Пряжка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бронзові пряжки, знайдені у Швеції

Пряжка — застібка, що призначена для утримування двох кінців паса чи ременя разом. Використовується як у найрізноманітніших випадках: защіпання взуття, ремінця годинника, пояса. Пряжки відомі з давніх давен і часто слугували прикрасами. У середні віки в Україні, шляхта, та інша аристократія носила пояси з пряжками у вигляді невеличкої коробочки, де можна було ховати незначну суму грошей.

Історичне минуле[ред.ред. код]

Слово «buckle - пряжка» увійшло до середньовічної англійської мови через давньофранцузьку і латинську buccula або «ремінь для щік» (у шоломі). Деякі з найбільш ранніх пряжок відомі тим, що їх використовували римські солдати, щоби скріплювати стулки їх обладунків разом. Ці пряжки виготовлялися з бронзи, були зручними до використання, міцними та довговічними, життєво важливими для окремого солдата, і дуже дорогими. Пізніше, з'явився болдрік - пояс, який надягався по діагоналі на праве плече до пояса ліворуч, задля перенесення меча, і тому його пряжка була настільки ж важлива, як і на латах римського солдата.

Сучасні пряжки

Бронзові римські пряжки, були різних видів. Використовувані не лише для практичної мети, ці пряжки були, також прикрашеними, найчастіше геометричними фігурами, зображеннями дельфінів або кінськими головами. Усі види римських пряжок, могли служити і для простого одягу, але в основному, використовувалися задля військової мети.

Прикрашання скіфських та сарматських пряжок мали тваринні мотиви, характерні для їх відповідних декоративних мистецтв. Ці орнаменти, часто представляли тварин, залучених до смертельного бою. Такі зображення були успадковані багатьма німецькими народами, а поясні пряжки було виявлено у могилах франків і племен бургундів. У середні віки, до другої половини XIV століття, пряжки використовувалися в основному, як прикраса, коли лицарський пояс і пряжка придбали найчудовіший вигляд.

До 15-го століття, пряжки призначалися винятково для багатих, аж поки удосконалені технології виробництва, дозволили легко виготовляти більш дешеві литі вироби, доступні для широкого загалу.

Джерела[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Мистецтво Це незавершена стаття з мистецтва.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.