Прісціан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Прісціан. Рель'єф з дзвіниці у Флоренції.

Прісціан (д/н — 530) — один з найвизначніших давньоримських граматиків та коментаторів часів занепаду Римської імперії.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився у провінції Мавретанія у місті Цезарея (сучасний Шаршал, Алжир). Невідомо, хто був за походженням. За одними відомостями грек, а за іншими пунієць. Ймовірно, згодом перебрався до Константинополя з огляду загрозу вторгнення вандалів та аланів до Африки. У Константинополі Прісціан був вчителем, викладав латину, яка на той час була державною мовою у Східній Римській імперії.

Творчість[ред.ред. код]

Institutiones Grammaticae, 1290 circa, Biblioteca Medicea Laurenziana, Florence

Основним твором Прісціан є латинська граматика. Вона була заснована на працях попередників — Елія Геродіана та Аполлонія Діскола. Це була найповніша на той час граматика. До того містила у себе багато прикладів, цитат відомих давньоримських авторів, зокрема Квінта Еннія, Марка Пакувія, Луція Акція, Гая Луцилія, Публія Валерія Катона, Варрона Атацинського, Вергілія, Теренція, Цицерона, Тіта Макція Плавта, Лукана, Горація, Ювенала, Саллюстія, Публія Папінія Стація, Овідія, Тіта Лівія й Персія. Ця граматика стала основою для вивчення латини у Середні віки.

Твори[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • M. Baratin, B. Colombat, L. Holtz, éds. 2009. Priscien. Transmission et refondation de la grammaire, de l'antiquité aux modernes, Brepols Publishers. ISBN 978-2-503-53074-1.
  • Schönberger, A. 2008. Priscians Darstellung der lateinischen Präpositionen: lateinischer Text und kommentierte deutsche Übersetzung des 14. Buches der Institutiones Grammaticae, Frankfurt am Main: Valentia, 2008, ISBN 978-3-936132-18-2