Псевдоскоп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Псевдоскоп, Pseudoscope

Псевдоскоп (грец. Pseudoscope, від pseudos — оманливий, і skopein — дивитись) — оптичний прилад, побудований у 1852 році англійським фізиком Уітстоном, що створює зворотну перспективу.

Це означає, що ближні точки простору переходять в дальні, а дальні в ближні. Рельєф «вивертається з ніг на голову» — опукле здається увігнутим і навпаки. Якщо ж дивитися, наприклад, на обличчя людини (або маску з будь-якого боку), то воно буде завжди звичайним з-за інерційності сприйняття (звички), добре закріпленої попереднім досвідом. Псевдоскоп використовують у психологічних дослідах по зоровому сприйняттю для вивчення оптичної ілюзії сприйняття глибини.

У дзеркальному псевдоскопі використовується система дзеркал (зазвичай з чотирьох дзеркал, але достатньо і двох), що дозволяє перенаправити світло, що надходить в очі людини. Світло перенаправляється таким чином, що в праве око надходить світло, яке повинне надходити в ліве і навпаки. Зображення за допомогою дзеркального псевдоскопу виходить не дзеркальне. Псевдоскопічний ефект досягається за допомогою зміни знака диспаратності сітчаток і додатково посилюється збільшенням базису зору, тобто відстань між зіницями, звичайно рівне від 56 мм до 72 мм збільшується відповідно до конструкції.

У конструкції призматичного псевдоскопу використовуються прямокутні рівнобедрені призми або призми Дове. Таким чином, в кожне око людини надходить інвертований зліва — направо дзеркально перевернене світло. Зображення, що отримується призматичним псевдоскопом, дзеркальне, а псевдоскопічний ефект досягається за допомогою зміни знака диспаратности сітчаток і вибору правильної позиції спостерігача.

Дивись також[ред.ред. код]