Птах у просторі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Edward Steichen - Brancusi's studio, 1920.jpeg
Одна з перших версій скульптури в майстерні Бринкуші
Константин Бринкуш
Птах у просторі,
Метрополітен-музей, Музей сучасного мистецтва, Нью-Йорк

«Птах у просторі» — цикл скульптур румунського скульптора Костянтина Бринкуші, над яким він періодично працював протягом 28 років.

Історія[ред.ред. код]

З 1912 по 1940 рік Бринкуші створив 29 версій «Птаха у просторі» з бронзи, мармуру різних кольорів і гіпсу.

Перша і найвідоміша скульптура циклу перебуває в музеї Метрополітен в Нью-Йорку, а бронзова версія — в нью-йоркському Музеї сучасного мистецтва.

Серія «Птах у просторі» була розпочата скульптурою «Майастра», яка зображує чарівну птицю з румунського фольклору. У перших скульптурах циклу (1912–1917) Бринкуші намагався показати двоїсту природу птиці, яка згідно легендам перетворювалася на фею. Але невдовзі від підкреслення жіночності Бринкуші сконцентрувався на втіленні в камені магічного польоту. З 1919 року скульптури циклу стають більш абстрактними. Якщо спочатку перед Бринкуші, за його власними словами, стояло завдання зобразити птаха, що піднімає голову, так, щоб у цьому жесті не було гордості і виклику, то в пізніших скульптурах основна увага приділяється символізму польоту. Цей символізм відображає втечу зі світу повсякденності в трансцендентний світ.

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • Джонатан Хайес, дизайнер ігрової приставки Microsoft Xbox 360, взяв за основу її зовнішнього вигляду серію скульптур «Птах у просторі». [1]
  • Одна з робіт серії «Птах у просторі» у 2005 році встановила ціновий рекорд для скульптури на аукціоні Кристіз в Нью-Йорку. Вона була продана за 27,4 млн доларів. Спочатку скульптура була оцінена в 8-12 млн доларів. До цього робота не була включена в жодний каталог, і з 1937 р. знаходилася в приватній колекції в Європі, будучи аутентифікованою лише за кілька днів до аукціону. Цю скульптуру зроблено з мармуру та каменю в 1922–1923 роках. Її висота — 1 м 21 см.

Література[ред.ред. код]

  • Элиаде М. Символизм, сакральное и искусство. — С. 93-101. Isbn = 0-8245-0723-1

Див. також[ред.ред. код]

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]