Психологічна війна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Психологі́чна війна́ (англ. Psychological warfare (PSYWAR)) — сукупність різних форм, методів і засобів впливу на людину з ціллю зміни в бажаному напрямку її психологічних характеристик (поглядів, думок, цінністних орієнтацій, настроїв, установок, мотивів, стереотипів поведінки), а також групових норм, масових настроїв, суспільної свідомості в цілому.[1]

В Міністерстві оборони США цей термін означає «планове використання пропаганди і інших психологічних дії, що мають за основну мету вплив на думки, емоції, стосунки, і поведінку ворожих іноземних груп, таким чином, щоб підтримувати досягнення національних завдань.»[2]

Цей термін тісно пов'язаний з терміном психологічна операція. Оскільки психологічна війна ведеться за допомогою інформації, її варто розглядати як вид інформаційної війни. Частина фахівців поєднує ці явища термінологією «інформаційно-психологічна війна»[3].

Під час тривалих військових конфліктів та бойових дій, на відміну від безповоротніх чи санітарних, може призвести до психогенних[4][5] втрат особового складу.

Походження терміну[ред.ред. код]

Першим цей термін вжив британський аналітик і історик Фулер (J.F.C. Fuller), який спрогнозував, що, можливо, колись виключно психологічна війна замінить традиційну війну. Пізніше він згадується в книзі «Психологічна війна»[6] колишнього американського розвідника Поля Лайнбарджера, яка вийшла в 1948 році.

Вислови на тему[ред.ред. код]

« Захопи їхні думки, а серця і душі послідують за ними.  »

Невідомий автор

« Куди думки — туди енергія, куди енергія — туди плоть.  »

Лобсанг Рампа

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Політологічний енциклопедичний словник / уклад.: Л. М. Герасіна, В. Л. Погрібна, І. О. Поліщук та ін. За ред. М. П. Требіна. — Х . :Право, 2015.
  • Е. С. Сенявская. Психология войны в XX веке: исторический опыт России. — Москва: РОССПЭН, 1999. — 383 с.(рос.)
  • Paul Lazarsfeld & Robert Merton // «Mass Communication, Popular Taste, and Organized Social Action». — New York, 2004. (англ.)
  • Gene Sharp // «From Dictatorship to Democracy: A conceptual framework to liberation». — Boston, 1994. (англ.)

Посилання[ред.ред. код]


Псі Це незавершена стаття з психології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Танк Це незавершена стаття з військової справи.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.