Психоневроендокринологія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Психоневроендокринологія — це клінічне дослідження коливань гормонів та їх зв'язку з поведінкою людини. Це може розглядатися з точки зору психіатрії, де при певних порушеннях настрою спостерігаються супутні нейроендокринні або гормональні зміни, що впливають на мозок. Це також може розглядатися з точки зору ендокринології, коли певні ендокринні порушення можуть бути пов'язані з негативними наслідками для здоров'я та психіатричними захворюваннями. Мозкові дисфункції, пов'язані з віссю HPA гіпоталамус-гіпофіз-вірус надниркових залоз, можуть впливати на ендокринну систему, що, в свою чергу, може спричинити фізіологічні та психологічні симптоми. Ця складна суміш психіатрії, психології, неврології, біохімії та ендокринології необхідна для всебічного розуміння та лікування симптомів, пов'язаних з мозком, ендокринною системою (гормонами) та психологічним здоров'ям. (див. нейробіологічні розлади мозку).

Розлади[ред. | ред. код]

Передменструальний синдром (ПМС) та передменструальний дисфоричний розлад[ред. | ред. код]

Передменструальний синдром - це розлад настрою, який виникає періодично в пізній лютеїновій фазі менструального циклу і повторюється протягом першої або двох днів після початку менструації. Симптоми включають депресію, дратівливість, занепокоєння, безсоння, здуття живота, хворобливість грудей, судоми та головні болі. Близько 5-9% жінок дітородного віку відповідають критеріям DSM-IV щодо ПМДД. У деяких жінок погіршення в кінці циклу насправді являє собою "менструальне збільшення" основного розладу настрою.

Передменструальний дисфоричний розлад можна циклічно лікувати за допомогою гормональних оральних контрацептивів або антидепресантів, які можна застосовувати постійно або лише під час пізньої лютеїнової фази. Було виявлено, що селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну або SSRIs виявились ефективними при лікуванні ПМДД. На фізичні симптоми може впливати прийом кофеїну, солі, алкоголю та нікотину, тому вживання цих речовин слід контролювати та потенційно зменшувати. Гігієнічні заходи сну, фізичні вправи, терапія релаксації та когнітивна поведінкова терапія - це все потенційно ефективні немедикаментозні стратегії для легших симптомів.

Післяпологова депресія (ППД)[ред. | ред. код]

Післяпологові психіатричні розлади зазвичай діляться на три категорії: (1) післяпологовий блюз (2) післяпологова депресія та (3) післяпологовий психоз. Може бути корисним уявити ці розлади як існуючі вздовж континууму, де післяпологовий блюз - найлегший, а післяпологовий психоз - найважча форма післяпологової психіатричної хвороби.

До 85% жінок відчувають післяпологовий блюз протягом перших двох тижнів після пологів. Симптоми включають плаксивість, лабільність настрою, дратівливість та тривожність. Ці симптоми, як правило, досягають піку між післяпологовими днями 5-7 та спонтанно ремітують протягом двох тижнів після пологів, тому активне лікування не потрібно.

Післяпологова депресія відноситься до головного депресивного епізоду, що виникає після пологів. Незважаючи на те, що жінки можуть впасти в депресію в різні моменти часу після пологів, специфіка "післяпологового настання" в DSM-IV-TR застосовується при депресії з настанням протягом перших чотирьох тижнів після пологів. Ризик післяпологової депресії збільшується депресією під час вагітності або анамнезом післяпологової депресії. Едінбургська шкала післяпологової депресії - це 10-ти опитувальник, який може бути використаний для ідентифікації жінок, які мають ППД. За цією шкалою оцінка 12 чи більше або позитивна відповідь на питання 10 (наявність суїцидальних думок) викликає занепокоєння і вказує на необхідність більш ретельного оцінювання.

Лікування післяпологової депресії може включати індивідуальну або групову психотерапію, медикаментозне лікування та підтримуючі втручання. Показано, що поєднання індивідуальної психотерапії (особливо когнітивної терапії) та медикаментозних препаратів є ефективною. Не існує стандартних рекомендацій щодо медикаментозної терапії. Потенційний ризик впливу немовляти на малу кількість антидепресантів у грудному молоці є неясним, тому у кожної окремої жінки ризик не приймати антидепресанти повинен бути збалансованим щодо ризику або не годувати грудьми, ні потенційно піддавати немовляті продовження годування груддю. Є деякі заспокійливі дані щодо безпеки антидепресантів SSRI, і немовлята, які годували матерів, які приймають SSRIS, зазвичай отримують низький рівень впливу медикаментів.

Післяпологовий психоз[ред. | ред. код]

Післяпологовий психоз - найважча форма післяпологової психіатричної хвороби. Це рідкісна подія, яка трапляється приблизно від 1 до 2 на 1000 жінок після пологів. Її представлення часто драматичне, з появою симптомів вже в перші 48 - 72 години після пологів. Більшість жінок з післяпологовим психозом розвиваються симптоми протягом перших двох післяпологових тижнів.

Симптоми включають лабільність настрою, збудження, розгубленість, дезорганізацію думки, галюцинації та порушений сон. Ризик розвитку післяпологового психозу збільшується в анамнезі біполярного розладу, попередніх епізодів післяпологового психозу, сімейного анамнезу, біполярного розладу, і поточної вагітності є першою у жінки. Наслідки післяпологового психозу можуть бути істотними, включаючи суїцид, занедбаність немовлят та інфантицид, тому жінок із таким станом зазвичай госпіталізують. Гостре лікування включає використання стабілізатора настрою та антипсихотичних засобів, а при необхідності - бензодіазепіну для збудження.