Проєктор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Проєктор з екраном

Проєктор — це світловий прилад, що перерозподіляє світло лампи з концентрованим світловим потоком на поверхню малого розміру або у малому тілесному куті. Проєктори є, в основному, оптико-механічними або оптично-цифровими приладами, що дозволяють за допомогою джерела світла, проєктувати зображення об'єктів на поверхню, розташовану поза приладом — екран. Поява проєкційних апаратів зумовила виникнення кінематографу, який належить до проєкційного мистецтва.

Як працює проєктор?[ред. | ред. код]

Винахідник Джин Долгофф розробив перший РК-проєктор в 1984 році, і Epson і Sony продовжують використовувати цю технологію в

Старий метод проєктування плівки був простий: кожен кадр плівки являв собою крихітну напівпрозору фотографію. Проясніть світло через плівку, а потім пропустіть цей світ через лінзу формування зображення, і ви відобразіть збільшену версію цього крихітного зображення на стіні або екрані.

ЖК-проєктори працюють трохи інакше. Промінь світла високої інтенсивності проходить через тисячі пікселів, що зміщуються на РК-дисплеї, а не через кадр напівпрозорої плівки. І ці проєктори не просто використовують один РК-дисплей — вони використовують три, тому їх ще називають 3LCD-проєкторами. Світло розділяється на три відтінки, потім проходить через три ЖК-дисплея, а потім об'єднується в призму, щоб створити чітке барвисте зображення, що проєктується на екран.

Як і раніше схоже на чаклунство? Що ж, пройдімося по процесу в більш повільному темпі, починаючи з лампи й закінчуючи великим екраном.

Так що хапай попкорн. Влаштуйтеся зручніше. Вимкніть телефон і приготуйтеся розбити трохи світла.

3LCD: Прорив фантастичного світу[ред. | ред. код]

Щоб зрозуміти, як працює РК-проєктор, найкраще почати з початку — з променя світла — і закінчити на самому екрані фільму.

Крок перший: потужне джерело світла випромінює промінь інтенсивного білого світла.

Крок другий: наш промінь білого світла відбивається від групи дзеркал, в яку входять два дихроїчних дзеркала, покритих спеціальною плівкою, яка відображає тільки певну довжину хвилі світла. Ви знаєте, як призма (або крапля води) розбиває промінь світла на хвилі різної довжини (або на кольорову веселку)? Тут застосовується той же принцип, тільки кожне дихроїчне дзеркало має одну задану довжину хвилі. Таким чином, білий світ потрапляє на дзеркала, і кожне з них відображає промінь кольорового світла, що проходить через проєктор: червоний, зелений і синій.

Крок третій: кожен промінь червоного, зеленого і синього світла проходить через рідкокристалічний дисплей, що складається з тисяч крихітних пікселів. Ви можете прочитати, як працюють рідкокристалічні дисплеї, щоб отримати більш докладне пояснення технології РК-дисплея, але все зводиться до крихітних безбарвних пікселів, які або блокують світло, або дозволяють йому проходити при спрацьовуванні електричного струму. На всіх трьох ЖК-екранах проєктора відображається одне і те ж зображення або рухомі зображення, тільки в відтінках сірого. Коли кольорове світло проходить через ці три екрани, вони передають три версії однієї і тієї ж сцени: одна з червоним відтінком, одна з зеленим відтінком і одна з синім відтінком.

Крок четвертий: але, звичайно, фінальне зображення, яке ми бачимо, не є червоним, зеленим або синім; це повний колір. Таким чином, всередині ЖК-проєктора три пофарбовані версії цієї сцени рекомбінують в діхроічній призмі (ретельно продумана комбінація чотирьох трикутних призм), щоб сформувати єдине зображення, що складається не з трьох кольорів, а з мільйонів квітів.

Крок п'ятий: світло цієї яскравою, барвистою версії сцени потім проходить через лінзу проєктора на великий екран.

Це дійсно все, що потрібно зробити. Але які плюси і мінуси цієї технології?

Види проєкційних приладів[ред. | ред. код]

  • На вхід пристрою подається відеосигнал у реальному часі (аналоговий або цифровий); пристрій проєктує зображення на екран; у цьому разі, можлива наявність звукового каналу.
  • Проєктор отримує на окремий чи вбудований у пристрій носій, або з локальної мережі, файл чи сукупність файлів (слайдшоу) — масив цифрової інформації, декодує його та проєктує відеозображення на екран з можливістю відтворювати також і звук. Фактично, він є поєднанням в одному пристрої мультимедійного програвача і власне проєктора.

Мультимедійні проєктори[ред. | ред. код]

Назву «цифровий проєктор» пов'язано перш за все, зі звичним нині застосуванням у таких проєкторах цифрових технологій обробки інформації та формування зображення. До появи цифрових технологій, телевізійний аналоговий сигнал проєктувався за допомогою аналогових приладів.

Аналогові проєктори телевізійного сигналу[ред. | ред. код]

  • CRT проєктор — аналоговий пристрій, в якому зображення створюється на екрані за допомогою трьох електронно-променевих трубок, відтак, проєктується на екран трьома об'єктивами.
  • Проєктор з модуляцією світла на масляній плівці — різновид «світло-клапанних» пасивних систем. Аналоговий електронно-променевий й оптичний пристрій, розрахований на керування потужним світловим потоком для створення зображення на екрані великого розміру. На основі системи «Ейдофор», яка серійно випускалася, було, зокрема, реалізовано перший великий телевізійний екран (чорно-білий) Центру управління космічними польотами СРСР.

Принцип дії проєктора з модуляцією світла полягає у тому, що потік світла падає послідовно на два растри, котрі поглинають світлові промені. Між растрами знаходиться масляна плівка на дзеркальній поверхні і, якщо її не збурено, світло виявляється затриманим обома растрами й екран є цілком чорним. Масляна плівка поміщається всередину електронно-променевої трубки, яка і формує на ній розподіл заряду згідно з параметрами відео зображення. Розподіл заряду, у поєднанні з доданим до дзеркала потенціалом, породжує збурення поверхні плівки. Проходячи крізь цю ділянку плівки, світловий потік проходить повз другий растр і потрапляє на екран у відповідну точку.

Перевага проєктора такого типу полягає у практичній відсутності обмеження на потужність світлового потоку, оскільки сам керований елемент не поглинає керованої частини світлового потоку, а паразитне поглинання, легко компенсується охолодженням металевого дзеркала, на якому знаходиться плівка. Охолоджувати — ж слід лише растри та лампу. На практиці, було досягнуто світловий потік у 10 000 люмен.

Вадою є те, що найбільший досяжний світловий потік складає менше половини світлового потоку лампи, навіть за максимальної яскравості кадру.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]