Про обертання небесних сфер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Про обертання небесних сфер
лат. De Revolutionibus Orbium Coelestium ano
De Revolutionibus manuscript p9b.jpg
Жанр трактат
Автор Миколай Коперник[1]
Мова латина
Опубліковано 1543[1]
Видавництво Johannes Petreiusd

CMNS: Цей твір у Вікісховищі

Про обертання небесних сфер (лат. De revolutionibus orbium coelestium) — основна праця астронома XVI століття Миколая Коперника, опублікована в 1543 році в Нюрнберзі.

У цій книзі була вперше в християнській Європі запропонована геліоцентрична модель світу, за якою Сонце є центром Всесвіту, а планети рухаються навколо нього. Система світу Коперника протистояла натомість загальновизнаній на той момент геоцентричній моделі Птолемея, де центром була нерухома Земля. Книга Коперника справила величезний вплив на розвиток наукової революції в Європі Нового часу і на формування нового наукового світогляду. На ідеї Коперника спиралися продовжувачі, які розвивали коперніківську систему світу, — Джордано Бруно, Галілей, Кеплер і Ньютон.

Книга Коперника латиною вийшла накладом 1000 примірників у Нюрнберзі з анонімною передмовою, складеною, найімовірніше, без відома Коперника, де викладені теорії оголошено суто математичними гіпотезами, зручними для обчислень.

Згодом трактат перевидано у Базелі (1566). У 1616 році Ватикан вніс книгу Коперника у перелік заборонених, в якому значилась до 1828 року. Це не завадило її перевиданню у 1617 році в Амстердамі та всім дальшим передрукуванням.

Кілька розділів книги присвячено питанням плоскої і сферичної тригонометрії.

Примітки[ред. | ред. код]