Прусська мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прусська мова
Поширена в Балтійський регіон
Регіон Східна Європа
Носії
  • 50 осіб (невідомо)
Писемність латинське письмо
Класифікація

Індо-Європейська

 Балтійська група
Офіційний статус
Коди мови
ISO 639-2 bat
ISO 639-3 prg
SIL prg

Прусська мова[1] — одна з мертвих балтійських мов (західної групи). Прусською мовою говорили у південно-східній Балтиці, на схід від річки Вісла. З початком другого тисячоліття територія поширення прусської мови почала зменшуватися. На початок XVII століття прусська мова зникла, а нащадки пруссів перейшли на німецьку мову спілкування.

До пам'яток мови належать: Ельбінгський німецько-прусський словник (що містить близько 800 слів) — датується приблизно 1400 роком; пруссько-німецький словник Симона Ґрунау (близько 100 слів) — датується початком XVI століття; три катехізиси, перекладені з німецької, що датуються 1545—1561 роками; а також вірш у два рядки з середини XIV століття. Відомості щодо прусської мови також отримують за допомогою топонімії та антропонімії, з деяких прусських слів, що збереглися у говірках німецької, польської та литовської мов. Усі пам'ятки відбивають німецький, а раніше й польський вплив, тому сама прусська мова виступає певною мірою у спотвореному вигляді.

Фонетиці властиві протиставлення голосних за довжиною та короткістю, досить проста система приголосних, вільний наголос.

Граматиці властиві категорії роду, числа, відмінку іменників, числа, часу, особи та стану дієслів. Синтаксис прусської мови не можливо адекватно дослідити через перекладний характер збережених пам'яток, що здебільшого відбивають синтаксис мови-оригіналу. Лексика має велику кількість польських та німецьких запозичень. За деякими характеристиками прусська мова має особливу близькість до слов'янських мов.

Класифікація[ред. | ред. код]

Прусська мова належить до групи балтійських мов індоєвропейської мовної сім'ї. Разом з ятвязькою складає західнобалтійську підгрупу.

Характеризується найбільш архаїчною лексикою всіх мов і діалектів Балтики. В даний час, ми знаємо лише близько 2 тисяч слів і фраз мови, головним чином через невелику кількість пам'яток, що записані нею.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Прусський // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.