Прісціан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прісціан
Прісціан. Рельєф з дзвіниці у Флоренції.
Народився 5 століття
Шершель, Cherchell Districtd, Тіпаза, Алжир
Помер 6 століття
Країна Стародавній Рим
Діяльність письменник, філософ, поет
Мова творів латина
Роки активності 500[1] і 5 століття[2]530[1] і 6 століття[2]
Magnum opus Institutiones grammaticaed

CMNS: Прісціан у Вікісховищі

Прісціан (? — 530) — один з найвизначніших давньоримських граматиків та коментаторів часів занепаду Римської імперії.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився у провінції Мавретанія у місті Цезарея (сучасний Шаршал, Алжир). Невідомо, ким він був за походженням. За одними відомостями грек, а за іншими пунієць. Ймовірно, згодом перебрався до Константинополя з огляду загрозу вторгнення вандалів та аланів до Африки. У Константинополі Прісціан був вчителем, викладав латину, яка на той час була державною мовою у Східній Римській імперії.

Творчість

[ред. | ред. код]
Institutiones Grammaticae, 1290 circa, Biblioteca Medicea Laurenziana, Florence

Основним напрямком творчості Прісціана була латинська граматика. Вона була заснована на працях попередників — Елія Геродіана та Аполлонія Діскола. Це була найповніша на той час граматика. До того містила у себе багато прикладів, цитат відомих давньоримських авторів, зокрема Квінта Еннія, Марка Пакувія, Луція Акція, Гая Луцилія, Публія Валерія Катона, Варрона Атацинського, Вергілія, Теренція, Цицерона, Тіта Макція Плавта, Лукана, Горація, Ювенала, Саллюстія, Публія Папінія Стація, Овідія, Тіта Лівія й Персія. Ця граматика стала основою для вивчення латини у Середні віки.

Твори

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • M. Baratin, B. Colombat, L. Holtz, éds. 2009. Priscien. Transmission et refondation de la grammaire, de l'antiquité aux modernes, Brepols Publishers. ISBN 978-2-503-53074-1. (фр.)
  • Schönberger, A. 2008. Priscians Darstellung der lateinischen Präpositionen: lateinischer Text und kommentierte deutsche Übersetzung des 14. Buches der Institutiones Grammaticae, Frankfurt am Main: Valentia, 2008, ISBN 978-3-936132-18-2 (нім.)

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. а б Perseus Digital Library — 1987.
  2. а б Czech National Authority Database