Пташиний грип

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вірус грипу
Вірус пташиного грипу переносять птахи

Визначення[ред. | ред. код]

Грип пташи́ний (Avian influenza, bird flu) — тип вірусної інфекції грипу, що уражає птахів (особливо сприйнятливі кури та індички), а також деякі види ссавців. Її викликає один із штамів вірусу грипу типу А.

Хворобу птахів можуть викликати 15 підтипів вірусу грипу; високу патогенність мають підтипи H5 і H7.

Вірус ідентифіковано у Італії на початку 20 століття. Набув всесвітнього поширення.

Перший підтверджений випадок зараження людей пташиним грипом відбувся у Гонконзі 1997 року, коли штам H5N1 викликав важке респіраторне захворювання у 18 осіб, з яких 6 померло. Захворювання людей збіглися з періодом епідемії високопатогенного пташиного грипу і були викликані тим самим штамом, що і серед популяції домашніх птахів. Хворі мали тісний контакт з інфікованою домашньою птицею.

Спалахи грипу за вірусом підтипу А (H5N1) тривають серед птахів і людей у В'єтнамі, Індонезії, Камбоджі, а також серед птахів — у Японії, Росії, Республіці Казахстан. 2005 року в Китаї зафіксували захворювання пташиним грипом серед гусей.

Спалахи в Росії і Казахстані свідчать про поширення вірусів H5N1 за межі свого первісного ареалу в країнах Південно-Східної Азії. За повідомленнями ФАО, незважаючи на значні запобіжні заходи, у багатьох районах В'єтнаму, Індонезії та у деяких районах Камбоджі, Китаю, Таїланду і, можливо, Лаосу продовжують виявляти вірус H5N1. Спалахи в Південно-Східній Азії, внаслідок яких загинуло чи було знищено понад 150 мільйонів птахів, мали серйозні наслідки для сільського господарства і особливо для численних сільських жителів, що одержують засоби існування та продукти харчування зі своїх присадибних ділянок.

Спалахи пташиного грипу H5N1 серед домашніх птахів у Японії, Малайзії і Південній Кореї були успішно ліквідовані.

Випадки захворювання людей, більшість з яких сталися в сільських районах внаслідок прямого контакту з хворою або мертвою домашньою птицею, були підтверджені в багатьох країнах, зокрема у В'єтнамі, Таїланді, Камбоджі й Індонезії. Були зареєстровані лише кілька випадків обмеженої передачі інфекції від людини до людини.

За даними ВООЗ з грудня 2003 р. по 5 серпня 2005 р. у світі зареєстровано 112 випадків інфікування людей вірусом грипу птахів А (H5N1), із них 57 — з летальним результатом:

В'єтнам — захворіло 90 осіб, з них померло 40;

Таїланд — захворіло 17 осіб, з них померло 12;

Камбоджа — захворіло 4 осіб, з них померло 4;

Індонезія — захворіло 1 особа, з них померло 1.

З кінця липня 2005 року офіційні повідомлення з ряду країн свідчать про те, що географія вірусу H5N1 розширилася. У Росії епізоотія грипу птахів зареєстрована на території 45 районів 7 регіонів (Новосибірська, Омська, Тюменська, Курганська, Челябінська області, Алтайський край і Республіка Калмикія). Захворювань людей, що контактували з ураженим птахом, не зареєстровано.

У Казахстані в декількох селах, що межували з вогнищем спалаху в Сибіру, сталися випадки захворювання серед домашніх птахів.

У біологічному матеріалі від домашніх птахів виявлені віруси грипу А (Н5N1). Генетичні дослідження установили його споріднення з вірусами, виділеними в Південно-Східній Азії, що викликали масові епізоотії птахів, а також важкі захворювання людей, що контактували з зараженим птахом.

Влітку 2005 року спалахи інфекції зареєстровано у Туреччині, Греції та Румунії — за 10 км від українського кордону у дельті Дунаю. На прикордонному відтинку України з Румунією було запроваджено карантинні заходи.

В Україні епідемія Г.п. востаннє була зафіксована у 19631964 рр. в Харківській і Дніпропетровській областях.

Штами[ред. | ред. код]

H5N1 — високопатогенна вірусна форма Г. п. Перші сплахи відзначаються від 1997. З того моменту були уражені (та померли) десятки людей; десятки мільйонів птахів уражено.

Зараження[ред. | ред. код]

Г. п. може уражати чимало видів тварин, зокрема птахів, свиней, коней, морських котиків, китів та людей.

Природним резервуаром вірусу пташиного грипу і причиною заносу інфекції у домашні господарства є мігруючі водоплавні птахи — найчастіше дикі качки (завдяки своїй природній резистентності вони найменш сприйнятливі до інфекції і в процесі міграції можуть подолати значні відстані).

Хвороба у домашньої птиці перебігає дуже швидко. Буквально протягом 1-2 днів з моменту захворювання вона помирає.

Зараження відбувається респіраторним та респіраторно-фекальним шляхом або через шлунково-кишковий тракт.

Особливості протікання Г.п.[ред. | ред. код]

Вірус Г.п. миттєво інактивується при температурі в 100 °C, через 2-3 хвилини — при 65-70°, а при нагріванні до 50-60° — через 30-40 хвилин. Пташиний грип серед птахів часто перебігає без симптомів, але може викликати зменшення яйценоскості, захворювання дихальної системи, а також виражатися в гострій формі з летальним результатом. Віруси Г. п. можуть інфікувати інші види тварин, а також людей. Люди заражаються пташиним грипом при тісному контакті з хворими домашньою птицею під час нагляду за ними, забою і обробки.

Профілактика[ред. | ред. код]

Від вірусу пташиного грипу слід оберігатися так само, як і від будь-якої іншої хвороби. М'ясо птиці, свинини, яке оброблене термічно при 70 °C позбувається збудника. Якщо м'ясо правильно обробити: чи то проварити, або термічно просмажити, або обробити відповідно у духовці, воно повністю стає придатним. У регіонах інтенсивно проходить вакцинопрофілактика грипу. Щеплення декретованих та означених контингентів відбувається за рахунок обласних та місцевих бюджетів, роботодавців працівників птахівницьких господарств, птаховиробництв, кошти фондів охорони праці підприємств, установ та організацій, а також соціального страхування та власні кошти населення. Станом на 1 листопада 2005 року в країні, як повідомляє Радіо Ера щеплено близько 60 тис. осіб. Проводиться робота щодо розгортання госпітальних баз на випадок захворювань людей на Г п. та розвитку епідемії грипу. Вживаються заходи щодо забезпечення аптечних мереж широким асортиментом засобів екстреної профілактики та лікування грипу. Розгорнута широка робота з навчання медичних працівників з питань епідеміології, діагностики, клініки, лікування і профілактики пташиного грипу. Підготовлені і направлені в області для керівництва в роботі методичні матеріали з проблем пташиного грипу, проводяться науково-практичні конференції для організаторів охорони здоров'я, епідеміологів, інфекціоністів.

Боротьба[ред. | ред. код]

Під час загрози Г. п. для запобігання інфікування домашньої птиці в індивідуальних господарствах необхідно усю домашню птицю перевести на закрите утримання, а у дворах встановити опудала, тріскачки, для відлякування диких птахів. В Україні у трьох районах Криму виявлено Г. п. — високопатогенний грип. Г. пташиний виявлений в с. Некрасовка Совєтського району, с. Омелянівка і с. Рясне Нижньогірського району, с. Завіт-Ленінський і с. Пушкіне Джанкойського району АРК. У районах виявлення Г.п. введено карантин на 45 днів. До цього часу вже налічено падіж більш ніж трьох тисяч домашніх птахів. Аби не допустити поширення вірусної інфекції, в селах увели карантинні обмеження, встановлено трьохкілометрову захисну зону. Також проводять щоденний аналіз захворювання на ГРВІ та грип, заборонено вивіз і ввіз живої птиці та продукції з карантинної зони. актів масової загибелі домашньої птиці на території інших районів Криму не зареєстровано. Інфікованих серед населення не виявлено. Людям виплачують матеріальні компенсації. Запроваджується статистична звітність про те, скільки в населеному пункті є птиці, що з нею відбулося за добу і із яких причин. Президент України Віктор Ющенко перебував 5 грудня з робочою поїздкою в постраждалих населених пунктах для знайомлення з ходом ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.Координацію робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на місці події здійснює оперативний штаб; в МНС — оперативна група. Загальну координацію дій здійснює міністр з питань надзвичайних ситуацій Віктор Балога. Як повідомили у Міністерстві з питань надзвичайних ситуацій, станом на 7:00 вівторка (6 грудня) вилучено 22 тисячі 318 голів птиці.

Вакцинація[ред. | ред. код]

Дотепер не існувало спеціальної вакцини супроти Г. п., однак для вакцинації застосовували звичайну вакцину проти грипу. Китай розробив власну версію ліків від Г. п. — аналог Tamiflu, який вважається найефективнішим в цей час препаратом від захворювання[джерело?].

Посилання[ред. | ред. код]