Про свободу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Про свободу»
Автор Джон Стюарт Мілль
Мова англійська
Тема свобода і Марк Аврелій[1][2]
Жанр нон-фікшн
Видано 1859
У «Гутенберзі» 34901

Про свободу — філософське есе Джона Стюарта Мілла, опубліковане в 1859 році. Обстоюючи рішучий лібералізм, заснований на принципах запобігання агресії (пацифізму), книга мала важливе значення для ліберальної традиції. На нього вплинули твори німецьких авторів, таких як Ґете та Ґумбольдт. Безсумнівно, одна з головних робіт Мілла, книга, все ж таки, піднімає деякі питання щодо узгодженості з іншою його роботою: «Утилітаризм».

Написання[ред. | ред. код]

Опублікована одразу після смерті його дружини, Гаррієт Тейлор Мілл, «Про свободу» стала кульмінацією частини їхнього (взаємного) проєкту зі збору філософських умовиводів. Для вікторіанського читача це був радикальний твір, що відстоював моральні та політичні свободи особистості проти держави. Як ліберал, Мілл вважав, що держава повинна насамперед захищати права власності. Разом з тим, він також вважає, що держава повинна відігравати певну роль у перерозподілі багатства.

Зміст[ред. | ред. код]

«Предметом цього есе є не те що називається свободою волі, а соціальна або громадянська свобода: природа і межі влади, яку суспільство може легітимно здійснювати над індивідом» — уривок з твору.[3]

Переклад українською[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Mill J. S. On liberty — 1859.
  2. (unspecified title) — С. 003. — ISBN 978-4-00-336101-6
  3. John Stuart Mill, De la liberté, Editions du Grand Midi, 1987, p.14.

Посилання[ред. | ред. код]