Психологічна операція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Психологічна операція (також військова інформаційна операція, часто інформаційно-психологічна операція (ІПСО або ІПсО), (англ. Psychological operation, PSYOP)) — сплановані дії з передачі конкретної інформації та індикаторів до іноземних аудиторій, щоб вплинути на їхні почуття, мотиви, критичне мислення і, зрештою, на діяльність іноземних урядів, організацій, груп чи індивідів[1].

Сутність[ред. | ред. код]

Визначення офіційно закріплено в Польовому статуті ЗС США 33-1 — Психологічні операції (англ. Field Manual 33-1 — Psychological Operations) від 1987 року. Утім людство почало їх використовувати в конфліктах набагато раніше, під час політичних і релігійних воєн, а до видів ІПсО відносять пропаганду і дезінформацію. Термін виник у 1918 році, під час заснування підрозділу психологічної пропаганди військової розвідки американського експедиційного корпусу (АЕК)[2].

В СРСР, під час Холодної війни, існувало визначення-антипод — планова пропаганда або допоміжна (політична, економічна, культурна, відповідно військова та інша) діяльність, яка проводиться в мирний та воєнний час, розрахована на іноземні ворожі, дружні або нейтральні аудиторії з метою впливу на їхні відносини і поведінку в сприятливому напрямку для досягнення політичних і військових цілей[3].

Історія[ред. | ред. код]

Александр Македонський (IV ст. до н. е.)[ред. | ред. код]

Щоб утримувати величезні території своєї Імперії разом, а їхні народи — проти повстання, Александр Македонський залишав вірних людей у кожному із завойованих міст, щоб представляти грецьку культуру, контролювати місцевих мешканців, зменшувати дисидентські погляди і проводити міжнаціональне змішування. Александр Великий платив гроші своїм солдатам за одруження із жінками-негрекинями. Він хотів асимілювати людей усіх націй у межах своєї Імперії[4][5].

Князь Святослав Ігорович (X ст.)[ред. | ред. код]

У часи військових походів Святослава, перед тим, як йти в похід на ворога, князь посилав йому повідомлення: «Іду на ви» — що означало «Йду на тебе війною»[6]. У часи правління Святослава Хороброго Київська Русь була державою із сильним військом, і це повідомлення мало залякати ворогів Святослава ще до того, як він приходив до них із військом[7][8].

Громадянська війна в Іспанії (1930-ті роки)[ред. | ред. код]

Невдовзі після початку Громадянської війни в Іспанії, генерал-націоналіст Кейпо дель Ляно (ісп. Gonzalo Queipo de Llano) почав радіомовну передачу на зону республіканців спеціально для повстанців. Він описував у деталях жахливі страждання слухачів, якщо вони чинитимуть опір військам націоналістів. Страх, який він поширював, чинив шкоду моральному духу республіканців, поки його передачі не були припиненні Серрано Суньєром[9].

ПсО в США[ред. | ред. код]

Проведення PSYOP Армією США регламентується статутами США:

 • Польовий статут ЗС США 33-1 — Психологічні операції (Field Manual 33-1 — Psychological Operations).[10]
 • Польовий статут ЗС США 33-1-1 — Техніка і процедури психологічних операцій (Field Manual 33-1-1 — Psychological Operations Techniques and Procedures)[11]

У медіа[ред. | ред. код]

PSYOP передає повідомлення за допомогою візуального, аудіо та аудіовізуальних засобів масової інформації. Як під час воєнних дій, так і мирний час у засобах впливу на цивільне населення використовують листівки, радіо, телевізійні програми, засоби інтернету. Стратегічні операції застосовують радіо- чи телевізійні передачі, різні публікації, листівки.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Словник військових і пов'язаних термінів (JP 1-02 DOD Dictionary of Military and Associated Terms)
 2. FM 3-05.30/MCRP 3-40.6 Psychological Operations (PDF), April 2005
 3. Пп-к, к.в.н Е. Шаламберидзе, «Психологические операции» США", — ж. Зарубежное военное обозрение № 9 1989 С.12-16
 4. Psychological Warfare in the Time of Alexander The Great and Genghis Khan. The History Corner (амер.). Процитовано 4 вересня 2022. 
 5. Psy-ops through the centuries. www.cbsnews.com (амер.). Процитовано 4 вересня 2022. 
 6. Лаврентіївський літопис
 7. Київський князь Святослав Хоробрий — «Запорожець на престолі» - Газета «День». day.kyiv.ua (укр.). Процитовано 4 вересня 2022. 
 8. Князь Святослав Хоробрий, або Завойовник. www.museumsun.org. Процитовано 4 вересня 2022. 
 9. authlanguage (5 квітня 2017). Redefining the national community during the Spanish Civil War: Queipo de Llano’s radio propaganda broadcasts (англ.). Процитовано 4 вересня 2022. 
 10. Field Manual 33-1 — Psychological Operations. Архів оригіналу за 2 вересня 2010. Процитовано 30 серпня 2010. 
 11. Field Manual 33-1-1 — Psychological Operations Techniques and Procedures. Архів оригіналу за 19 вересня 2010. Процитовано 30 серпня 2010. 

Джерела[ред. | ред. код]

 • Вєдєнєєв  Д.В., Семенюк О. Г. Організаційно-управлінський механізм розбудов та діяльності структур інформаційно-психологічного протиборства Збройних Сил України (2007–2021 рр.)  // Право та державне управління. – 2022. – № 3. – С.147– 152.
 • Вєдєнєєв  Д.В., Семенюк О. Г. Система впливу на суспільну думку населення Донбасу зі сторони російських органів психологічних операцій (2014–2021 рр.). Розвиток громадянського суспільства як необхідна складова європейської інтеграції України : матеріали Всеукраїн-ської науково-практичної конференції (м. Київ, 06 жовтня 2022 р.). Львів-Торунь : Liha-Pres, 2022.  С.73–76.
 • Большаков М. // Подготовка кадров для служб психологических операций и по работе с гражданским населением в США, Зарубежное военное обозрение, 1998 г. — № 3. — С. 9-10. (рос.)
 • Леонтьєва Л. Є. // Історія використання психологічних операцій Німеччиною і Радянським Союзом в роки Другої світової війни (1941—1945 рр.): Дисертація кандидата воєнних наук, м. Львів: ДУ «Львівська політехніка», 1997 р.
 • Михайлов Б. // «Психологические операции вооруженных сил США в конфликтах низкой интенсивности», Зарубежное военное обозрение, 1996 г. — № 8. (рос.)
 • Пашко В. // «Психологические операции многонациональных сил в Северном Ираке», Зарубежное Военное обозрение, 1995 г.- № 7. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]