Процинозух

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Процинозух
Час існування: Ранній пермський період
260.4 —253.8 млн років
Procynosuchus delaharpeae
Procynosuchus delaharpeae
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Чотириногі (Tetrapoda)
Амніоти (Amniota)
Клас: Синапсиди (Synapsida)
Ряд: Therapsida
Підряд: Cynodontia
Родина: Procynosuchidae
Рід: Процинозух (Procynosuchus)
Broom, 1938
Види
  • P. delaharpeae
  • P. rubidgei
Синоніми
* Cyrbasiodon Broom, 1931
  • Parathrinaxodon Parrington, 1936
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Procynosuchus
EOL logo.svg EOL: 10520087
Fossilworks: 39172

Процинозух (лат. Procynosuchus) — рід цинодонти з пізнього перму (зони Cistecephalus-Dicynodon). Рештки виявлено в Карру, Замбії та Німеччини[1].

Процинозух одержав свою назву від палеонтолога Роберта Брума в 1937 р. Він же в 1931 р. дав назву іншому цинодонту — цирбазіодону (лат. Cyrbasiodon). Паррингтон в 1936 р. дав ім'я ще одному цинодонту — паратрінаксодону (лат. Parathrinaxodon). Обидві тварини вважаються синонімами процинозуха (це одна і та ж тварина). Згідно Міжнародного кодексу зоологічної номенклатури, цирбазіодон і паратрінаксодон — пріоритетні назви, адже вони були присвоєні раніше. Але, на відміну від процинозуха, чия назва досить часто зустрічається в науковій літературі, ці назви рідко використовувалися після присвоєнн. У 2009 р. деякі вчені запропонували присвоїти Procynosuchus статус «збереженої» назви (nomen conservandum), а Cyrbasiodon і Parathrinaxodon — статус «відкинутої» назви (nomena rejecta). У 2010 р. процинозуху було присвоєно статус «збереженої назви». До речі, з верхнього перму Росії був описаний цинодонт Cyrbasiodon vladimiriensis, який в даний час вважається видом роду процинозух.

Опис[ред.ред. код]

Багато рис анатомії припускають водний спосіб життя. Наприклад, широкі зигапофізи хребців передбачають добру бічну рухливість тіла, а це означає, що Procynosuchus міг плавати подібно до вугря. Хвіст процинозуха незвично довгий як для цинодонта. Довгі гемальні арки утворюють широку пласку поверхню, що теж важливо для плаваючої тварини. Відносно плоскі кістки стопи, можливо, також були адаптацією до плавання, ноги могли використовуватися як весла. На стегнах помітні місця кріплення дужих м'язів. Довжина процинозуха становить 60 см.

Виноски[ред.ред. код]

  1. Kemp T.S. The Origin and Evolution of Mammals. — Oxford: Oxford University Press, 2005. — ISBN 0-19-850760-7.


Перм
Цисуралій Гвадалупій Лопінгій
Асселій | Сакмарій | Артін | Кунгур Родій | Вордій | Капітаній Вучапінг | Хангсінг