Психологічна операція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Психологічна операція (або Військова інформаційна операція) (англ. Psychological operation (PSYOP) — сплановані дії з передачі конкретної інформації та індикаторів до іноземних аудиторій, щоб вплинути на їхні почуття, мотиви, критичне мислення і, зрештою, на діяльність іноземних урядів, організацій, груп чи індивідів.[1]

Визначення офіційно закріплено в Польовому статуті ЗС США 33-1 — Психологічні операції (англ. Field Manual 33-1 — Psychological Operations) від 1987 року. Втім їх почали використовувати в конфліктах людства набагато раніше під час політичних і релігійних воєн, а до видів ПсО відносять пропаганду і дезінформацію. Термін виник в 1918 році, під час заснування підрозділу психологічної пропаганди військової розвідки американського експедиційного корпусу (АЕК)[2].

В СРСР, під час Холодної війни, існувало визначення-антипод — планова пропаганда або допоміжна (політична, економічна, культурна, відповідно військова та інша) діяльність, яка проводиться в мирний та військовий час, розрахована на іноземні ворожі, дружні або нейтральні аудиторії з метою впливу на їх відносини і поведінку в сприятливому напрямку для досягнення політичних і військових цілей.[3]

Історія[ред.ред. код]

Олександр Македонський[ред.ред. код]

Щоб утримувати величезні території своєї разом, а їх народи проти повстання Олекса Македонський залишав вірних людей в кожному із завойованих міст щоб представляти грецьку культуру, контролювати їх, гасити дисидентські погляди і проводити міжнаціонального змішування. Олександр платив гроші своїм солдатам за одруження на жінках не грекинях. Він хотів асимілювати людей усіх націй в межах своєї Імперії[джерело?].

Князь Святослав Ігорович[ред.ред. код]

В часи військових походів Святослава, перед тим як йти в похід на ворога, князь посилав йому повідомлення «Іду на ви» — що означало «Йду на тебе війною»[4]. В часи правління Святослава Хороброго Київська Русь була державою з сильним військом і це повідомлення мало залякати ворогів Олега ще до того як він приходив до них з військом[джерело?].

Іспанська громадянська війна[ред.ред. код]

Невдовзі після початку Громадянської війни в Іспанії, генерал-націоналіст Кієпо дель Ллано (ісп. Gonzalo Queipo de Llano) почав радіомовну передачу на зону республіканців спеціально для повстанців. Він описував в деталях жахливі страждання слухачів якщо вони чинитимуть опір військам націоналістів. Страх, який він поширював чинив шкоду моральному духу республіканців поки його передачі не були припиненні Серрано Суньєром[джерело?].

ПсО в США[ред.ред. код]

Проведення PSYOP Армією США регламентується статутами США:

  • Польовий статут ЗС США 33-1 — Психологічні операції (Field Manual 33-1 — Psychological Operations).[5]
  • Польовий статут ЗС США 33-1-1 — Техніка і процедури психологічних операцій (Field Manual 33-1-1 — Psychological Operations Techniques and Procedures)[6]

В медіа[ред.ред. код]

PSYOP передає повідомлення за допомогою візуального, аудіо та аудіовізуальних засобів масової інформації. Як під час військових дій так і в засобах впливу на цивільне населення використовують листівки, радіо або телевізор. Стратегічні операції застосовують радіо чи телевізійні передачі, різні публікації, листівки.

Прикладом дії психологічних операцій на американському та глобальному рівні, за допомоги фільмів та серіалів медіа Голлівуду, слугує пропаганда міжрасових і одностатевих стосунків за часу президенства Обами.

Танк Це незавершена стаття з військової справи.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Большаков М. // Подготовка кадров для служб психологических операций и по работе с гражданским населением в США, Зарубежное военное обозрение, 1998 г. — № 3. — С. 9-10. (рос.)
  • Леонтьєва Л. Є. // Історія використання психологічних операцій Німеччиною і Радянським Союзом в роки Другої світової війни (1941–1945 рр.): Дисертація кандидата воєнних наук, м. Львів: ДУ «Львівська політехніка», 1997 р.
  • Михайлов Б. // «Психологические операции вооруженных сил США в конфликтах низкой интенсивности», Зарубежное военное обозрение, 1996 г. — № 8. (рос.)
  • Пашко В. // «Психологические операции многонациональных сил в Северном Ираке», Зарубежное Военное обозрение, 1995 г.- № 7. (рос.)

Посилання[ред.ред. код]