Психологічна операція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Психологічна операція (англ. Psychological operation (PSYOP) — термін походить з США, в загальному випадку він означає планові дії з передачі відібраної інформації і індикаторів до іноземних аудиторій, щоб вплинути на їхні емоції, мотиви, цілі міркування, і нарешті на іноземні уряди, організації, групи, і індивідууми.[1]


Хоча це поняття вперше офіційно закріплено в Польовому статуті ЗС США 33-1 — Психологічні операції (Field Manual 33-1 - Psychological Operations) від 1987 року, психологічні операції почали використовуватися в конфліктах людства набагато раніше. Адже їх використовують під час політичних і релігійних воєн, а до видів ПсО можна віднести пропаганду і дезінформацію.

Психологічна операція використовується для тактичного опису психологічної війни і є складовою частиною інформаційної операції. Загалом, оскільки в ПсО використовується інформація, ПсО є актом інформаційної війни.

В Радянському Союзі існувало також подібне визначення терміну — планова пропагандистська або допоміжна (політична, економічна, культурна, відповідно військова та інша) діяльність, яка проводиться в мирний або військовий час, розрахована на іноземні ворожі, дружні або нейтральні аудиторії з метою впливу на їх відносини і поведінку в сприятливому напрямку для досягнення політичних і військових цілей. [2]Шаблон:Застаріле джерело.

Виникнення терміну[ред.ред. код]

Термін виник в 1945 році, коли вживався у військовому плані капітана військово-морського флоту США Захарії (Captain E.M. Zacharias) з пришвидшення японської капітуляції[Джерело?].

Історія[ред.ред. код]

Олександр Македонський[ред.ред. код]

Щоб утримувати величезні території своєї разом, а їх народи проти повстання Олександр Македонський залишав вірних людей в кожному із завойованих міст щоб представляти грецьку культуру, контролювати їх, гасити дисидентські погляди і проводити міжнаціонального змішування. Олександр платив гроші своїм солдатам за одруження на жінках не грекинях. Він хотів асимілювати людей усіх націй в межах своєї Імперії[Джерело?].

Князь Святослав Ігорович[ред.ред. код]

В часи військових походів древньокиївського князя Святослава, перед тим як йти в похід на ворога, князь (як воєвода) посилав йому повідомлення «іду на ви» — що означало «йду на тебе війною»[Джерело?]. В часи правління Святослава Хороброго Київська Русь була державою з сильним військом і це повідомлення мало залякати ворогів Олега ще до того як він приходив до них з військом[Джерело?].

Монголи[Які?][ред.ред. код]

Перед атакою поселення монгольські генерали вимагали підкорення хану і погрожували повним знищенням поселення якщо воно відмовиться здатися. Після перемоги в битві, монголи виконували погрози і чинили розправу над уцілівшими. Чингісхан практикув тактику уявного збільшення кількості свого війська для залякування ворога. Під час нічних операцій він наказував кожному вояку засвітити три факела замість одного, що створювало ілюзію більшої ніж насправді чисельності армії і лякало ворожих спостерігачів. А під час стрільби монгольські лучники використовували стріли,які створювали страхітливий шум для залякування ворога[Джерело?].

Іспанська громадянська війна[ред.ред. код]

Невдовзі після початку Громадянської війни в Іспанії, генерал-націоналіст Кієпо дель Ллано (Queipó del Llano) почав радіомовну передачу на зону республіканців спеціально для повстанців. Він описував в деталях жахливі страждання слухачів якщо вони чинитимуть опір військам націоналістів. Страх, який він поширював чинив шкоду моральному духу республіканців поки його передачі не були припиненні Серрано Суньєром[Джерело?].

Третій Рейх[ред.ред. код]

В Німеччині часів Третього Рейху керівництвом держави активно використовувалася пропаганда з метою підкорення масової свідомості волі обмеженого кола осіб (диктатора і оточення). Яскравим пропагандистським прийомом є Велика брехня — брехня настільки велика, що ніхто не буде сумніватися в її правдивості[Джерело?].

ПсО в США[ред.ред. код]

Докладніше у статті Психологічні операції (США)

Проведення PSYOP Армією США регламентується статутами США:

  • Польовий статут ЗС США 33-1 — Психологічні операції (Field Manual 33-1 - Psychological Operations).[3]
  • Польовий статут ЗС США 33-1-1 — Техніка і процедури психологічних операцій (Field Manual 33-1-1 - Psychological Operations Techniques and Procedures)[4]


Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Большаков М. // Подготовка кадров для служб психологических операций и по работе с гражданским населением в США, Зарубежное военное обозрение, 1998 г. - № 3. - С. 9-10. (рос.)
  • Леонтьєва Л. Є. // Історія використання психологічних операцій Німеччиною і Радянським Союзом в роки Другої світової війни (1941-1945 рр.): Дисертація кандидата воєнних наук, м. Львів: ДУ “Львівська політехніка”, 1997 р.
  • Михайлов Б. // «Психологические операции вооруженных сил США в конфликтах низкой интенсивности», Зарубежное военное обозрение, 1996 г. - № 8. (рос.)
  • Пашко В. // «Психологические операции многонациональных сил в Северном Ираке», Зарубежное Военное обозрение, 1995 г.- № 7. (рос.)

Посилання[ред.ред. код]