї та посилення мезоструйних лісоповальних вітрів у Карпатах. У його роботах представлені орігінальні данні про механізм виникнення туманів та особливостей їх вертікальної та радіаціонної структури, що були отримані за допомогою сконструйованих Леонідом Зусійовичом термоелектропсихрометра та двостороннього пиргеометра.

Життєпис[ред. | ред. код]

Інженер-синоптик, начальчик авіаметеостанції, керівник відділу служби прогнозів погоди, зам. директора Далекосхідного управління гідрометеослужби, директор Владивосточного Гідрометтехнікуму, старшій науковий співробітник Українського Науково-Дослідного Гідро-Метеорологічного Інституту (УкрНДГМІ, м. Київ) по спеціальності Метеорологія, кандидат географічних наук з відомим ім'ям — такий є його життєвий шлях.

Жодне небезпечне явище природи в Україні не проходило повз нього. Йому належала ідея організувати оперативний збір матеріалів про небезпечні явища природи в Україні. Під його керівництвом та при безпосередній участі в Українському бюро погоди зроблено описи ураганних вітрів, снігових буранів, шквалів та смерчів, які отримали призначення від оперативних підрозділів України та Союзного Головного Управління метеослужби у Москві.

Прох зробив велику працю з науково-методичного керівництва регіональними синоптичними дослідженнями на мережі авіаційних метеорологічних станцій та гідрометеорологічних обсерваторій України. Оперативні працівники були вдячні йому за методичні рекомендації, листи, та нотатки «У допомогу синоптику», які він розробив завдяки своєї науковій ерудиції та доброго знання практичних потреб оперативних метеорологічних служб.

На початку 80-х років він почав дослідження умов виходу на Україну штормових циклонів з південного заходу, організував групу молодих науковців для цих спостережень і досліджень.

Природний педагог, талановитий пропагандист, популяризатор метеорологічних знань Леонід Зусійовіч протягом сорока років своєї наукової праці ставив та успішно вирішував актуальні та важливі для народного господарства України питання.

Написав 172 наукові праці, численні огляди небезпечних явищ погоди, видав понад 20 книжок та брошур, у тому числі унікальний Словник Вітрів, що є енциклопедією вітрів, а також понад 190 науково-популярних статей для журналів, газет та виставки ВДНГ УРСР.

Прох брав активну участь у підготовці матеріалів для монографії про створення та діяльність Української гідрометеорологічної служби на протязі 50-років [11]. До 100-ліття служби погоди в Україні він підготував радіо передачу на радіо РАТАУ.

Прох згадується у монографії до 90-річчя Української гідрометеорологічної служби [a]як одного з тих співробітників, хто брали активну участь у становленні та розвитку наукових досліджень Українського Науково-Дослідного ГідроМетеорологічного Інституту (УкрНДГМІ).

11 років був відповідним редактором стінної газети УкрНДГМІ «За передову науку».

Прох брав активну участь у роботі товариства «Знання» як Голова первинної організації, лектор-публіцист. Його участь у роботі товариства «Знання» відзначено грамотами товариства.

Біографія[ред. | ред. код]

1936–1937 рр. — Леонід Прох обраний Головою Піонерскої Ради Київського міського Палацу Піонерів та Головою Ради Планерної Школи. Багато літав на планерах, але згодом планерна секція була закрита після того як інструктор та учень розбилися. Підробляв малюючі реклами для маленьких магазинів; деякі карикатури на злобу дня навіть були надруковані у місцевих газетах.
1938 рр. — Леонід поступив до Українського державного університету «Київський Політехнічний Інститут» на електротехнічний факультет. Був активним членом редакційної групи факультету по випуску стінної газети.
1941–1944 рр. — його мобілізовано до армії та направлено на навчання за фахом Військовий Метеоролог до Вищого Гідрометеорологічного Інституту Червоної Армії, що був тимчасово евакуйований до Середньої Азії.
1944 р. — після закінчення навчання направлено до Київського Бюро Погоди працювати військовим метеорологом, а невдовзі направлено працювати до Львівського аеропорту. Призначено начальником авіаметеостанції у Львові. У цей час він почав дослідження фізики атмосферних процесів що викликали грози та тумани у Карпатах.
1945 р. — його демобілізовано та направлено працювати до Владивостокського Бюро Погоди, Владивосток, Далекий Схід, Росія.
1945–1947 р.р.- почав дослідження тайфунів червня 1943 та серпня 1946 років та укладач довгострокових прогнозів погоди. Призначено керівником відділу служби прогнозів.
1948–1949 рр. — брав участь у Метеорологічній експедиції на криголамі «Северный Полюс»; займався дослідженням криги Охотського моря та вивчав вітрові стиснення криги.
1949–1954 рр. — перші наукові праці: «Вітрові стиснення криги біля пів-острова Коні» та «Охотське море, північ». Продовжуює дослідження тайфунів Далекого Східу та накопичення матеріалів про вітри.
1949–1952 рр. — призначений директором Владивостокського ГідроМетеорологічного Технікуму; викладає метеорологічні дисціпліни у технікому та у Владивостокському Державному Університеті.
1953 рр. — почалися сталінські репресії і він мусив залишити працю у технікуму; він повертаєтся до Київу.
1954 рр. — Леонид Зусійович знаходить роботу на Метеостанції. Навздовзі він починає спостереження та дослідження за сонечною напругою, «сонячними вітрами». Г. Ф. Прихотько, перший директор УкрНДГМІ, зацікавлений роботою Л. З. Прох приймає його до УкрНДГМІ.
1957–1958 рр. — виходять Л. З. Прох наукові публікації про сонечне тепло, а також монографія «Міжнародний Географічний Рік».
1958–1964 рр. — досліджує мікрофізику туманів, розробляє дістанційні метеорологічні прилади для під'йому у небо на метеорологічних кулях-зондах. Проводить аерологічні експедиції у степах України, піднімається у небо на аеростаті та на дослідницьких літаках.
1959–1964 рр. — працює над дисертацією про тумани України. Укладає монографію історії Гідрометеослужби України за 50 років.
1965–1975 рр. — вивчає умови лісоповалів у Карпатах, прогнозування мезоструй що особливо важко прогнозувати; проводить аерологічні експедиції у Українських Карпатах. Вивчає механизм виникнення бурь на Київщині. Бере участь у підготовці монографій присвячених клімату Київа, Днепропетровска, Полтави.
1978 р. — починає дослідження південних штормових циклонів та смерчів Україні.
1979–1983 р.р. — продовжує дослідження штормових циклонів та смерчів Україні, аерологічні експедиції у Українських Карпатах, та починає вивчати вплив погоди на стан здоров'я людини (метеотропія). Видає науково-технічну книжку «Исследование ураганов, бурь, смерчей и шквалов Украины» (депонована у 1979 р.) [20]. Видає першу редакцію книги/енциклопедії «Словарь ветров» та одразу починає готувати поширене майже на третину друге видання словника, але його життя обірвалося.

Освіта та науковий ступінь[ред. | ред. код]

 • 1965 р. — Науковий ступень «Кандидат географічних наук», МГФ Nº 000658.
 • 1941–1944 р.р. Вищий Військовий «Гидрометеорологичний Институт Красной Армии», кваліфілація: військовий інженер-метеоролог.
 • 1938–1941 р.р. Національний технічний університет України «Київський Політехнічний Інститут», електротехничний факультет.
 • 1927–1938 р.р. середня школа Nº55, м. Київ. Закінчив на відмінно з правом вступу до університету без вступних іспитів.

Публікації (найвідоміші)[ред. | ред. код]

1. Прох Л. З., «Погода та Клімат», 1957 р., Радянська школа, Київ
2. Прох Л. З., «Погода та її передбачення», 1957 р., АН УРСР, Київ
3. Прох Л. З., «К характеристике туманов Украины», 1960 р., УкрНДГМІ, 43-53, Київ
4. Прох Л. З., «Сердитые и Добрые Ветры», 1961 р., Гідрометеоиздат, Ленінград, — 76с.
5. Прох Л. З., «Небеса без чудес», 1963 р., Радянська школа, Київ
6. Прох Л. З., «Пори року на Київщині», 1963 р., Облвидав, Київ — 76с.
7. Прох Л. З., «К радиационной характеристике сезона туманов в Киеве», 1966 р., Труди УкрНДГМІ вип. 55 стр. 54-63, Київ
8. Прох Л. З., «Володарі небес», 1966 р., Веселка, Київ
9. Прох Л. З., «Чи від бога погода», 1967 р., Київ — 62с.
10. Прох Л. З., «Краткая характеристика погоды Киева», 1969 р., Київ
11. Матушевский Б. Ф., Прох Л. З., монографія «Гидрометеорологическая служба Украины за 50 лет Советской власти», 1970 р., Ленинград, Главное управление Гидрометеорологической службы при Совете Министров СССР. Гидрометеорологическое издательство. [1]
12. Прох Л. З., «Небо без тайн» (на Узбекскій мові), 1972 р., Еш. Гвардія, Ташкент
13. Прох Л. З., «Клімат Києва», 1973, Урожай, Київ — 62с.
14. Прох Л. З., «Вековые колебания температуры и осадков в Киеве», 1975, Труди УкрНДГМІ вип. 138 стр. 95-110, Київ
15. Прох Л. З., «Ветер, кліматологичний довідник вітрів», 1975 р., УГМС УРСР, Київ
16. Прох Л. З., «Характеристика штормовых и ураганных ветров на западе Украины», 1976, Труди УкрНДГМІ вип. 154 стр. 74-88, Київ
17. Прох Л. З., «Таємниці повітряного океану», 1976 р., Радянська школа, Київ — 76с.
18. Будилина Е. Н., Прох Л. З., Снитковский А. И. «Смерчи и шквалы умеренных широт», 1976 р., Ленинград, Гидрометеоиздат — 32с.
19. Прох Л. З., «Ветровалы леса и штормовые ветры в Украинских Карпатах», 1976 р., ВНИИГМИ-МЦД, Обнинск, 80с.
20. Прох Л. З., «Исследование ураганов, бурь, смерчей и шквалов Украины», депонована у 1979 р.
21. Прох Л. З., «Чувствую погоду», 1979, надруковано для павільйону «Гідрометеорологична служба Украинської РСР» на ВДНХ УРСР, Київ — 10с.
22. Монографія УкрНДГМІ «Климат Киева. Климат города», 1980, Гідрометеоиздат, Ленинград — 288с.
23. Прох Л. З., «Смерчи и шквалы», 1981, Знание, Москва, — 48 с.
24. Прох Л. З., «Словарь ветров», 1983 р., Ленинград, Гідрометеоиздат, 312 с.[2], [3], [4], [5],[6], [7], [8]
25. И. Г. Колчинский, М. Я. Орлов, Л. З. Прох, А. Ф. Пугач, Справочник «Что можно увидеть на небе», 1982, Київ, Наукова Думка-190с.
26. Прох Л. З., «Рассказы о ветрах», 1983, Радянська школа, Київ −190с.

Нагороди і відзнаки[ред. | ред. код]

 • Значок «Отличник Гидрометеослужбы» від Ґоловноґо Управління Ґідрометеоролоґічної служби б.СРСР (ГУГМС), [9], [10]
 • Всесоюзное Общество «Знание» [11]: Поощрительный Диплом Всесоюзного Конкурса на лучшие произведения научно-популярной литературы за книгу «Таємниці повітряного океану», Nº 1361, 1977.
 • Диплом Третього Ступеню Головного комітету Виставки Досягнень Народного Господарства Української РСР за успіхи у розвитку Гідрометеорології та контролю природного середовища, Nº 34, 1979.
 • Почесна грамота «Государственного Комитета СССР по Гидрометеорологии и контролю природной среды за многолетнюю, безупречную работу и в связи с 60-летием Советской Гидрометеорологической службы», Nº 1065, 1981.
 • Диплом редакції журналу «Україна» за подачу циклу матеріалів під рубрикою «Пори Року», Nº 15, 1983.

Література[ред. | ред. код]

a) Монографія «Гідрометеослужба України» до 175-річчю відкриття першої метеорологічної обсерваторії на теренах України та 90-річчю утворення Української гідрометеорологічної служби як державного органу, за редакцією В. М. Ліпінського, 2011 р., Київ.

Посилання[ред. | ред. код]

 • World Catalog [12]
 • Open Library [13]
 • Український гідрометеорологічний інститут УкрГМІ [14]
 • Владивостокский гидрометеорологический техникум [15]
 • Elsevier's Dictionary of Geography: in English, Russian, French, Spanish and ... - Vladimir Kotlyakov, Anna Komarova - Google Books [16]

References[ред. | ред. код]

 1. Гидрометеоиздат
 2. http://parus.kharkov.ua/pdf/ekzamen/slovari/slovarvetrov.pdf
 3. http://www.koob.ru/proh/
 4. http://www.vavilon.ru/texts/pomer1-3.html
 5. http://veter.academic.ru/2266/%D0%9C%D0%98%D0%A1%D0%A2%D0%A0%D0%90%D0%9B%D0%AC#sel=10:9,10:9;10:6,10:9
 6. http://parusanarod.ru/bib/books/proh/index.htm
 7. http://lib.rus.ec/b/410800
 8. http://www.e-reading-lib.com/book.php?book=113420
 9. http://meteorologist.ru/glavnoe-upravlenie-gidrometeorologicheskoy-sluzhbyi-b.sssr-gugms.html
 10. http://geoman.ru/geography/item/f00/s02/e0002604/index.shtml
 11. Знание (товариство)
 12. http://www.worldcat.org/identities/lccn-n82-58977
 13. http://openlibrary.org/authors/OL1222749A/Leonid_Zus%CA%B9evich_Prokh
 14. http://uhmi.org.ua/
 15. http://www.vgmt.org/news.php
 16. http://books.google.ca/books?id=6DhWw_cYLicC&pg=PR21&lpg=PR21&dq=%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%85+%D0%BB&source=bl&ots=uuxbA7dXY6&sig=KKXOZj3jwijtlVXofqFtVI6BQFI&hl=en&sa=X&